online randevu online randevu tedavi ücretleri

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası

Ameliyat izi bir çok insanın kafasına takılan sorulardan biridir. Her ne kadar kapalı bir alanda olsada kıl dönmesi ameliyatı sonrası kalan iz bir çok insanı rahatsız edebilir. Kliniğimizde kıl dönmesi (pilonidal sinüs) tedavi mikro sinüsektomi, pit picking, bascom ve sinüsotomi isimli çağdaş ameliyatlarla yapılmakta, operasyonlar sadece 15 dakika sürmekte olup ameliyat sonrası ise belli olmayacak kadar bir ameliyat izi kalır. Diğer pilonidal sinüs ameliyatı yöntemleri ise insanı korkutacak derecede iz kalabilir. Buyrun karşılaştıralım.

Kıl Dönmesi Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?
Ciltteki her tür yaralanma mutlaka iz bırakarak iyileşir. Oluşacak izin miktarı şunlara göre değişir; Klasik yöntemlerde abartılı izler kalırken çağdaş ameliyat yöntemleri olan mikro sinüsektomi, pit picking, bascom ve sinüsotomi ameliyatlarından sonra kalan izi bulabilmek için çok dikkatli aramak gerekir çünkü belirsiz bir iz kalır.

 • Kesinin büyüklüğü
 • Kesilen yerden çıkarılan doku miktarı (gerginlik izi artırır)
 • Dikiş tarzı (normal dikiş balık kılçığı gibi görünür)
 • Kişinin iyileşme yeteneği

Ameliyat sonrası sorun yaşanması

Her ameliyat gibi bu ameliyatın da izinin kalması kaçınılmazdır ama yapılan kesinin büyüklüğü ve ameliyat yöntemine göre bu izin uzunluğu 2 cm ile 30 cm arasında değişebilir. Mikro sinüsektomi ameliyatından sonra 1-2 cm kalırken flap ameliyatlarından sonra bir bacağı 7-12 cm olan Z harfi şeklinde devasa bir yara izi kalabilir. Yapılan diğer 9 çeşit ameliyatta bu iz bu ölçüler arasında değişebilir. Özellikle bayan hastalarda izin miktarı kişiyi çok sıkıntıya sokabilmektedir. Kalçasında büyük izler taşıyan bir bayan bundan ciddi rahatsızlık hissedebilir. Bu kadar büyük kesiklerde kalçada genel bir deformasyon (yamuklaşma) da oluşur. Özellikle keloid denilen yapısı olan kişilerde bu izler parmak kalınlığında kabarık ve kırmızı alan oluşabilir.

En Başarılı Kıl Dönmesi Ameliyatı Yöntemi
Pilonidal sinüs ameliyatlarının en az iz bırakan tekniği mikro sinüsektomidir,1-2 cm lik dikiş izi kalır ancak kalçaların arasında kaldığı için özellikle bakılmadığı sürece görülemez. Hatta ameliyattan sonra bir cerrah tarafından bile muayene edildiğinde daha önce ameliyat olduğu algılanamayabilir.

Ameliyat Yöntemi Seçmek Sizin Elinizde
Kalçanızda oluşacak izi önemsiyorsanız ameliyatınızı hangi teknikle yaptıracağınızı iyi araştırmalı doktorunuza ne kadar iz kalabileceğini net bir şekilde sormalı ve diğer yöntemlerde ne kadar izin kalacağını araştırıp ona göre karar vermelisiniz

Tabi burada izler kadar diğer sorunlar da önemlidir. Klasik yöntemlerde 12-15 gün istirahat gerkebilirken çağdaş yöntemlerde 10 dakika istirahat yeterli olmaktadır bunun en önemli sebebi ağrı düzeylerinin çok farklı olmasıdır.

Hangi Yöntemi Seçersiniz?
Açık bırakma yöntemi sanırım kimse tercih etmez, kalan iz dışında 2 ay sürecek çilede cabası, flap ameliyatı ise yapılışını görseniz görüntüleri sonuna kadar emin olun izleyemezsiniz. İnsanın kalçası geniş bir alanda kesi uygulanır. İsteyen aşağıdaki videodan flap, ile mikro sinüsektomi yöntemi karşılaştırmasını izleyebilir.

Kıl dönmesi Ameliyatından Sonra Ne Zaman Banyo Yapılır
Uygulanan yönteme ve cerrahın yaklaşlımına göre çok değişir. Çağdaş ameliyatlardan sonra banyo konusu daha rahattır. İlk uygulanan pansuman 3 gün sonra alınır ve banyo yapılır. İlk banyodan sonra pansuman önerilmez. Aradaki nemi alması için kağıt havlu koymak yeterlidir. Klasik ameliyatlardan sonra ilk banyo 12-15 gün sonra yapılır. Bazı tutucu cerrahlar bu süreyi daha da uzun tutmaktadır, dikişleri aldıktan 1-2 gün sonra banyo verir.

Ameliyattan Sonra Ağrı
Klasik cerrahi yöntemlerden sonra ciddi ağrı olur, sırt üstü yatamayacak kadar ağrı olur, çağdaş yöntemlerden özellikle de ömikro sinüsektomiden sonra genellikle ağrı kesici hap bile kullanmak gerekmez. Hasta ağrısı olmadığı için istediği pozisyonda yatabilir.

4 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Elyasaa

  Hocam 4 yıl önce kıl dönmesi ameliyatı oldum ama halen oturmaam da sıkıntı yaşıyorum doktora gittim ultrason çektim az bi ödem oluşmuş ama o emli değil arveles kullan dedi ama genede rahat değilim bana neler onerebilirsiniZ

  1. admin

   tekrar muayene olmalısın.nüks etmiş olabilir

 2. Canip

  Hocam 1 ay önce kıl dönmesi amelayatı oldum hala daha iç çamaşırımda lekeler oluyor

  1. admin

   klasik yöntemlerle tedavi oldusanız,yada apse sonrası dokunun toparlaması yeterince beklenmezse iyileşmede gecikme olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım