online randevu tedavi ücretleri

Yüzde Kılcal Damar Çatlaması

Yüzde Kılcal Damar Çatlaması doğal olarak vücudun oluşturduğur durumdur. Görüntü açısından hoş bir izlenim vermediği için çoğu kişi tarafından rahatsızlık olarak algılanır. Ancak yüzdeki belirginleşmiş damarlar güneş ışınları, sıcak vb. durumlar karşısında cildi koruyabilmek için bu kılcal damarlar genişleme eğilimi göstermektedir.

Kılcal damarların görünecek kadar kalınlaşıp belirgin hale gelmesi sonucu ortaya çıkan estetik sorundur. Ciddi bir hastalık değildir daha çok görüntü olarak kişiyi rahatsız eder, kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine sebep olur. Facial telenjektazi denir. Oluşumunda çok sayıda sebep sayılmaktadır ama kesin sebep bilinmemektedir.

Yüzde Kılcal Damar Çatlaması Nedenleri

Güneş ışınları; güneşin zararlı ışınlarından dokuyu korumak için vücut bölgedeki kılcal damarları genişleterek daha az zararlı ışın girmesini sağlar.
Sıcak; Özellikle pide fırınında çalışanlarda bu sebeple ortaya çıkar. Cildi fırındaki ateşle yanmaktan korunmak amacıyla cildi soğutmak için damarları genişletir.
Kronik alkolizm; Orta yaş üstü fazla alkol tüketen erkeklerde görülür sebebi net değildir.
Siroz; kronik bir karaciğer hastalığı belirtileri olarak ortaya çıkar net izah edilememiştir.
Genetik yapı; Bazı ailelerde yakınlık vardır
Kortizonlu Merhem Kullanımı; Kortizonun bir çok yan etkisi vardır, kortizonlu merhemler bir haftadan daha uzun süre kullanılırsa deride incelme, kılcallarda artma ve belirginleşmeye neden olur. Bu sebeple çok zorunlu değilse kortizonlu merhemlerin 5 günden fazla kullanılmaması önerilir.
Kortizon Kullanımı; Ağızdan hap veya iğne şeklinde kortizon kullanmak ta elmacık kemiklerinin üzerinde kılcallarda artış ve kırmızılaşmaya neden olabilir.

Kılcal Damar Çatlamalarının Tedavisi

Uyanıkların ürettiği bitkisel ürünler yada kozmetik sektörünün ürettiği krem gibi şeyle bunların düzelmesinde hiçbir etki yapmaz ve aldatmadan öteye geçemez. Aspirinin bacaktaki kılcalların yenisini engelleyebileceği şeklinde görüşler olsa da bunu destekleyen bilimsel çalışma yoktur. Bunun dışında tedavi amaçlı kullanılan ilaç yoktur.

Gerçek tedavisi dört şekilde yapılabilir

 Radyo frekansla tedavi
Kıldan daha ince iğne ile damara girilir ve radyo enerjisi verilir. Cihaz damara dokunduğu anda o damarlar sonsuza kadar yok olur. Radyo frekans ile tedavi edilen kılcallar çürümüş dişin çekilmesi gibi etki eder ve bir daha o damarlar olmaz ama nasıl dişin çekilmesi başka dişin çürümesine engel olmuyorsa benzer şekilde yeni kılcallar çıkabilir yada çıkmayabilir. Uygulama hafif acı verir. Etkinli açısından bakıldığında en etkin tedavi yöntemlerindendir.

Lazerle Tedavi ; Yaygın olarak iki lazer türü kullanılır

Exotherme Lazer

Diot lazerin en gelişmiş şeklidir. Lazerin kafasına monte edilen soğutucu metal sayesinde deri yanığı oluşmadan daha derindeki damarlar yok edilir.
Yine kafaya monte edilen kamera sayesinde görüntü 10-40 kat büyütülerek ekrana aktarılmakta ve hastaya değil ekrana bakılarak çalışılmaktadır. Görüntü çok büyüdüğü inin yanılgı payı ve seans sayısı azalmaktadır.

İPL Lazer

Damarın daha koyu renkli olması üzerinden etkili olan yöntemdir, damarlar ışıkla ısınır ve yanar, seanslar halinde uygulanır. Damarın içindeki akım hızına bağlı olarak 3-8 seans gerekebilir. Biraz ağrı olur azaltmak için lazer soğuk jelle uygulanır.

Kliniğimizde yüz ve burun bölgesindeki damar çatlamalarını radyo frekans, mikro skleroterapi ve lazerle tedavi etmekteyiz. Kadıköy şubemizde ek olarak exotherme lazer de kullanılmaktadır.

Köpük Tedavisi
Mikro skleroterapi denilen yöntem uygulanır. Damarı tıkayıp yok olmasını sağlayan bir uygulamadır, damarın içine köpürtülmüş bir ilaç verilir ve damar yok olur. Mikro skleroterapi konusunda tecrübeli cerrahların yapması gerekir.

Her dört yöntemde de tedavisi yapılan varis sonsuza kadar yok olur. Çıkış sebebi ortadan kaldırılmadıysa yıllar içinde tekrar oluşabilir.

Yüzde Kılcal Damar Tedavi Fiyatları

Ücret sorunun yaygınlığına göre 2000-8000 TL arasında değişebilmektedir. Yaygınlık ve kullanılacak yönteme göre değişiklik gösterebilir.
Net ücret almak için aşağıdaki cep telefonlarından whatsapla fotoğraflar gönderebilirsiniz.
Bakırköy 0542 621 0888
İzmir 0542 295 52 54
Ankara 0532 350 2587
Kadıköy 0542 231 2823
Şişli 0532 463 9682
Bursa: 0532 152 26 75

Yazan
Op Dr Nihat AYDIN

Kaynak
https://search.proquest.com/openview/9bcc3dc008958225a04d3df051b1d5c4/1?pq-origsite=gscholar&cbl=106053

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım