online randevu tedavi ücretleri

Postop Set

Kliniğimizde saç, sakal, bıyık ve kaş ekimi sonrası her hastamıza önerdiğimiz ürün olması nedeniyle ürün ile ilgili bilgi vermenin yerinde olacağını düşündük.
Ekim işlemleri pahalı, zor ve zahmetlidir ve doğal olarak da  ekilen köklerin her biri kıymetlidir.  Bu sebeple ekim yaptıran insanların operasyon sonrası ekilen saçları kaybetme korkusu vardır. Yıkama yaşanabilecek sorunlar açısından en önemlisidir. Ancak şunlar da önemlidir; kaşıma, çarpma, sürtme gibi durumlar hasta açısından dikkat edilmesi gereken durumlardır.

Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişiler sıklıkla şu soruları sorar;

Ekilen saçlar hasar görebilir mi?

Ekilen köklerde iltihaplanma olur mu? Eğer kökler iltihaplanırsa ekilen kök ölür mü?

Kabuklanma olduğu zaman koparılan kabukla kökler hasar görür mü?

İlk yıkama nasıl ve ne zaman yapılmalıdır?

Ekim sonrası köklere zarar vermeden nasıl temizleme yapabilirim?

Bu şekil ve daha birçok soru sorulabiliyor. Bu soruların cevaplarına ise yazımızda yer vermeye çalıştık.

İlk Yıkama Ne Zaman Yapılır?

Saç ekimi sonrası oluşan kabuklu yaralar, kanlanmış, şiş bir kafa ile gezmek ekim yaptıran kişi için önemli bir problemdir. Ekim yaptıran kişi bu sorununun en kısa sürede çözümlenmesini ister. Fakat bu sorununu çözerken ekilen köklerin hasar görmüş olmaması gerekir. Saç ekim uzmanlarının bu konuda birçok yaklaşımı vardır. Bunlardan şimdiye kadar yapılan en yaygın yöntem “Bepanthol “ ile yumuşatmaya çalışılarak yıkama yapma işlemidir. Aslında hiç de sağlıklı olmayan bu yöntem Bepanthol’ün yağlı bir dokuya sahip olmasından kaynaklı deriden ve saçtan kolay temizlenmemesi iltihap oluşumu açısından önem arz eder. Bu sebepten  tamamen temizlenemeyen deri hava alamayabilir. Bu da mikropların çoğalmasına ve köklerin zarar görmesine sebep olabilir. Bu yöntemin kullanılmasının asıl sebebi ise “Bepanthol” için bir alternatif bir yöntem olmamasıydı. Bu sorunların çözümüne en uygun yaklaşım  ise  PostOp Saç Ekim Sonrası Temizlik Seti’dir.

Saç ekimi sonrası saçın yıkanmasının ne zaman yapılacağı klinik veya doktorun yaklaşımına göre değişiklikler gösterebilmektedir. Ancak hepsi de kendi içinde doğru uygulamalardır. Bu biraz her yiğidin farklı yoğurt yemesine benzer. Pansuman ve ilk banyoyu ertesi gün klinikte yardımcı elemanlar yapabilir. Bu şekilde uygulayan klinikler sıklıkla kafayı sararlar. 2 gün sonra yine klinikte görevlilerce yapan klinikler de vardır. 4 Gün boyunca dokunulmamasını öneren klinikler de vardır. Yıkamayı daha da geciktiren doktorlar da vardır.

Bu işin duayenleri daha çok şöyle yaklaşmaktadır; Sargı yapılmadıysa 3 gün sonra hasta tarafından bu işlem için üretilen Postop Saç Ekimi Sonrası Temizlik Seti kullanılmalıdır, bu şekilde 3 günde az çok tutan köklerin zarar verme ihtimali düşer.

Cilt Nemlendiricisi Yanlış Bir Uygulamadır
Yıkama öncesi yaygın olarak cilt nemlendiricisi olarak kullanılan losyon kullanılmaktadır. Oysa son derece gereksiz ve hatta iltihap riskini artırması sebebiyle yapılmaması gereken bir uygulamadır. Çünkü sürülen cilt nemlendiricisini temizlemek saça zarar verebilir. Temizlenmemesi halinde ise mikropların çoğalabileceği kapalı bir tabaka olur.

2 gün sonraki banyodan çıkınca doğal olarak kuruması beklenebilir ya da havluyla sürtmeden dokunarak kurulanabilir. Kirliliğin daha çabuk gitmesi için şu şekilde yaklaşılabilir; sonraki yıkamalarda banyoya girildiğinde önce kafa yıkanır, arkasından vücut yıkanır böylece ilk yıkamada yumuşar hemen arkasından yapılan yıkamada ise bu yumuşayan dokular daha çabuk temizlenir.

Saçları Geç Yıkamanın Zararı Olur mu?

Ekim yaptıranların aslında geç banyonun hiçbir zararı olmaz. Çünkü kökün yerleştirildiği kanal ya da delik 24 saat sonra kapalı kabul edilir. Ekilen saçlar yerinden oynatılmadığı sürece dış etkilere kapalıdır. Ekim sırasında oluşan pıhtıların yaptığı tabaka da koruyucu bir tabaka oluşturur. Geç yıkamanın kökü yerinden çıkarma ihtimali olmayacağı için daha faydalıdır. Burada tek sorun pıhtıların altında mikropların çoğalarak iltihaba ve köklerin zarar görmesine neden olabilir. Bu sebeple ilk yıkamada kullanılacak yöntem çok önemlidir.

Saç Ekimi Sonrası Ürünler Kullanın
Ekim sonrasında ilk yıkama işleminde bu işe özel geliştirilmiş ürünleri kullanmak daha mantıklıdır. Sıradan cilt nemlendirici kremler, cilt nemlendirmek için üretilmiştir. Kafada oluşan yara bölgesine uygulanması sağlıklı değildir. Şampuan olarakta sıradan şampuan kullanmak köpürtme sırasında köklere zarar verme ihtimalini artırabilir. O nedenle sadece Saç Ekimi Sonrası yıkamalar için geliştirilmiş olan Postop Seti kullanmalısınız.

Saç Ekimi Sonrası Oluşan İltihaplanma

Sağlıklı bir deride de var olan mikrop ve bakteriler normal şartlarda bir sorun oluşturmazlar. Fakat oluşan yaralarda mikrop ve bakteriler içeri girerek iltihap veya iltihaplı sivilceye sebep olabilir. Ekim sonrası oluşabilecek bu iltihaplanma saç kökünün ölmesine neden olabilir. İltihaplanmayı engelleyerek ekilen köklerin ziyan olmaması için %99.9 düzeyde temizleme yapan “PostOp Saç Ekim Sonrası Temizlik Seti” kullanmak en doğru yaklaşım olacaktır.

POST-OP KÖPÜK VE JEL

PostOp Jel; içeriğindeki en önemli özelliğe sağlayan Clorhexidin maddesi sayesinde %99.9 düzeyinde mikropların oluşumu engellenir. Diğer bir özelliği ise uygulaması kolay ve yıkandığı anda su ile akan yapısı sayesinde pıhtılaşmış kan ve kabuklanma kolayca yumuşar ve temizlenir. Jelin içeriğinde ise saç köklerini besleyiciliği ile bilinen biotin vitamini gibi maddeler vardır. Yaraların hızlı iyileşmesi ve ödem (şişlik) olmasını engelleyen “allantoin ve aloe vera” gibi maddeler vardır.

PostOp Köpük; burada en önemli unsur temizliyici şampuanlar gibi köpürtmeye gerek yoktur. Hazır köpük formda kullanalabilirsiniz. Bu da şampuanda köpürtmeye çalışırken köklerin yerinden oynatılarak ölmesine sebep olan işlemin ortadan kalkması demektir. Köpüğün içeriğinde; biotin ve e vitaminleri gibi besleyici maddelerin yanı sıra hızlı iyileşme sağlayan ve ödem önleyici aloe vera gibi maddeler vardır. Köpük içerinde bulunan gliserin ve aloe vera gibi maddeler nemi uzun süre hapsettiği için kuruluğu önler ve kaşıntıyı en aza indirger.

Postop Set bir çok avantaj sağlar, bunları kısaca özetlersek;
-Mikropları % 99.9 öldürdüğü için iltihap riski sıfıra yaklaşır.
-Çok daha kolay ve çabuk yumuşatır bu da temizliği kolay hale getirir.
-Şişliği (ödem oluşmasını) azaltır.
-İyileşmeyi hızlandırır.
-Köklerin yerinden oynamasını engeller

Post-Op Saç Ekim Temizlik Seti Nasıl Kullanılmalıdır?

Ekim sonrası doktorunuz aksi bir öneride bulunmadıysa 48 saat sonra yıkama işlemini yapabilirsiniz.

Yıkamada Jel Uygulaması;

Temizlik işlemine ilk jel uygulaması ile başlamalısınız. Uygulanacak olan tüm alan için yeteri kadar jeli tüpten avucunuza dökünüz. Temizlenecek olan ekim ve donör alanını 2-3 mm tabaka oluşturacak şekilde yayınız. Jeli yayarken ekim yapılmış köklerin zarar görmemesi için bu işlemi sert bir şekilde yapmamaya dikkat ediniz. Jeli kurutmadan 10 ila 15 dakika içerisinde orta hızda bir başlık yardımıyla ılık su ile jeli yıkayınız. Jel kolay akan yapısı sayesinde kolaylıkla saçtan ayrılacaktır. Nadirde olsa gerekli durumda hafif yumuşak hareketler ile dokunarak jelin akmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yıkamada Köpük Uygulaması;

Köpük içeriği bebek şampuanlarında olduğu gibi zararlı hiçbir madde içermez ve içeriğin kullanılan maddeler saçı besleyici özelliklere sahiptir.

Jel yıkama işlemi bittikten sonra ara vermeden köpük işlemi uygulanmalıdır. Temizlenmesi gereken alana kalın bir tabaka halinde pompasından avucunuza aldığınız köpüğü yayınız. Ortalama 4-5 dakika kadar bekledikten sonrası orta hızda, ılık su ile iyice temizlendiğinden emin olunuz. Gerekli durumda hafif dokunarak temizleme işlemine yardımcı olabilirsiniz.

Postop Saç Ekim Seti ilk yıkama işleminden sonra hergün kullanmak saçın ve saçlı derinin daha hızlı temizlenmesinde fayda sağlar. 3. yıkama işleminden sonra gün içinde 2 defa yıkama işlemi uygulandığında ya da bir yıkama işleminde 2 defa uygulandığında kabuklanma ve kan pıhtılarının 1 hafta gibi kısa bir sürede temizler.

Saç Ekimi Sonrası Şampuan

İlk temizlik dönemi olan 2 haftadan sonra şampuanların önemi kalmamaktadır. Genel olarak ekimden önce kullanılan şampuana devam etmek yeterlidir, ancak ekimin yapıldığı kliniğin önerdiği şampuanı kullanmak gelecekte olabilecek suçlamaların önüne geçmek için kullanılabilir.

Postop Set Satış

Post Op Jel ve Köpük

Yenilikleri izleyen ve ekim sonrası hastalarının yaşayacağı sorunlarla ilgili olarak yakından ilgilenen kliniklerin bir kısmı kliniklerinde kendileri kullanmakta, bir kısmı ücretsiz olarak hastalarına vermekte, bir kısmı da klinikte satışını yapmaktadır. Yine bazı klinikler de yakındaki eczaneye yönlendirmektedir. Bu tür spesifik ürünler genellikle eczanelerde yaygın olarak bulunmamaktadır bu sebeple yukarıda yazılan şekilde elde edilemediyse üretici firma Hair Pharma’dan temin edilebilir.

Ekim Sonrası İltihaplanma
Kaş, saç, sakal, bıyık gibi tüm ekim işlemlerinden sonra en korkulan sorundur. Neyse ki çok seyrek rastlanmaktadır. Bunun için önlem olarak genellikle antibiotik başlanır, antibiotiğe ek olarak post op yıkama seti kullanmak iltihaptan korunmak için büyük oranda yeterli olur.

Postoperatif Ne Demek

Postop kısaltılan bu kelimelerin anlamı şudur;
post; arkasında
Operatif; Cerrahi işlem
Yani cerrahi işlemlerden sonraki anlamına gelir ve postoperatif apse, postoperatif komplikasyonlar, postoperatif yatış gibi ameliyattan sonraki durumların tarifinde kullanılır.

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım