online randevu online randevu tedavi ücretleri

Botoks Makat Çatlağı Tedavi

Botoks İle Makat Çatlağı Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir.Bayanlarda daha çok görülsede erkeklerde de görülmektedir.Hemoroidden sonra en sık görülen anüs hastalığıdır ve sıklıkla kabızlığı takiben ortaya çıkar.Çatlak müzminleştiğinde ağrı o kadar şiddetlenirki hasta tuvaletten ağlayarak çıkar.
Hastalığın erken döneminde kremlerle % 50 oranında düzelirken kronikleştiğinde ilaçla düzelme şansı kalmaz.
Uzun yıllardır uygulanan ameliyata alternatif olarak geliştirilen botox tedavisi yüksek başarıyla uygulanmaktadır.
Botoxla makat çatlağı tedavisi Yeni oluşmuş makat çatlağının ilaçla tedavisine cevabın gecikmesi durumunda ve müzminleşmiş makat çatlaklarında botox kullanımı hızla artmaktadır.Ameliyatın zorluğu ve kalıcı yan etkilerinin olması sebebiyle özellikle gelişmiş ülkelerde botox yaygın bir şekilde uygulanmaktadır.Avrupa ülkelerinde sigorta şirketleri botoxla tedavi bedelini öderken Türkiyede ödememekltedir bu durum hastaya ekonomik yük getirdiği için daha az tercih sebebi olmaktadır.
Tedavide botilismus toxini A kullanılır. Muayenehane şartlarında 1 dakika gibi kısa sürede yapılan enjeksiyon sonrası herhangi bir risk,yan etki ve ızdırap olmaz.

Makat Çatlağı Botox Fiyatları
İlaç maliyetinden dolayı biraz pahalı olarak değerlendirilebilir. Muayene ve olabilecek her şey dahil 1450 TL dir. Bu 1450 TL karşılığında 100 ünite botox yapıyoruz. Bundan daha uvuz uygularız diyen olursa kesinlikle “kaç ünite yapıyorsunuz” diye sormalı, net cevap almalıdsınız. Bası kliniklerde bir şişe ilaç yani 100 ünite botox 4 kişiye uygulanarak tasarruf sağlanmaktadır ama bunun sonunda 25 ünite botox yapılan hastanın iyileşme ihtimali çok düşüktür. Ucuza yapan yere giderseniz suistimali engellemek için ilacın kutusu açılmadan görün, bununla yetinmeyin enjeksiyondan sonra içi boşalmış şişe ile birlikte kutuyu isteyin.  Botox ithal edilen bir ilaçtır ve dövizdeki değişim tedavi ücretine yansıtılır.

Makat Çatlağına Botox Uygulama Videosu

Botox makata nasıl uygulanır

Çok ince iğne yardımıyla parmak eşliğinde felç edilmek istenen sol kasın içine 0.5 ml, sağ taraftaki kasın içine 0.5 mml yapılır.Uygulama uyuşturucu gerektirmeden 1 dakikada yapılabilir. Enjeksiyon ağrısı kadar ağrı olur.
Uygulama ile ilgili bu bilgiler Medicalart eski çalışanı Dr.S.C.Ç tarafından yazılmıştır ve bu şekilde uygulanmıştır. Ne yazık ki ilaçtan tasarruf etmek amacıyla bu şekilde uygulanan hastaların çoğunda sorun düzelmemiştir çünkü bu miktar yetersizidir.
Doğru doz şu şekildedir;
Sağ kasa 50 ünite ( miktar olarak 1.25 ml), sol makat kasına 50 ünite (1.25 ml) yapılması gerekir. Dr.S.C.Ç Medicalart tan atıldıktan sonra doğru doz uygulanmaktadır.

Botoxla anal fissür tedavisinin avantajları
– Ameliyat sonrası ortaya çıkan makatta yamuk görünüm makat kesilmediği için bu tedavi sonrası görülmez,makatın şekli aynen eskisi gibi kalır.
– Ameliyattan sonra  görülebilen kalıcı gaz ve dışkı kaçırma sorunu botoxla fissür tedavisi sonrası asla görülmez.
– Ameliyat korkusu olan ve ağrı eşiği düşük canı tatlı insanlar ameliyatı ertelemekte ve yaşam kalitesi düşmektedir.Bu gurup hastalar için ideal  bir tedavi seçeneğidir.
Narkoz riski taşıdığı  (yüksek tansiyon,kalp hastalığı,şeker gibi nedenlerle) için ameliyat olamayan hastalara çözüm üretilir, risk yaşatılmaz.
– Çok pratiktirtir ;1 dakika içinde zahmetsiz bir şekilde uygulanabilir.
– Hiçbir hazırlık (lavman,musil,traş, rektoskopi) ve tahlil gerekmeden ayaktan uygulanır.
– Kullanılan çok ince iğne sayesinde uygulama çok az ağrılıdır.
– Tedavide başarı şansı yüksektir (tecrübeli ellerde ve uygun dozda ilaç verildiğinde % 90-95)
– Hasta tedaviden hemen sonra işe gidebilir.
– Ameliyat olmadığı için kanama riski olmaz
– Ameliyatta görülebilen iltihap,kanama,dikiş açılması gibi riskler yaşanmaz.
– Narkoz gerekmediği için narkoz riski olmaz

Botoxla anal fissür tedavisinin dezavantajları
-Türkiyede resmi kurumlar tedaviyi karşılamaz,bedeli hasta kendi ödemek durumundadır.
– Kullanılan ilaç pahalıdır bu sebeple bazı kurumlar bir kutu ilacı 2-4 hastada kullanır ve başarı düşer
-Kasta tam gevşeme 2 haftada tamamlandığı için ağrı azalması günler içinde gerçekleşir.
-İlaç özel koşullarda nakledildiği ve saklandığı için her an el altında bulundurulamayabilir (genellikle randevulu çalışılır).Kliniğimiz botox uygulamasının en fazla yapıldığı klinik olduğu için sürekli bulundurmaktayız. Botox yaptırmak için randevu almanız gerekmez.

Makat Çatlağı Botox Yaptıranlar
Bir dakika sonra işlerine dönebilirler
Ameliyat ağrısı gibi eziyetlere katlanmak zorunda kalmazlar
Gaz kaçırma sorunu yaşamazlar
Dışkı tutamama korkusu yaşamazlar
Kanama, iltihaplanma, fistül olma gibi riskleri olmaz
İşlem sonrası antibiotik, ağrı kesizi gibi ilaçlar kullanmak durumunda kalmazlar
Aynı sorunu tekrar yaşamazlar
Kabızlığın çözümü dışında diyet uygulaması yapmazlar

Botoxun Etkisi Geçince Çatlak Tekrar Olur mu?
Kırışıklık tedavisinde sürekkli tekrarlandığı için hastaların aklına en çok takılan soru budur. Kırışıklıkla çatlak çok farklı durumlardır, kırışıklık fizyolojik bir durumdur ve botoxun felç edici etkisi bittiğinde yani 6-8 ay sonra %100 ihtimalle yeniden ortaya çıkar. Fissür fizyolojik değil patolojik bir durumdur, botoxla düzelme sağlandığında kişinin fissür olma ihtimali hiçbir makat sorunu olmayan kişilerle aynı düzeydedir. Yani o yaşta sağlıklı bir insanın fissür ihtimali neyse botoxla düzelen kişin fissüre yakalanma ihtimali yaklaşık aynıdır. Kabaca şu söylenebilir botoxun etkisi geçse de hastalık tekrar olmaz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım