Hemoroid (Basur)

Kadın erkek farketmeksizin herkesin ortak makat sorunu haline gelen Hemoroid yada halk arasındaki tabiri ile Basur her ne kadar mayasıl olarak kullanılıyorsada aslında mayasıl kondilom dediğimiz farklı bir hastalıktır. Aslında alınacak önlemlerle bu hastalığı karşı zırh gibi bir koruma kalkanına sahip olabilirsiniz. Maalesef bizler sağlık konularında başımıza gelmeden önce araştırma yapmadığımız için önlem almakta geç kalıyoruz. Toplumda sık görülen hastalıkları, nedenlerini, oluşum şekli ve korunmak için yapılması gerekenleri öğrensek hastalıklardan %90 oranında uzak durabiliriz. Şimdi dilerseniz önce hastalığı, nasıl oluştuğunu ve risklerini ele alalım, devamında tedavi sürecine geçeriz.

Basur Tedavisi

Hemoroid (Basur) Nedir?
İnsan vücudunun 2 ana damarı bulunmaktadır. Bunlar vücuda temiz kan pompalayan atardamar, ve kirli kanı kalbe geri taşıyan toplardamar olmak üzere insan vücudunda yaklaşık 40 km uzunluğunda bir damar yapısı bulunmaktadır. Neyse arkadaşlar hastalığın kaynağı makat kısmında bulunan kaslar ve atardamarlarla alakalıdır. Makat kaslarında ortaya çıkan gevşeme ile ciddi sıkntılara neden olacak olan hemoroid hastalığı meydana gelir.

Kabızlık En Önemli Etkendir
Virüs yada bir başkasından bulaşma ihtimali olmayan basur insanın kendi ihmalleri ile ortaya çıkardığı bir sorundur. Çok baharatlı tüketen insanlar kabızlık ile sıkça karşılaşırlar. Kabızlık sorunu ise tuvalette uzun süre kalmaya, içerde geçen uzun zaman kişinin defalarca ıkınmasına neden olmaktadır. İşte bu kabızlık ve ıkınma hemoroid hastalığına neden olan iki etkendir. Kişi kabız kaldığında ıkınmaya gerek kalmadan ilaçlar ve bazı besinlerle bunun üstesinden gelebilir. Henüz hemoroid gibi bir sorunu olmayanlar, sakın kabız kalıp ıkınmayın.

İç ve Dış Hemoroid Olur
Basur insanlarda makat iç kısmında olabildiği gibi hemen makat dış kısmındada olabilir. Dış hemoroid dediğimiz bakıldığında görülen ve tedavisi en kolay olanıdır. İç hemoroid ise makat iç kısmında olup, hekimler muayene esnasında sorunu teşhis edebilmek için Anoskop dediğimiz cihazdan yararlanmaktadır.

İç Hemoroid Makat Kanaması İle Ortaya çıkar
Evet arkadaşlar basur hastalığını anlamanın en kolay yolu anormal bir şekilde dışkıla esnasında oluşan makat kanamasıdır. En üyük nedeni 1. derece hemoroid olup, bunun dışında ayrıca anal fissür yani makat çatlağı şüphesi içermektedir. Dışkılama esnasında çok canınızı yakan bir acı varsa bu %90 anal fissür olarak kabul edilir. Ama sadece kanama oluyorsa burada yeni oluşum bir hemoroid olduğu söylenebilir. Fakat mutlaka bir genel cerrahi (Proctoloji) uzmanı tarafından muayene edilip, teşhis konmalıdır.

Hemoroid Derecesi ve Şikayetleri Sürekli Artar
Makat kanaması ile ortaya çıkan basur işlerin yolunda gitmediğini göstermektedir. Bu aşamada muayene olmanız size ilaçla, kremle yada 10 dakika gibi kısa bir sürede lazerle basur tedavisi imkanı sunmaktadır. Fakat tedavi edilmeyen hemoroid 2. 3. ve 4. dereceye kadar ilerleyecektir. 2. ve 3. derece ile iç hemoroid meme oluşumu ortaya çıkarır. Makat iç kısmında bulunan bu meme dışkılama esnasında makat dışına çıkmaktadır. 3. Derece hemoroidlerde bu meme kendiliğinde girebileceği gibi kişinin eliyle içeri sokması gerekir. 4. yada son evre basurlarda ise hemoroid memesi sürekli makat dışında bir şişlik şeklinde görülür.

Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?
Öncelikle hastalığın derecesine göre değişen tedavi yöntemleri bulunmaktadır. İlk derece hemoroid tedavisi en kolay olup, bazen ilaçlarla tedavisi mümkün olmaktadır. Gerçi insanlarımız utanma sorunu nedeniyle sürekli 3. 4. derece olduktan sonra muayene ve tedavi amaçlı bir hekime başvurmaktadır. Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezi ameliyatsız basur tedavisi uygulamakta olup, bu kapsamda 3 farklı tekniği uyguluyoruz. Bunlar Lazer, RBL (Lastlikle Boğma Yöntemi) ve THD dediğimiz en gelişmiş ameliyatsız basur tedavi yöntemlerini Medical Art’ın tüm kliniklerinde bulabilirsiniz.

Ücretsiz Hemoroid Muayenesinden Yararlanın
Tedavi konularına geçmeden önce ücretsiz muayene imkanımızdan bahsedeleim. Medical Art İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan klinikleri ile SGK anlaşmalı olarak hizmet vermektedir. SGK mensubu hastalardan muayene ücreti almayıp, tedavi ücretlerinde ise %50 indirim yapmaktadır. Sizde ücretsiz basur muayenesi için size en yakın kliniğimizden randevu alınız.

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Birinci derece iç basur ve dış hemoroidlerde uygulanabilen lazer yüksek ısı teknolojisine dayalı çalışmaktadır. Aşağıda Op. Dr. Atilla KAYA’nın anlatımı ile nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz.

RBL (Lastikle Boğma Yöntemi)
Hemoroid aslında makat içinde oluşan memelerden ibarettir. İçerisi sürekli kan ile dolu olan bu memeleri ortadan kaldırmayı amaçlayan RBL lastikle boğma yöntemi vakumlu bir cihaz ile memeyi içine çekerek memenin son kısmına bir lastik halka takmaktadır. Bu halka memeye gelen kanı engelleyerek memenin beslenmesini önlüyor. Kan ile beslenemeyen meme lastik halkanın sıktığı yerden çürüyerek kopmaktadır. Dilerseniz hem lazer, hemde RBL yöntemini inceleyelim.

THD Hemoroid Tedavisi
İlk olarak Medical Art Kadıköy kliniğinde Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS tarafından uygulanmaya başlayan TDH yöntemi ile sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede hemoroid tedavisi yapılmaktadır. Görüntüleme yeneteği bulunan bu cihazla hemoroid memesini kan ile besleyen toplardamar tespit edilip, hemoroid memesinin bir kaç santim üzerinden bağlanmaktadır. Bu şekilde hemoroid %100 olarak ortadan kaldırılmış olmaktadır. Eminim nasıl yapıldığını merak ediyorsunuz. Aşağıdaki Video’da Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS tarafından yapılan uygulamayı izlemelisiniz.

Hemoroid Tedavi Ücreti Ne Kadar?
Yukardada gördüğünüz gibi çeşitli tedavi şekilleri olup, bunların ücretleride bir birinden farklıdır. Ücretsiz muayene imkanı sunan Medical Art Hemoroid Tedavi Ücretlerini ise aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.
http://www.medicalart.com.tr/tedavi-ucretleri.html

Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezleri

Bakırköy
Sipahioğlu Caddesi No:25/1 Yeşilyurt (Yeşilyurt Spor Kulübü Karşısı)
0212 573 50 75

Şişli
Rumeli Caddesi No:71/7 Nişantaşı (Osmanbey Metro İstasyonu Yanı)
0212 265 99 99

Kadıköy
Bağdat Caddesi No:201 (Akbank Çiftehavuzlar Şubesi Üstü) Kadıköy
0216 350 85 41

Ankara
Atatürk Bulvarı No:81/4 Kızılay ANKARA
0312 434 37 00

izmir
Atatürk Caddesi No:384/10 Kordon Alsancak İZMİR
0232 242 421 11 11

Medical Art’ın Hemoroid Doktorları
Türkiye genelinde 5 farklı klinik ile hizmet veren Medical Art Genel Cerrahi bölümünde her biri en az 30 yıllık hekim tecrübesi bulunan Proctoloji uzmanları görev yapmaktadır. Op. Dr. Adil ALTINSOY, Op. Dr. Nizam KURTDERE, Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS, Op. Dr. Atilla KAYA ile tüm makat hastalıkları tedavisinde gelişmiş çözümler sunmaktasır.

op-dr-nizam-kurtdere Ali Rıza Şahap Barlas op-dr-adil-altinsoy Atilla KAYA

Hemoroid Hastalığı ve tedavisi hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, hastalık ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi için http://www.hemoroidistanbul.com adresinden bilgi alabilirsiniz. Sizlerde muayene ve tedavi için kliniklerimize randevu alarak gelebilirsiniz. Soru ve sorunlarınızı aşağıdaki yorum formundan hekimlerimize iletebilirsiniz.

   Paylaş
 • halil

  hocam benim basürüm dışarıdan görülüyor, yarı parmak kalınlığında yaklaşık 2 cm. kadar. ayda bi kanıyor, pembe görünümlü. hocam belki kızacaksınız fakat ben utanıyorum doktora gitmeye bu olay için, dış hemoroidin tedavisi kolaydır yazmışsınız, biraz bahsetmeniz mümkün mü, bunun tedavisini kendim nasıl yapabilirim, ne ilaçlar almam gerek? teşekkürler
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  basur çürük bir doku gibidir.o bölgenin uygun bir yöntemle çıkarılması gerekir.birtakım ilaçlar ve uygulamalar şikayetlerinizi azaltabilir ama tedavi etmez.tedavi yöntemlerini araştırıp tedavi olmalısın

 • aydın yigit

  hocam selamlar benim daha yeni büyük ap desimi yaptın dan sonra makatım dan kan gel di acaba basurmu var veya tedavisi genel cerrahına mı gidecem
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Basur olabilir ama daha ciddi bir hastalıktan da kanıyor olabilir bu sebeple anoskop muayenesi gerekir

 • Mert

  2derece ic basur oldugumu ogrendim nasil tedavi olucam lazerle olabilirmiyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  2.derece teşhisi doğruysa lazerle yapabiliriz

 • Selma kırış

  merhabalar benim sıkıntım hemoroid dediğimiz olay çok uzun yıllardır vardı çok rahatsızlık duymuyordum son altı yedi aydır sürekli rahatsızım doktora gittim hem füssür hem hemoraid var verdikleri her şeyi kullandım internetten takip ettiğim bitkisel ürinleride amaliyat olmamak için sanırım kendimi bu durumada ben getirdim temizlik takıntısı Yüzünden genital temizlik jelleri kullandım benim sorum ameliyatsız tedavisi yokmu sıkıntılı bir şekilde kaşıntı yapıyor anestol kremle geçiştiriyorum vereceğiniz bilği için şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Anestolle şikayetiniz azalıyorsa kabız olmazasanız düzelebilir

 • ömer

  Selamlar..Anal fissür nedeniyle botoks yaptırdım.20 gün sonra tromboze hemoroid oldum ve başka bir proctologa gitmek zorunda kaldım…kameradan bana da gösterdiğine göre 4. Derece hemoroid in var ve catlakta bunun üzerinde ve ayrıca nöbetçi memeler de bu bölgede dedi..boşuna botoks yaptırmış son bu hemoroidle bu çatlak iyileşmez dedi ve lis yapmadan ligasure ile fissurektomi ve hemoroidektomi önerdi..yorumlarsaniz sevinirim..demiştim..tromboze hemoridin rahatlamasını bekliyorum… soruma gayet güzel cevap vermişsiniz sağolun….yani 4. derece hemoroidin üzerin de ki fissür botoks ile geçer mi.aynı bölge deki.4. derece hemoroid için ne yapabiliriz……..ÇOK AMA ÇOK SAĞOLUN..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  geçer.beslenme alışkanlıklarınızı ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlerseniz hem düzelme daha kısa sürede olur hemde hemoroidleriniz geriler.bu arada hemoroidinizi tedavi ettirmek için plan yapabilirsiniz.hemoroid aynı çürük diş gibidir bu nedenle daha kötü durumlara düşmeden tedavinizi yaptırmalısınız

 • arife

  merhabalar ben yaklasik uc ay once normal dogum yaptim daha oncesi de hicbir sikayetim olmamakla birlikte dogumdan sonra makatta sislik ve cok agrim var dktora gittim bana catlak var dedi tekra gittim fitik dedi sonraki bisey yok dedi ama benim makatimda sislikler var ve agriyoda çok napabilirim teşekkürler
  Op.Dr.Altan KARAN
  Ağrı varsa çatlak iyileşmemiş olabilir, gelirseniz tedavinizi yapabiliriz.

 • Hasan

  selamlar hocam ben 1 ay önce ankara mevlüt hocamda hemoroid oparasyonu geçirdim nasıl bi yöntemle yaptığını ne yazıkki bilmiyorum bir ay olmasına rağmen wc den çıktıltan sonra yallaşık bi saat civarı tekrardan wc hissiyatı ve ağrı yapıyor fitil kullanca ağrım azalıp geçiyor bu ağrılar normalmidir sizce yada nasıl biryol izlemem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim iii geceler şimdiden tşk ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Düzelme 2 ayı bulabilir, düzelmezse kontrole gidin

 • ömer

  Selamlar..Anal fissür nedeniyle botoks yaptırdım.20 gün sonra tromboze hemoroid oldum ve başka bir proctologa gitmek zorunda kaldım…kameradan bana da gösterdiğine göre 4. Derece hemoroid in var ve catlakta bunun üzerinde ve ayrıca nöbetçi memeler de bu bölgede dedi..boşuna botoks yaptırmış son bu hemoroidle bu çatlak iyileşmez dedi ve lis yapmadan ligasure ile fissurektomi ve hemoroidektomi önerdi..yorumlarsaniz sevinirim..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hastanın bile tromboze hemoroid düşündüğü duruma ligasure ile fissürektomi ve hemoroidektomi öneren birisine tedavinizi yaptırmayın.6-8 hafta beklemelisiniz.bu arada beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.acı ve baharatlı yemeyin,bu tür yiyecekler fazla ıkınmaya neden olur.bol sebze-meyve yiyin.kuru incir-kuru kayısı tüketin,kabız kalmayın.tuvalette çok ıkınmayın,uzun süre kalmayın.çok sıkışınca tuvalete gidin.tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin.çünkü rectumda bekleyen dışkının suyu emilir ve katılaşır.hareketsiz bir yaşamınız varsa spor yapın.fastfood tüketmeyin

 • ahmet tur

  Hocam merhabalar. Yaklaşık bir hafta önce gece birden bire makatımda acı hissettim. Sabah uyandığımda şişlik olmuştu. Geçen sene bu zamanlarda da şişlik oldu 3-4 güne kendiliğinden geçti. İlk çıktığı zaman sarımsı renkteydi şimdi ise morumsu renkte nohut büyüklüğünde. Kendiliğinden geçer mi geçen seneki gibi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence araştırmak gerekir nedeni tespit edilmeli

Yorum Yaz

şifa

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075