online randevu tedavi ücretleri

Mayasıl (Anal Dermatit)

Sayfa İçeriği

Yetişkin insanlarda en sık görülen makat bölgesi problemlerinden birisi hiç şüphesiz kaşıntı olmaktadır. Basit bir problem olabileceği gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Kıl Dönmesi, Anal Fissur yada dış Basur gibi bunlara ek olarak en önemli neden ise Anal Dermatit olmaktadır. Bir diğer adı Mayasıl olup, genelde insanlar bu sorunu Basur ile karıştırmaktadır. Fakat Hemoroid ile herhangi bir alakası olmayıp, anal bölgede en sık kaşıntı nedeni diyebiliriz. Şimdi dilerseniz Mayasıl neden olduğuna bir göz atalım.

Yetişkin insanlarda en sık görülen makat bölgesi problemlerinden birisi hiç şüphesiz kaşıntı olmaktadır. Basit bir problem olabileceği gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Kıl Dönmesi, Anal Fissur yada dış Basur gibi bunlara ek olarak en önemli neden ise Anal Dermatit olmaktadır. Bir diğer adı Mayasıl olup, genelde insanlar bu sorunu Basur ile karıştırmaktadır. Fakat Hemoroid ile herhangi bir alakası olmayıp, anal bölgede en sık kaşıntı nedeni diyebiliriz. Şimdi dilerseniz Mayasıl neden olduğuna bir göz atalım.

Mayasıl Neden Olur?
Nedenlerine aşağıda detaylı şekilde bakacağız ama genelde kişinin hata ve ihmalleri öne çıkmaktadır. Hijyen ve beslenme faktörü burada ön planda yer almaktadır. Özellikle yaz aylarında sık görülen bu durumdan kurtulmak oldukça kolay olup, bu konuda da geniş çaplı bilgiyi sayfanın devamında bulacaksınız.

Kesin Teşhis İçin Muayene Gerekir
Yukarıda da belirttiğim şekilde her makat kaşıntısı Anal Dermatit olmayıp, yaşadığınız sorunun mayasıl olup, olmadığına karar vermek için mutlaka muayene olmak gerekir. Bunun için alanında tecrübeli Genel Cerrahi Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olmanız gerekir. Medicalart kliniklerinde ücretsiz muayene imkanlarından yararlanabilirsiniz. Hastanın aktaracağı bilgiler genelde teşhis konmasında yeterli olmaktadır. Sadece kıl kurdu şüphesi olması halinde tahlil istenmektedir. Bu nedenle mutlaka doktor muayenesi gerekir. Aynı şekilde aşağıda aktaracağımız başlıklarda yapılan hatalarda kaşıntıya neden olmaktadır.

Aşırı Temizlik Bazı insanlar temizlik konusunda çok hassas olmaları nedeniyle her dışkılama esnasında makat kısmını sabun ile temizlemektedir. Kimyasal bu ürünler çok sık kullandıkça makat kısmında cildi korumakla görevli tabakanın yok olmasına, neden olmaktadır. Bu durum başta kaşıntı olmak üzere cildi riskli hale getirmektedir.

Beslenme Alışkanlığı Aynı şekilde tükettiğimiz gıdalar ile yakından alakalı olan Anal Dermatit özellikle baharat tüketimi risk içermektedir. Pirinç pilavının olmazsa olmazı karabiber çok fazla tüketildiğinde makat kaşıntısı yani Mayasıl problemine neden olmaktadır. Aynı şekilde domates, patlıcan ve çikolata tüketimi yine tetikleyici olabilmektedir. Bu tür sorunları yaşayan insanlar bu besinlere ara vererek kolayca anlayabilirler.

Cildin Islak ve Nemli Kalması Bir diğer nedeni ise tuvalet ihtiyacını karşıladıktan sonra yeterli miktarda temiz olmaması ve yıkama sonrası kurulamadan bırakılması yine Anal Dermatit nedenleri arasında yer almaktadır. Taharet sonrası mutlaka tuvalet kağıdı ile kurulamak gerekir. Bu aşamada sakın kimyasal içeren ıslak mendil kullanmayın.

Dar Kıyafetler Bir diğer nedeni ise dar kıyafetlerin tercih edilmesi olup, özellikle dar kot pantolonlar vücudu sıkarak havalanmasını önlemektedir.

Fazla Kilo Aynı şekilde makat bölgesi havalanma sorunu olan insanlardan biride fazla kilo problemi olanlar olup, özellikle bu insanların ev ortamında mutlaka şort gibi daha havadar kıyafetler giymelidir.

Sentetik İç Çamaşırı; sentetik malzemeye karşı kişisel alerji olabilir.

Islak Mendil içeriğinde çeşitli kimyasallar bulunan ıslak mendille temizlemek te anal dermatit sebeplerindendir.

Anal Dermatit Belirtileri

Yukarıda soruna neden olan hataları ele aldık, şimdi ise ortaya çıkan şikayetlere bakarak sorunun mayasıl olup, olmadığını anlayalım. Tekrar belirtmek gerekirse kesin teşhis koyabilmek için mutlaka doktor muayenesi gerekir.

Kaşıntı En önemli belirtisi ciddi anlamda kaşıntı olup, tabii ki bu sadece mayasıl kaynaklı olmadığını bilmelisiniz. O nedenle doktor muayenesini sıkça öneriyorum.

Akıntı / Kötü Koku Bir diğer belirtisi ise iç çamaşırında ortaya çıkan kötü koku diyebiliriz. Bu koku dışkı kokusundan farklı olup, çamaşırda ıslaklık olabilir. Makat akıntısının tek nedeni yine Anal Dermatit olmayıp, özellikle kıl dönmesi hastalarında sık görülen apse olabilir.

Ciltte Sertleşme
Cilt elastikiyetini kaybetmesi nedeniyle ayrıca makat bölgesinde sertleşme, kalınlaşma gibi sorunlar sık görülmektedir. Aynı şekilde kaşımaya bağlı hafif kanama görülmesi fizyolojik bir durumdur.

Basur gibi memeler oluşması
Deri zamanla kabalaşır, kalınlaşır ve oluklanmalar olur, bu oluklanmalar dış basura benzer. Hatta hastaların büyük çoğunluğu basur sanarak gider, seyrek olarak çok kabarık memeler olduğunda cerrahlar da şaşırailmektedir.

Mayasıl Nasıl Geçer?

Evet arkadaşlar öncelikle sorunun mayasıl olduğu doktor tarafından teşhis konmuş olması gerekir. Bu noktadan sonra tedavide cerrahi müdahaleye gerek olmayıp, genelde kremlerle tedavi edilmektedir. Medicalart genel cerrahi uzmanları da bu konuda size ürün önerisinde bulunarak reçete yazmaktadır.

Pruzon Krem Önerilir
Bu tür tedavilerde özellikle kortizonun yan etkisinden uzak durmalısınız. Bunun için hastalarımıza önerdiğimiz ürünlerden biri Pruzon olup, bitkisel bir ürün diyebiliriz. İçeriğinde Kalamin, TTO (Çay Ağacı Yağı), Meyan Kökü ve Çinko Oksit bulunmaktadır. Pruzon mayasıl tedavisine özel geliştirilmiş Türkiye’deki tek ilaçtır. Başarı şansı % 100 yakındır ancak hastalığın sebebi bulunup engellenmezse tekrar başlayabilir. Bu sebepole yukarıda yazılan sebepleri iyi okuyup bunların içinde şüphelendiğiniz varsa hayatınızdan çıkarmalısınız.

Mayasıl Hangi Bölüme Gider
Bazı hastaların kaşıntı sebebiyle dermatoloji yani cildiye bölümüne gittiğini görüyoruz ancak kaşınma temel şikayet olsa da dermatologların eğitimini almadıkları bir hastalıktır , teşhis ve tedavisini bilmezler. Mayasılın gideceği bölüm proktoloji yanı makat hastalıkları bölümü, uzmanı ise proktolog yani makat hastalıkları uzmanıdır. yaşadığınız yerde proktoloji uzmanı yoksa genel cerrahi bölümüne de gidebilirsiniz. Genel cerrahi uzmanları da proktoloji uzmanı kadar olmasa da bu hastalığın teşhis ve tedavisini yapabilirler.

Pişik

Anal dermatite benzer şekilde erişkinlerde de görülebilen bir durumdur.Pişik en sık popo bölgesinde görülen ve erkeklerde torbalara kızlarda kutuya doğru uzayan,seyrek olarak bebeğin koltuk altında ve boyun bölgesinde de olabilen bir tür deri hastalığıdır,diaper dermatiti de denir.

Pişiğin belirtileri

Deride kızarıklık

Islaklık hissi

Bu görsel bulgular dışında bebeğin tarif edemediği ancak varlığından dolayı ağlayıp huzursuz olduğu şu bulgular olur;

Kaşıntı

Yanma

Acı

Pişiğin Nedenleri;

  •  Kimyasal içeren ıslak mendil kullanımı
  •  Bazı gıdalar
  •  Alerji
  •  İshal
  •  Banyoda sabun kullanımı
  •  Dar kıyafet giydirilmesi.
  •  Mantarlar (vakaların çoğunda görülür)
  •  Aşırı sıcak hava

Pişikten Korunma

Öncelikle korunma önlemleri alınmalıdır bunun için,ishal tedavi edilmeli, bebeğin bezi sık değiştirilmeli, Altı ıslak tutulmamalı,bez rahatsız ettiyse başka markaya geçilmeli, kimyasal içerebileceğinden ıslak mendil kullanmak yerine duru su ile yıkanmalı, pişiği azdırabilecek gıda varsa yedirilmemeli,gün içinde sıkça açık bırakıp altı havalandırılmalı, banyoda sabun kullanımı azaltılmalı, dar kıyafet giydirilmemeli,zor iyileşip çabuk tekrarlıyorsa mantar araştırması yapılmalı.

Pişik tedavisi;

Önlemlere rağmen sorun devam ediyorsa,ilaç kullanılmalıdır. İlaç seçiminde ilk akla gelen kortizonlu merhemler olsa da kortizonun yan etkileri sebebiyle sorun yaşanabilmektedir. Kortizon (eumovate,beklazon,kortimisin vs)kullanım sonucu bebeğin steroid metabolizması bozulup cushing sendromu ortaya çıkabilir. Cushing sendromu ciddi bir yan etkidir.Bunun yerine pruzon merhem kullanılabilir. Pruzonun içindeki bitkisel kaynaklı kortizon (meyan kökü extractı) kortizon kadar etkili olurken kortizonun yan etkilerine sebep olmaz,diğer taraftan içeriğindeki TTO mantar öldürücü etkiye sahip olduğundan ek olarak mantar ilacı kullanmak gerekmez.

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım