online randevu tedavi ücretleri

Yağ Bezesi Ameliyatı

İnsan sağlığı oldukça önemli olup, sağlımızı etkilemeye yönelik yüzlerce hastalık çeşidi bulunmaktadır. Onlardan biride belki ilk defa duyacağınız Yağ Bezesi yada tıptaki ismi ile (Lipom) olarak bilinmektedir.

Vücudun her yeri (kafa derisi, avuç İçi ve ayak tabanı) hariç her yerde görülebilen iyi huylu tümör olduğunu bilmeli ve sakın endişeye kapılmamalısınız. cilt altında birikmiş olan yağsı dokusu olup, sadece 5 dakika süren cerrahi müdahale ile çıkarılmaktadır.

Yağ Bezesi Neden Olur, Vücudun Neresinde Görülür?

Lipom nedenleri tam olarak tespit edilememiş, fakat bilim adamlarının üzerinde durduğu nokta bezlerin fazla çalışması nedeniyle açıklanmaktadır. Görüldüğü yerler olarak ise vücudumuzda yağlı doku olan her yerde görülmektedir. Yalnız kafa bölgesinde görülenler kisttir ve bezeden farklıdır, karıştırılmaktadır.

Tekrar belirtmek gerekirse kafada beze değil kist olur. Aynı şekilde ellerimizin avuç içleri ve ayak tabanları lipom için risk oluşturmaz. Tedavi şekilleri aynıdır, tek fark kistin içeriğidir. Kafadaki kistlerin içeriği tereyağı gibidir  sürülerek yayılabilir, bezenin içeriği kuyruk yağı gibidir, sürülmez ancak ezilebilir. Kafadan kist alırkan saçları tıraş etmek son derece gereksizidir. Alışık olunun sistemde genişçe bir alandaki saçlar kesilir ve hasta aylaca o komik görüntüyle dolaşmak zorunda kalır. oysa İdea Klinik şubelerinde saçlar kesilmeden kistler alınır, bu sayede hasta klinikten çıkarken ameliyat olduğuna dair hiçbir belirti olmaz.
Kafadaki kistler çok kolayca 1-2 dakika içinde çıkarılabilmektedir.

Beze Nasıl Geçer?

Kendi kendine kaybolmaz, ilaçla kremle iyileşme gibi herhangi bir yönü olmayıp, tek çözümü cerrahi yöntemle yani ameliyatla cilt altında biriken lipom kapsülü ile birlikte çıkarılması gerekmektedir. Sadece 5 dakika sürecek bir operasyon olup, alanında tecrübeli genel cerrahi uzmanları tarafından yapılması gerekmektedir. Bu konuda tecrübeli bir genel cerrah fark edilmez bir iz kalacak şekilde alabilir.

Yağ Bezesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lokal bir anestezi ile yapılan lipom ameliyatı sadece 5 – 10 dakika sürecek bir işlemdir. Tamamen uyuşturulduğu için hiç acı duyulmaz. Cilt altında biriken bezenin büyüklüğüne göre kesi hesaplanır.

Örnek 4 cm büyüklüğünde bir kitleyi çıkarmak için sadece 1 – 1,5 cm alanda kesi yapmak yeterlidir. Yapılan kesikten kitle çıkarılarak cerrahi dikiş ile kapatılmaktadır. Hasta işlem sonunda hastanede yatma gereği olmadan, iş gücü kaybı v.s olmadan evine işine dönebilmektedir. Kafadaki kistler için de ayrıntı önemlidir.

Şöyle ki; yaygın olan yaklaşımda kafada kistin olduğu yer 4-5 cm genişliğinde daire şeklinde tıraş edilir ve kistler ameliyatla alınır ve üstü pansumanla kapatılır. Hasta aylarca saçının bir kısmı kısa bir şekilde dolaşmak zorunda kalır ve bu durum hastayı rahatsız eder.

Çağdaş yaklaşımda kistin alınacağı bölge tıraş edilmez, saçlar kenarlara çekilir ve ameliyat gerçekleştirilir, yine bu yaklaşımda pansuman da uygulanmaz. Hasta klinikten çıkarken ameliyat olduğu anlaşılmaz.

Yağ Bezesi Ameliyatı Sonrası

Kişi işlemden bir saat sonra işine, okuluna yani sosyal yaşamına kaldığı yerden devam edebilir. aksi bir şey söylenmedi ise ertesi gün pansumanı açıp banyosunu yapabilir ve tekrar kapatmaya ihtiyaç duyulmaz. Kliniklerimizde genellikle gizli, estetikdikişle kapatıldığı için dikiş aldırmak geremkmez. Klasik yaklaşımda ameliyattan sonraki 8-10. günlerde banyoya izin verilir çünkü normal dikiş atıldığı için dikişlerin alınması beklenir ve ertesi gün yıkanılır. Yine kitlenin büyüklüğüne göre belirgin bir iz kalmaz ancak normal dikiş iel kapatıldıysa balık kılçığı gibi iz kalır, bu şekilde iz kalmaması için mutlaka gizli dikişlerle kapatılmalıdır.

Ücretsiz Muayene İmkanı

Vücudunuzun herhangi bir yerinde lipom olmasından şüphelendiğiniz durumlar için kliniğimizin Şişli, Bakırköy, Kadıköy, Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir şubelerinde ücretsiz muayene imkanlarından yararlanabilirsiniz. Tamamı tecrübeli genel cerrahi uzmanlarından oluşan hekimlerimiz hiç bir ücret almadan teşhis koyacak olup, onay vermeniz halinde ise aynı anda tedaviniz yapılmaktadır. Medicalart İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir’de bulunan klinikleri ile hastalara hizmet vermektedir.

Yağ Bezesi Tedavi Ücreti Ne Kadar?

Lipom tedavi ücretleri 2500 TL’den başlar ancak lipomun boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Net ücret muayenede belirlenebilmektedir.

Yağ Bezi İltihaplanması

Yukarıda büyük oranda yazıldığı gibi beze doku yapısındadır, bu yapısı sayesinde iltihaplanma olmaz ama kist dediğimiz doku şeklinde değil de salgı şeklinde olanlar iltihaplanabilir. Buna kist iltihabı denir, Kiste mikrop bulaşması sonucu iltihaplanma olur ve iltihap giderek ilerler ve apseye dönüşür.

Bu kadar ilerleyince boşaltılması uygun olur yoksa apse giderek ilerler, kendi patlar. Patlayıncaya ya da boşaltılıncaya kadar ağrı giderek artar, boşaldığı anda ciddi oranda azalır. Apse ile birlikte kistin içindeki yağla karışık iltihap ta akıp boşalır ancak kistin kapsülü içeride kaldığı için %100 yakın ihtimalle zamanla aynı noktada yeniden kist oluşur.

Yağ Bezi Patlatma

Aslında beze patlatılamaz kistin içeriği katı margarin gibi olduğu için patlatılabilir. Patlatmak eğlenceli olması dışında bir etki yapmaz çünkü kapsül deri altında kaldığı için patlatıldıktan bir kaç ay sonra % 100 ihtimalle tekrarlar. İnternette sıkça patlatıldığı videolar görebilirsiniz ancak bunun tedavide yeri yoktur. Patlatma işlemi daha çok yüz bölgesindeki küçük kistler için uygulanır. Videolarda bir de kistin iltihaplı hali boşaltılmaktadır.

Lipom Şişmesi

Aslında lipom pek şişmez, şişiyorsa kisttir ve akla iltihaplanma olduğu gelir. Şişlikle birlikte ağrı da olur. Genellikle bu iltihap apseleşerek patlar, 2-6 ay sonra yeniden oluşur.

Saçta Yağ Kisti

Aslında saçta değil saçlı derinin altında yani saçların altındadır ve vücudun her yerinde çıkabilir. Kist bezeden farklıdır, bezenin içeriği koyunun kuyruk yağına benzerken kist tereyağı gibi sürülebilir yapıdadır. Kistlerin tedavisi de bezeler gibidir, tek çözüm cerrahidir.

Lipom Ameliyatında İz Kalır mı?

Evet kesinlikle iz kalır, estetik dikişle dikilirse çizgi şeklinde, normal dikilirse balık kılçığı şeklinde iz kalır. Lipomu çıkaracak deri kesisi küçük yapılırsa izi de küçük kalır. Tabi ki estetik dikişle kapatılması daha doğru olur.

Yağ Bezesi Kanserleşir mi?

Kesinlikle hayır, alınsa da alınmasa da kanserleşme ihtimali sıfırdır. Çok seyrek görülen yağlı doku kanseri olan liposarkom çok farklı bir hastalıktır ve baştan beri kanserdir.

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım