Hemoroid (Basur)

Kadın erkek farketmeksizin herkesin ortak makat sorunu haline gelen Hemoroid yada halk arasındaki tabiri ile Basur her ne kadar mayasıl olarak kullanılıyorsada aslında mayasıl kondilom dediğimiz farklı bir hastalıktır. Aslında alınacak önlemlerle bu hastalığı karşı zırh gibi bir koruma kalkanına sahip olabilirsiniz. Maalesef bizler sağlık konularında başımıza gelmeden önce araştırma yapmadığımız için önlem almakta geç kalıyoruz. Toplumda sık görülen hastalıkları, nedenlerini, oluşum şekli ve korunmak için yapılması gerekenleri öğrensek hastalıklardan %90 oranında uzak durabiliriz. Şimdi dilerseniz önce hastalığı, nasıl oluştuğunu ve risklerini ele alalım, devamında tedavi sürecine geçeriz.

Basur Tedavisi

Hemoroid (Basur) Nedir?
İnsan vücudunun 2 ana damarı bulunmaktadır. Bunlar vücuda temiz kan pompalayan atardamar, ve kirli kanı kalbe geri taşıyan toplardamar olmak üzere insan vücudunda yaklaşık 40 km uzunluğunda bir damar yapısı bulunmaktadır. Neyse arkadaşlar hastalığın kaynağı makat kısmında bulunan kaslar ve atardamarlarla alakalıdır. Makat kaslarında ortaya çıkan gevşeme ile ciddi sıkntılara neden olacak olan hemoroid hastalığı meydana gelir.

Kabızlık En Önemli Etkendir
Virüs yada bir başkasından bulaşma ihtimali olmayan basur insanın kendi ihmalleri ile ortaya çıkardığı bir sorundur. Çok baharatlı tüketen insanlar kabızlık ile sıkça karşılaşırlar. Kabızlık sorunu ise tuvalette uzun süre kalmaya, içerde geçen uzun zaman kişinin defalarca ıkınmasına neden olmaktadır. İşte bu kabızlık ve ıkınma hemoroid hastalığına neden olan iki etkendir. Kişi kabız kaldığında ıkınmaya gerek kalmadan ilaçlar ve bazı besinlerle bunun üstesinden gelebilir. Henüz hemoroid gibi bir sorunu olmayanlar, sakın kabız kalıp ıkınmayın.

İç ve Dış Hemoroid Olur
Basur insanlarda makat iç kısmında olabildiği gibi hemen makat dış kısmındada olabilir. Dış hemoroid dediğimiz bakıldığında görülen ve tedavisi en kolay olanıdır. İç hemoroid ise makat iç kısmında olup, hekimler muayene esnasında sorunu teşhis edebilmek için Anoskop dediğimiz cihazdan yararlanmaktadır.

İç Hemoroid Makat Kanaması İle Ortaya çıkar
Evet arkadaşlar basur hastalığını anlamanın en kolay yolu anormal bir şekilde dışkıla esnasında oluşan makat kanamasıdır. En üyük nedeni 1. derece hemoroid olup, bunun dışında ayrıca anal fissür yani makat çatlağı şüphesi içermektedir. Dışkılama esnasında çok canınızı yakan bir acı varsa bu %90 anal fissür olarak kabul edilir. Ama sadece kanama oluyorsa burada yeni oluşum bir hemoroid olduğu söylenebilir. Fakat mutlaka bir genel cerrahi (Proctoloji) uzmanı tarafından muayene edilip, teşhis konmalıdır.

Hemoroid Derecesi ve Şikayetleri Sürekli Artar
Makat kanaması ile ortaya çıkan basur işlerin yolunda gitmediğini göstermektedir. Bu aşamada muayene olmanız size ilaçla, kremle yada 10 dakika gibi kısa bir sürede lazerle basur tedavisi imkanı sunmaktadır. Fakat tedavi edilmeyen hemoroid 2. 3. ve 4. dereceye kadar ilerleyecektir. 2. ve 3. derece ile iç hemoroid meme oluşumu ortaya çıkarır. Makat iç kısmında bulunan bu meme dışkılama esnasında makat dışına çıkmaktadır. 3. Derece hemoroidlerde bu meme kendiliğinde girebileceği gibi kişinin eliyle içeri sokması gerekir. 4. yada son evre basurlarda ise hemoroid memesi sürekli makat dışında bir şişlik şeklinde görülür.

Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?
Öncelikle hastalığın derecesine göre değişen tedavi yöntemleri bulunmaktadır. İlk derece hemoroid tedavisi en kolay olup, bazen ilaçlarla tedavisi mümkün olmaktadır. Gerçi insanlarımız utanma sorunu nedeniyle sürekli 3. 4. derece olduktan sonra muayene ve tedavi amaçlı bir hekime başvurmaktadır. Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezi ameliyatsız basur tedavisi uygulamakta olup, bu kapsamda 3 farklı tekniği uyguluyoruz. Bunlar Lazer, RBL (Lastlikle Boğma Yöntemi) ve THD dediğimiz en gelişmiş ameliyatsız basur tedavi yöntemlerini Medical Art’ın tüm kliniklerinde bulabilirsiniz.

Ücretsiz Hemoroid Muayenesinden Yararlanın
Tedavi konularına geçmeden önce ücretsiz muayene imkanımızdan bahsedeleim. Medical Art İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan klinikleri ile SGK anlaşmalı olarak hizmet vermektedir. SGK mensubu hastalardan muayene ücreti almayıp, tedavi ücretlerinde ise %50 indirim yapmaktadır. Sizde ücretsiz basur muayenesi için size en yakın kliniğimizden randevu alınız.

