online randevu online randevu tedavi ücretleri

Basur Neden Olur?

Genelde bu soruyu sorun ile karşı karşıya kalınca sorarız. Neyse henüz Hemoroid gibi ciddi bir hastalık ile tanışmayanlar için önemli bilgilere yer yer alacaktır. Düşündüğünüz nedenlerin aslnda çok ta önemli olmadığını okuyacaksınız.

Basur Neden Olur
Basur hastalığının oluşmasında bir çok sebep olmasına karşın en önemli 2 neden bulunmaktadır. Birisi kabızlık (konstipasyon) olup, diğeri ise kabızlığa bağlı tuvalette uzun zaman geçirme, ve tabii ki rahatlayabilmek için ıkınma gereksinimidir.

Kabızlık Problemini Ikınarak Çözmeye Çalışmayın!
Evet değerli arkadaşlar çeşitli nedenlerle günümüzde küçük, büyük herkes kabızlık problemi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Kabızlıktan kurtulmak, için bulduğumuz çözüm yolu %95 aynı olup, tuvalette uzun süre zaman geçirmek ve bu süreçte dakikalarca ıkınmaktır.

Ikınmak Nasıl Bir Soruna Neden Olabilir ki?
Diyebilirsiniz, oysa ki hemoroid yada halkımız tabiri ile basur en önemli nedeni ıkınmaktır. Kabızlık problemi ile mücadele eden insanların en büyük silahı ıkınmak olup, oysaki basur gibi önemli bir tehlikeden haberdar olmazlar. Ikınmak yerine mutlaka farklı çözüm yolları bulması gerekir.

Ikınma Toplardamarların Genişlemesine Neden Olur!
Dışkılama esnasında oluşan zorlanma ve insanın ıkınması anüs iç bölgesinde yer alan toplardamarların genişlemesine neden olmaktadır. Damarların genişlemesi tek başına bir sorun olmayıp, asıl tehlike bölgedeki taşıyıcı bağ dokularının gevşemesi ile ortaya çıkmaktadır.

Kabızlık Makat Yırtığına Davetiye Çıkarıyor?
Sadece hemoroid hastalığı ile sınırlı kalmayan kabızlık aynı zamanda dışkılama esnasında zorlanmaya neden olması nedeniyle makat çatlağı hastalığı sebepleri arasında yer almaktadır. Bağırsaklarda bekleyen dışkı daha sert ve kalın olması nedeniyle anüs iç kısmında çok ince bir çiziğe neden olmaktadır. Bu çizik zamanla büyüyerek dışkılama esnasında insanın dayanamayacağı acı yaşatır. O nedenle kabızlık problemi önlem alınması gereken bir hastalıktır.

Basur Hastalığının Diğer Nedenleri Nelerdir?
%90 oranında kabızlık ve ıkınma yönünde oluşan basur hastalığı diğer nedenlerine bakıldığında ise genetik olduğu görülmektedir. Tabii ki bu genetik genellikle o ailenin beslenme alışkanlığı ile alakalıdır. Çünkü çok fazla acı ve baharatlı yiyecek tüketen aileler bu sorunlarla karşılaşmaktadır.

Doğum Yapan Kadınlarda Basur Neden Olur?
Bir çok kadın gebelik sürecinde hemoroid olduğunu belirtmektedir. Bunların önemli bir bölümü doğum esnasında olup, normal doğum yapan kadınların 10 dakika ile 1 saat arasında süren ıkınma durumu kabızlık problemi yaşayan insan gibi yine anüs bölgesinde yer alan toplardamarların gevşeyip, taşıyıcı kasların zayıflamasına neden olmaktadır.

Belirleri Nedir, Nasıl Anlaşılır?
Uzun süre ıkınma problemi ile karşı karşıya kalan insanlarda bir noktadan sonra basur hastalığının en önemli belirtisi olan dışkılama esnasında kanama görülür. Tabii ki makatta kanama sadece hemoroid alakalı olmayıp, aynı zamanda Anal Fissür hastalığı belirtileri arasında yer almaktadır. İkisi arasında ayrım yapabilmek için dışkılama esnasında can yanması olup, olmadığı belirleyici olmaktadır. İç basur kanaması ağrısız olup, makat çatlağı (Anal Fissür) nedeniyle oluşan kanama ise aynı zamanda dışkılama esnasında ciddi can yanmasına neden olmaktadır.

Basur Nasıl Geçer?
Aklınızda bulunsun dışkılama esnasında makatta kanama görürseniz sakın onu boş vermeyin. %95 iç hemoroid belirtisi olup, fazla zaman kaybetmeden mutlaka bir genel cerrahi (Proctoloji) uzmanına başvurun. Erken teşhis kavramı hemoroid hastaları içinde oldukça önemli olup, ilk evrede ilaç ve lazerle tedavisi daha kolaydır. Fakat insanların utanma ve ihmalkarlık problemleri maalesef hastalığın derecesinin artmasına neden olmaktadır. İleri derece basur hastalarında RBL dediğimiz lastikle boğma yöntemi ve daha gelişmiş bir teknik olan THD ameliyatı uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım