Hemoroid (Basur)

Kadın erkek farketmeksizin herkesin ortak makat sorunu haline gelen Hemoroid yada halk arasındaki tabiri ile Basur her ne kadar mayasıl olarak kullanılıyorsada aslında mayasıl kondilom dediğimiz farklı bir hastalıktır. Aslında alınacak önlemlerle bu hastalığı karşı zırh gibi bir koruma kalkanına sahip olabilirsiniz. Maalesef bizler sağlık konularında başımıza gelmeden önce araştırma yapmadığımız için önlem almakta geç kalıyoruz. Toplumda sık görülen hastalıkları, nedenlerini, oluşum şekli ve korunmak için yapılması gerekenleri öğrensek hastalıklardan %90 oranında uzak durabiliriz. Şimdi dilerseniz önce hastalığı, nasıl oluştuğunu ve risklerini ele alalım, devamında tedavi sürecine geçeriz.

Basur Tedavisi

Hemoroid (Basur) Nedir?
İnsan vücudunun 2 ana damarı bulunmaktadır. Bunlar vücuda temiz kan pompalayan atardamar, ve kirli kanı kalbe geri taşıyan toplardamar olmak üzere insan vücudunda yaklaşık 40 km uzunluğunda bir damar yapısı bulunmaktadır. Neyse arkadaşlar hastalığın kaynağı makat kısmında bulunan kaslar ve atardamarlarla alakalıdır. Makat kaslarında ortaya çıkan gevşeme ile ciddi sıkntılara neden olacak olan hemoroid hastalığı meydana gelir.

Kabızlık En Önemli Etkendir
Virüs yada bir başkasından bulaşma ihtimali olmayan basur insanın kendi ihmalleri ile ortaya çıkardığı bir sorundur. Çok baharatlı tüketen insanlar kabızlık ile sıkça karşılaşırlar. Kabızlık sorunu ise tuvalette uzun süre kalmaya, içerde geçen uzun zaman kişinin defalarca ıkınmasına neden olmaktadır. İşte bu kabızlık ve ıkınma hemoroid hastalığına neden olan iki etkendir. Kişi kabız kaldığında ıkınmaya gerek kalmadan ilaçlar ve bazı besinlerle bunun üstesinden gelebilir. Henüz hemoroid gibi bir sorunu olmayanlar, sakın kabız kalıp ıkınmayın.

İç ve Dış Hemoroid Olur
Basur insanlarda makat iç kısmında olabildiği gibi hemen makat dış kısmındada olabilir. Dış hemoroid dediğimiz bakıldığında görülen ve tedavisi en kolay olanıdır. İç hemoroid ise makat iç kısmında olup, hekimler muayene esnasında sorunu teşhis edebilmek için Anoskop dediğimiz cihazdan yararlanmaktadır.

İç Hemoroid Makat Kanaması İle Ortaya çıkar
Evet arkadaşlar basur hastalığını anlamanın en kolay yolu anormal bir şekilde dışkıla esnasında oluşan makat kanamasıdır. En üyük nedeni 1. derece hemoroid olup, bunun dışında ayrıca anal fissür yani makat çatlağı şüphesi içermektedir. Dışkılama esnasında çok canınızı yakan bir acı varsa bu %90 anal fissür olarak kabul edilir. Ama sadece kanama oluyorsa burada yeni oluşum bir hemoroid olduğu söylenebilir. Fakat mutlaka bir genel cerrahi (Proctoloji) uzmanı tarafından muayene edilip, teşhis konmalıdır.

Hemoroid Derecesi ve Şikayetleri Sürekli Artar
Makat kanaması ile ortaya çıkan basur işlerin yolunda gitmediğini göstermektedir. Bu aşamada muayene olmanız size ilaçla, kremle yada 10 dakika gibi kısa bir sürede lazerle basur tedavisi imkanı sunmaktadır. Fakat tedavi edilmeyen hemoroid 2. 3. ve 4. dereceye kadar ilerleyecektir. 2. ve 3. derece ile iç hemoroid meme oluşumu ortaya çıkarır. Makat iç kısmında bulunan bu meme dışkılama esnasında makat dışına çıkmaktadır. 3. Derece hemoroidlerde bu meme kendiliğinde girebileceği gibi kişinin eliyle içeri sokması gerekir. 4. yada son evre basurlarda ise hemoroid memesi sürekli makat dışında bir şişlik şeklinde görülür.

Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?
Öncelikle hastalığın derecesine göre değişen tedavi yöntemleri bulunmaktadır. İlk derece hemoroid tedavisi en kolay olup, bazen ilaçlarla tedavisi mümkün olmaktadır. Gerçi insanlarımız utanma sorunu nedeniyle sürekli 3. 4. derece olduktan sonra muayene ve tedavi amaçlı bir hekime başvurmaktadır. Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezi ameliyatsız basur tedavisi uygulamakta olup, bu kapsamda 3 farklı tekniği uyguluyoruz. Bunlar Lazer, RBL (Lastlikle Boğma Yöntemi) ve THD dediğimiz en gelişmiş ameliyatsız basur tedavi yöntemlerini Medical Art’ın tüm kliniklerinde bulabilirsiniz.

Ücretsiz Hemoroid Muayenesinden Yararlanın
Tedavi konularına geçmeden önce ücretsiz muayene imkanımızdan bahsedeleim. Medical Art İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan klinikleri ile SGK anlaşmalı olarak hizmet vermektedir. SGK mensubu hastalardan muayene ücreti almayıp, tedavi ücretlerinde ise %50 indirim yapmaktadır. Sizde ücretsiz basur muayenesi için size en yakın kliniğimizden randevu alınız.

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Birinci derece iç basur ve dış hemoroidlerde uygulanabilen lazer yüksek ısı teknolojisine dayalı çalışmaktadır. Aşağıda Op. Dr. Atilla KAYA’nın anlatımı ile nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz.

RBL (Lastikle Boğma Yöntemi)
Hemoroid aslında makat içinde oluşan memelerden ibarettir. İçerisi sürekli kan ile dolu olan bu memeleri ortadan kaldırmayı amaçlayan RBL lastikle boğma yöntemi vakumlu bir cihaz ile memeyi içine çekerek memenin son kısmına bir lastik halka takmaktadır. Bu halka memeye gelen kanı engelleyerek memenin beslenmesini önlüyor. Kan ile beslenemeyen meme lastik halkanın sıktığı yerden çürüyerek kopmaktadır. Dilerseniz hem lazer, hemde RBL yöntemini inceleyelim.

THD Hemoroid Tedavisi
İlk olarak Medical Art Kadıköy kliniğinde Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS tarafından uygulanmaya başlayan TDH yöntemi ile sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede hemoroid tedavisi yapılmaktadır. Görüntüleme yeneteği bulunan bu cihazla hemoroid memesini kan ile besleyen toplardamar tespit edilip, hemoroid memesinin bir kaç santim üzerinden bağlanmaktadır. Bu şekilde hemoroid %100 olarak ortadan kaldırılmış olmaktadır. Eminim nasıl yapıldığını merak ediyorsunuz. Aşağıdaki Video’da Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS tarafından yapılan uygulamayı izlemelisiniz.

Hemoroid Tedavi Ücreti Ne Kadar?
Yukardada gördüğünüz gibi çeşitli tedavi şekilleri olup, bunların ücretleride bir birinden farklıdır. Ücretsiz muayene imkanı sunan Medical Art Hemoroid Tedavi Ücretlerini ise aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.
http://www.medicalart.com.tr/tedavi-ucretleri.html

Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezleri

Bakırköy
Sipahioğlu Caddesi No:25/1 Yeşilyurt (Yeşilyurt Spor Kulübü Karşısı)
0212 573 50 75

Şişli
Rumeli Caddesi No:71/7 Nişantaşı (Osmanbey Metro İstasyonu Yanı)
0212 265 99 99

Kadıköy
Bağdat Caddesi No:201 (Akbank Çiftehavuzlar Şubesi Üstü) Kadıköy
0216 350 85 41

Ankara
Atatürk Bulvarı No:81/4 Kızılay ANKARA
0312 434 37 00

izmir
Atatürk Caddesi No:384/10 Kordon Alsancak İZMİR
0232 242 421 11 11

Medical Art’ın Hemoroid Doktorları
Türkiye genelinde 5 farklı klinik ile hizmet veren Medical Art Genel Cerrahi bölümünde her biri en az 30 yıllık hekim tecrübesi bulunan Proctoloji uzmanları görev yapmaktadır. Op. Dr. Adil ALTINSOY, Op. Dr. Nizam KURTDERE, Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS, Op. Dr. Atilla KAYA ile tüm makat hastalıkları tedavisinde gelişmiş çözümler sunmaktasır.

op-dr-nizam-kurtdere Ali Rıza Şahap Barlas op-dr-adil-altinsoy Atilla KAYA

Hemoroid Hastalığı ve tedavisi hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, hastalık ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi için http://www.hemoroidistanbul.com adresinden bilgi alabilirsiniz. Sizlerde muayene ve tedavi için kliniklerimize randevu alarak gelebilirsiniz. Soru ve sorunlarınızı aşağıdaki yorum formundan hekimlerimize iletebilirsiniz.

   Paylaş
 • yelkan

  iyi günler belirtilerden bahsetmem gerekirse

  makatta ilk başlarda dışkılamadan sonra ortaya çıkan elle hissedilir bi şişlik vardı hic bir şekilde rahatsız etmiyordu tesedüfen farketmiştim. 1 haftadır sadece dışkılamadan sonra değil her o pozisyonu aldığımda kendiliğinden dışarı çıkar oldu. ayağa kalkınca kendiliğinden içeri giriyor ama o bölgede sürekli bir dolgunluk hissi var sandalye,koltuk vs uzun süre oturduğumda rahatsız oluyorum.
  hemeroid hastaları genelde kanamadan şikayet etmiş ama bende kanama hiç olmadı kaşıntı , yanma , acıma da şimdilik yok
  sizin görüşleriniz nelerdir hocam hastalığım nedir neler yapmam gerekir. kendiliğinden geçer mi (3 hafta oldu)
  simdiden cok teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şikayetiniz hemoroid gibi görünüyor.tuvalete gidip ıkınınca şikayetlerniz artar.bu nedenle beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemeliisin. tuvalette uzun süre kalmamalısın.çok sıkışınca gitmelisin,fazla ıkınmamalısın,bol sebze -meyve yemelisin.,kuru incir -kayısı-erik tüketin.spor yapın.kanama ileri durumlarda olur.dolgunluk hissi rahatsız ediyorsa laser yada RBL ile ameliyatsız tedavi olabilirsin

 • MEhmet

  Hocam ben 20 yasındayım 4 sene önce ufacık bişile başladı şimdi ilerledi .kıp kırmızı damarlar cıktı makatmdan eskisi gibi içeride kolay kolay girmiyor.ama kanama falan yok.nedir buu ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  büyük olasılıkla hemoroiddir.gelirseniz muayene ile durumnuzu değerlendirir ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 • kenanipsl

  hocam 4 defA hemoroid ameliyatı oldum ama üstesinden gelinemedi.şimdi ikitane daha var biri makatımın üstünde diğeri altında nokta kadar sertleştikleri zamanda o kadarlar ama taş gibi sertler hiç bir ilaçta etki etmiyor kendi geçerse o da 7-8 ay sürüyor napabiliriz makatımın bütün fonksiyonlarını etkiliyor çektiğim ağrılar kötü makatımı geriyor sanki etimi çekiyorlar
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz.fakat kesinlikle birtakım önlemler almak zorundasınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.acı baharatlı yiyeceklerden sakınmalısınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.bol sebze-meyve yiyin.kuru incir-kayısı tüketin.kabız kalmayın,tuvalette uzun kalıp ıkınmayın,çok sıkışınca tuvalete gidin,tuvalet ihtiyacını ertelemeyin,ertelerseniz dışkının suyu barsakta emilir taşlaşır ve kabızlığa neden olur.hareketsiz bir yaşamınız varsa spora başlayın

 • hasan

  merhaba hocam
  3-4 gün önce makat dışında ufak fındık büyüklüğünde bir şişlik oluştu oturduğum zaman bazen acı verıyor, herhangi bir kanama veya ağrı yok tuvaletimede çıkıyorum, biraz endişelendim sorun nedir acaba?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  kabız kalıp tuvalette fazla ıkındıysanız anal hematom olabilir,rahatsılık ve ağrı veriyorsa gelirseniz boşaltabiliriz.

 • kerim

  Merhaba hocam iyi çalışmalar, yaklaşık olarak 2 veya 3 senedir dış bagsur sorunum var sizlerinde anlattığı gbi wc de fazla durma ve ıkınma olayida mevcut.Büyüklüğü fasulye kadar.ameliyat olmaktan korkuyorum ama.çevremdeki insanlardan duyuyorum ameliyattan sonra hastalar inim iniim inliyor lar mis.ne yapmam gerektigini bilemiyorum, yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dış basurlar ancak cerrahi olarak çıkarılarak tedavi edilebilir.kliniğimizde yapılabilecek en küçük kesi ile hemoroidlerinizi tedavi edebiliriz.bekletmeyin daha fazla büyümesinler

 • yaren

  Mrhba sanrm benm bagsurum var daha önce de kabızlık sikaytm nedeniyle olabilir demisti doktr dış bölgede parmak ucu kadar ağrı yok ama wc yaparken acı yanma ve kasinma var ne onerirsnz
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  genel cerrahiye muayene ve tedavi olmanızı öneririm.

 • Abdullah ŞAHİN

  Hocam merhabalar yakın zamanda makat memesı başladı bende. Hafif ağrı yapıyordu ama kanama olmadı. İlaç ve krem kullandım biraz dindi ve meme küçüldü. 1 hafta sonra tuvalettimi yaparken zorlandım bıraz ve tekrar şişti meme ama bu sefer ağrısı fazla idi. Yine ilaç kullanıyorum ama yine tekrar edecek gibi ameliyattan da korkuyorum sizi gördüm ilaç tedavisi geçirir mi sizce yoksa ameliyat şart mı?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  3 haftayı geçmediyse rectoderm kullanabilirsiniz.ama 3 haftadan uzun bir süre olduysa botoxla tedavi edebiliriz.ameliyat olmanıza geerek yok

 • BErkay y

  selamın aleyküm hocam iyi günler hocam bundan 3 gün önce kabız olduğum için baya ıkındım ve makatımda ağrı yanma ve kaşınma oldu bu makatın ordaki bez gibi olan şey nohut kadar büyük olmuştu bugün 3.gün ve o şişiklik indi şuan biraz daha azaldı yani şişiklik fakat elimi o bezin üstüne getirdiğimde orası kesik gibi yırtılmış gibi orda kan var kan akmıyo ama yırtıldığından dolayı kan olduğunu düşünüyorum orda ama 1.gün ağrıyodu baya bugün 3.gün ve ağrısı çok az var baya az kaşıntısı ve yanmasıda çok çok az anestol ve recbutin kremleri kullanıyorum 3gündür günde 3 defa yani hocam anal fissür veya basur olmuşmuyum yoksa ıkınmadan dolayı olan bişeymi yani doktora gitmem gerekirmi yada ameliyatlık bi durum varmı yoksa hocam kendi kendine geçen bişeymi doktora gitmeme gerek yokmu hocam zaman ayırdığınız için teşekkürler cevabınızı bekliyorum hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanama olduğu için anoskopi muayenesi yaptırmanızı öneririm.şikayetleriniz yeni başladığı için rectoderm kullanabilirsin

 • ahmett

  hocam merhaba ben 44 yaşındayım ve şimdiye kadar hiç hemoroid sorunum olmadı 4 gün önce makatın sag tarafında dışta aniden bir şişlik oluştu çok aşırı ağrısı yok ama dokununca çok ağrıyor kanama yok kaşıntıda çok nadir hafif kaşıntı oluyor sizce sorun ne olabilir ilginiz için şimdiden tşk.
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  kabız kalıp tuvalette çok ıkındıysanız anal hematom yada tromboza hemoroid olabilir.gidip boşalttırırsanız rahatlarsınız

 • Kezan Uğur Konuk

  REKTOSKOPİ SONRASI SAKARYA EGITIM VE ARAŞTIRMA HAS.ENDOSKOPİ RAPORU SİGMOİD KOLON VE REKTUM NORMAL.2.VE 3 DERECELİ HEMOROİDLER İZLENDİ . 1 derece 4 kademe emekli devlet memuru B.Başkan Yard.eYard.Ek olarak tedavi ücreti kaç liradır. Hangi tedavi ile düzelir. Saygıla
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ücretler için http://www.medicalart.com.tr/tedavi-ucretleri.html sayfasına bakınız.hangi yöntemlerin uygulanacağını muayene ile belirliyoruz

 • Recep

  Hocam merhabe bende 5 sene önce Ciban tarzında bişey cıktı geçer dedim yalnız geçmedi gecen sene doktora gittim anüs dedi hemoroid yani ancak benimkisi dışkı deliğinin orada degil deliğe yakın bir yerde çok nadir kanama oluyor ancak sürekli iltihap akıyor hergün temizlememe rağmen kötü koku veriyor kurtulmam istiyorum ancak doktor ameliyattan sonra tekrarlar dedi ne yapmalıyım ne olur yardımcı olun bu internet sitelerinde Pahalı olan kremler işe yarar mı ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistül olabilir,orta hatta yakınsa kıl dönmesi olabilir.bu nedenle makat hastalıkları merkezinde muayene olmanızı öneririm kesin tanı için.tanı konduktan sonra tedaviniz planlanır.ayrıca kanama makattan ise mutlaka anoskopi muayenesi yaptırmanız gerekir

Yorum Yaz

kişi

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075