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Birinci derece iç basur ve dış hemoroidlerde uygulanabilen lazer yüksek ısı teknolojisine dayalı çalışmaktadır. Aşağıda Op. Dr. Atilla KAYA’nın anlatımı ile nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz.

RBL (Lastikle Boğma Yöntemi)
Hemoroid aslında makat içinde oluşan memelerden ibarettir. İçerisi sürekli kan ile dolu olan bu memeleri ortadan kaldırmayı amaçlayan RBL lastikle boğma yöntemi vakumlu bir cihaz ile memeyi içine çekerek memenin son kısmına bir lastik halka takmaktadır. Bu halka memeye gelen kanı engelleyerek memenin beslenmesini önlüyor. Kan ile beslenemeyen meme lastik halkanın sıktığı yerden çürüyerek kopmaktadır. Dilerseniz hem lazer, hemde RBL yöntemini inceleyelim.

THD Hemoroid Tedavisi
İlk olarak Medical Art Kadıköy kliniğinde Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS tarafından uygulanmaya başlayan TDH yöntemi ile sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede hemoroid tedavisi yapılmaktadır. Görüntüleme yeneteği bulunan bu cihazla hemoroid memesini kan ile besleyen toplardamar tespit edilip, hemoroid memesinin bir kaç santim üzerinden bağlanmaktadır. Bu şekilde hemoroid %100 olarak ortadan kaldırılmış olmaktadır. Eminim nasıl yapıldığını merak ediyorsunuz. Aşağıdaki Video’da Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS tarafından yapılan uygulamayı izlemelisiniz.

Hemoroid Tedavi Ücreti Ne Kadar?
Yukardada gördüğünüz gibi çeşitli tedavi şekilleri olup, bunların ücretleride bir birinden farklıdır. Ücretsiz muayene imkanı sunan Medical Art Hemoroid Tedavi Ücretlerini ise aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.
http://www.medicalart.com.tr/tedavi-ucretleri.html

Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezleri

Bakırköy
Sipahioğlu Caddesi No:25/1 Yeşilyurt (Yeşilyurt Spor Kulübü Karşısı)
0212 573 50 75

Şişli
Rumeli Caddesi No:71/7 Nişantaşı (Osmanbey Metro İstasyonu Yanı)
0212 265 99 99

Kadıköy
Bağdat Caddesi No:201 (Akbank Çiftehavuzlar Şubesi Üstü) Kadıköy
0216 350 85 41

Ankara
Atatürk Bulvarı No:81/4 Kızılay ANKARA
0312 434 37 00

izmir
Atatürk Caddesi No:384/10 Kordon Alsancak İZMİR
0232 242 421 11 11

Medical Art’ın Hemoroid Doktorları
Türkiye genelinde 5 farklı klinik ile hizmet veren Medical Art Genel Cerrahi bölümünde her biri en az 30 yıllık hekim tecrübesi bulunan Proctoloji uzmanları görev yapmaktadır. Op. Dr. Adil ALTINSOY, Op. Dr. Nizam KURTDERE, Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS, Op. Dr. Atilla KAYA ile tüm makat hastalıkları tedavisinde gelişmiş çözümler sunmaktasır.

op-dr-nizam-kurtdere Ali Rıza Şahap Barlas op-dr-adil-altinsoy Atilla KAYA

Hemoroid Hastalığı ve tedavisi hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, hastalık ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi için http://www.hemoroidistanbul.com adresinden bilgi alabilirsiniz. Sizlerde muayene ve tedavi için kliniklerimize randevu alarak gelebilirsiniz. Soru ve sorunlarınızı aşağıdaki yorum formundan hekimlerimize iletebilirsiniz.

   Paylaş
 • ibo

  artık dışkıdan sınra sürekli kanama oluyor yanma vr dışkılamam düzensiz ençok ishal türü oluyor bazen sert bazen normal daflon duspatalin retard ve fitil kullanıyorum ama geçmedi kanama ver devam ediyor
  Op.Dr.Altan KARAN
  makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılıp kanamanın nedeni tespit edilmeli.anal fissür hemoroid gibi tedavisi kolay hastalıklar olabileceği gibi kötü huylu oluşumlarda kanamaya neden olabilir.bu nedenle geciktirmeden muayene olmalısınız.muayene sorunlar saptanır eğer gelirseniz kliniğimiz makat hastalıklarının tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahip.tedvainizi normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan yapabiliriz

 • yağmur

  merhaba, hocam benim makatımda ağrı ve yanma çok oluyor kimi zaman oturamıyorum.Dışarda birşey yok sorun içerde sanırım krem vs. birçok şey denedim bir süre düzelir gibi olup tekrarlıyor yalnız kanamam yok şu anda.Acaba hemoroid mi yoksa çatlak ya da başka birşey olabilir mi
  Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal fissür olabilir.kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışan proctoloji kliniğidir gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip botoxla tedavinizi yapabiliriz

 • tayfun

  s.a hocam benım makarın ıcınde bır sıslık var cok agrıyor oturamıyom acaba nedenı neydır ıc basurmudur merhem var onu kullanıyom cam kesıgı gıbı acıyor merhemı surdumuydu nedır acaba basurmu catlakmı
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makat çatlağı veya tromboze hemoroid olabilir

Yorum Yaz

çelik

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075