online randevu online randevu tedavi ücretleri

Yağ Bezesi Ameliyatı

İnsan sağlığı oldukça önemli olup, çünkü sağlımızı etkilemeye yönelik yüzlerce hastalık çeşidi bulunmaktadır. Onlardan biride belki ilk defa duyacağınız Yağ Bezesi yada tıptaki ismi ile (Lipom) olarak bilinmektedir. Vücudun her yeri (kafa derisi, avuç İçi ve ayak tabanı) hariç her yerde görülebilen iyi huylu tümör olduğunu bilmeli ve sakın endişeye kapılmamalısınız. cilt altında birikmiş olan yağsı dokusu olup, sadece 5 dakika süren cerrahi müdahale ile çıkarılmaktadır.

Yağ Bezesi Neden Olur, Vücudun Neresinde Görülür?
Lipom nedenleri tam olarak tespit edilememiş, fakat bilim adamlarının üzerinde durduğu nokta yağ bezlerinin fazla çalışması nedeniyle açıklanmaktadır. Görüldüğü yerler olarak ise vücudumuzda yağlı doku olan her yerde görülmektedir. Yalnız kafa bölgesinde görülenler kisttir ve bezeden farklıdır, karıştırılmaktadır. Bezeler vücudun her yerinde görülebilir ancak en sık göbek ve sırt bölgesinde görülmektedir. Aynı şekilde kollar va bacaklarda ortaya çıkan şişlik görüntüsü beze olabileceğini düşündürmelidir. Ağrı, sızı gibi şikayetleri olmayıp, cilt altında yer alan bezenin hareket ettiriliyor olması en önemli teşhis nedenlerinden biridir. Kemer alanı ve eklem gibi yerlerde ezilmeye bağlı olarak ağrı yapabilir.

Yağ Bezesi Ameliyatı Video

Kafada Yağ Bezesi Olur mu?
Tekrar belirtmek gerekirse kafada beze değil kist olur. Aynı şekilde ellerimizin avuç içleri ve ayak tabanları yağ bezesi için risk oluşturmaz. Tedavi şekilleri aynıdır, tek fark kistin içeriğidir. Kafadaki kistlerin içeriği tereyağı gibidir  sürülerek yayılabilir, bezenin içeriği kuyruk yağı gibidir, sürülmez ancak ezilebilir. Kafadan kist alırkan saçları tıraş etmek son derece gereksizidir. Alışık olunun sistemde genişçe bir alandaki saçlar kesilir ve hasta aylaca o komik görüntüyle dolaşmak zorunda kalır. oysa İdea Klinik şubelerinde saçlar kesilmeden kist alınır, bu sayede hasta klinikten çıkarken ameliyat olduğuna dair hiçbir belirti olmaz.
Kafadaki kistler çok kolayca 1-2 dakika içinde çıkarılabilmektedir.

Kafada Yağ Kisti Ameliyatı İzle

Yağ Bezi Nasıl Geçer?
Kendi kendine kaybolmaz, ilaçla kremle iyileşme gibi herhangi bir yönü olmayıp, tek çözümü cerrahi yöntemle yani ameliyatla cilt altında biriken yağ bezesi kapsülü ile birlikte çıkarılması gerekmektedir. Sadece 5 dakika sürecek bir operasyon olup, alanında tecrübeli genel cerrahi uzmanları tarafından yapılması gerekmektedir. Bu konuda tecrübeli bir genel cerrah fark edilmez bir iz kalacak şekilde alabilir.

Yağ Bezesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Lokal bir anestezi ile yapılan yağ bezesi ameliyatı sadece 5 – 10 dakika sürecek bir işlemdir. Tamamen uyuşturulduğu için hiç acı duyulmaz. Cilt altında biriken yağ bezesinin büyüklüğüne göre kesi hesaplanır. Örnek 4 cm büyüklüğünde bir kitleyi çıkarmak için sadece 1 – 1,5 cm alanda kesi yapmak yeterlidir. Yapılan kesikten kitle çıkarılarak cerrahi dikiş ile kapatılmaktadır. Hasta işlem sonunda hastanede yatma gereği olmadan, iş gücü kaybı vs olmadan evine işine dönebilmektedir. Kafadaki kistler için de ayrıntı önemlidir. Şöyle ki; yaygın olan yaklaşımda kafada kistin olduğu yer 4-5 cm genişliğinde daire şeklinde tıraş edilir ve kist ameliyatla alınır ve üstü pansumanla kapatılır. Hasta aylarca saçının bir kısmı kısa bir şekilde dolaşmak zorunda kalır ve bu durum hastayı rahatsız eder. çağdaş yaklaşımda kistin alınacağı bölge tıraş edilmez, saçlar kenarlara çekilir ve ameliyat gerçekleştirilir, yine bu yaklaşımda pansuman da uygulanmaz. Hasta klinikten çıkarken ameliyat olduğu anlaşılmaz.

Yağ Bezesi Ameliyatı Sonrası

Kişi işlemden bir saat sonra işine, okuluna yani sosyal yaşamına kaldığı yerden devam edebilir. aksi bir şey söylenmedi ise ertesi gün pansumanı açıp banyosunu yapabilir ve tekrar kapatmaya ihtiyaç duyulmaz. Kliniklerimizde genellikle gizli, estetikdikişle kapatıldığı için dikiş aldırmak geremkmez. Klasik yaklaşımda ameliyattan sonraki 8-10. günlerde banyoya izin verilir çünkü normal dikiş atıldığı için dikişlerin alınması beklenir ve ertesi gün yıkanılır. Yine kitlenin büyüklüğüne göre belirgin bir iz kalmaz ancak normal dikiş iel kapatıldıysa balık kılçığı gibi iz kalır, bu şekilde iz kalmaması için mutlaka gizli dikişlerle kapatılmalıdır.

Ücretsiz Muayene İmkanı
Vücudunuzun herhangi bir yerinde lipom olmasından şüphelendiğiniz durumlar için kliniğimizin Şişli, Bakırköy, Kadıköy, Ankara, Bursa ve izmir şubelerinde ücretsiz muayene imkanlarından yararlanabilirsiniz. Tamamı tecrübeli genel cerrahi uzmanlarından oluşan hekimlerimiz hiç bir ücret almadan teşhis koyacak olup, onay vermeniz halinde ise aynı anda tedaviniz yapılmaktadır. Medicalart İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan klinikleri ile SGK lı hastalara hizmet vermektedir.

Yağ Bezesi Tedavi Ücreti Ne Kadar?
Tedavisinde 2 cm ye kadar olan ilk kist 1000 TL eklenen her kist için 500 TL ücret alınır. SGK hastalarına bu ücretlerin % 50’si uygulanır yani ilk kist 500 TL eklenen her kist 250 TL olarak ücretlendirilir. Çok büyük kistlerin tedavi ücreti muayeneyle belirlenmektedir. Ücretler tedavi ücreti olup muayene ve diğer uygulamalar için ayrıca ücret alınmaz.

Yağ Bezi İltihaplanması
Yukarda büyük oranda yazıldığı gibi beze doku yapısındadır, bu yapısı sayesinde iltihaplanma olmaz ama kist dediğimiz doku şeklinde değil de salgı şeklinde olanlar iltihaplanabilir. Buna kist iltihabı denir, Kiste mikrop bulaşması sonucu iltihaplanma olur ve iltihap giderek ilerler ve apseye dönüşür. Bu kadar ilerleyince boşaltılması uygun olur yoksa apse giderek ilerler, kendi patlar. Patlayıncaya ya da boşaltılıncaya kadar ağrı giderek artar, boşaldığı anda ciddi oranda azalır. Apse ile birlikte kistin içindeki yağla karışık iltihap ta akıp boşalır ancak kistin kapsülü içerde kaldığı için % 100 yakın ihtimalle zamanla aynı noktada yeniden kist oluşur.

Yağ Bezi Patlatma
Aslında beze patlatılamaz kistin içeriği katı margarin gibi olduğu için patlatılabilir. Patlatmak eğlenceli olması dışında bir etki yapmaz çünkü kapsül deri altında kaldığı için patlatıldıktan bir kaç ay sonra % 100 ihtimalle tekrarlar. İnternette sıkça patlatıldığı videolar görebilirsiniz ancak bunun tedavide yeri yoktur. Patlatma işlemi daha çok yüz bölgesindeki küçük kistler için uygulanır. Videolarda bir de kistin iltihaplı hali boşaltılmaktadır.

10 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Merve

  Hocam bnm sırtımda beze var lokal anesteziyle alınır sanıyorum eğer istersem ameliyat sırasında narkozsuz uyku ilacıylauyutulmam mümkün mü acaba

  1. admin

   narkozun kendi içinde riskleri var,yağ bezesi basit bir operasyon,bu riskleri almaya gerek yok. 0532 574 55 36 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilir,extra bilgi ve randevu alabilirsiniz

 2. Kemal

  Bir yakınım ensesinden yağ bezesi ameliyati oldu. Yatarken çok ağrı çekiyor. Acaba ne şekilde yatmalı?

  1. admin

   hekimine sormalısınız.kesinin olmadığı tarafa yara yerini gerdirmeden yatmalı

 3. birsen

  babamın ensesinde 5-6 senedir büyük bi yağ bezesi zannettiğimiz şişlik var. şimdi de yukarı doğru damar şişliği oldu. şimdiye kadar hiçbir zararı,ağrısı şikayeti yoktu. neden olabilir acaba

  1. admin

   muayene ile değerlendirmek gerekir.yada 0532 574 55 36 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 4. Aynur

  Kolda lipom ameliyatindan sonra kolda uyusukluk oldu.bu nirmal midir acil cvp lutfen

  1. admin

   ameliyat sonrası iyileşme döneminde uyuşukluk görülebilir

 5. Ceren

  Annemin sırtında sol üst tarafta yağ bezesi vardı ve birkaç gün önce aldırdık. Fakat eve geldiğimizde bakalım dedik ve esas bölgenin yaklaşık 10cm altında bir yerde kesik izi vardı. Sorunlu bölgede ise hala yağ bezesi var gibi şiş duruyordu. Acaba neden oradan kestiler?

  1. admin

   merhaba Ceren
   hastayı değerlendirmeden yorum yapmak doğru olmaz,şişliğin nedeni ödem yada apse olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım