online randevu tedavi ücretleri

Vücutta kırmızı benler neden olur?

Kırmızı benler renginden dolayı en dikkat çekici benlerdir. Hele parlak kırmızı olanlar daha çok dikkat çekerler. Neyse ki diğer benlere kıyasla çok seyrek görülürler. Diğer bir şey de vücutta olanlar genellikle 2-5 mm dir, yani çok büyümezler. Sayıca çok fazla olabilirler ama çok büyük olmazlar. Bu tür küçük benlere chery hemanjioma, kan beni, damar beni de denmektedir.

Ben tedavi videoları ve fotoğrafları için instagram.com/bentedavisi

Vücutta Kırmızı Benler Neden Olur ?

Genel olarak benlerin oluşmasındaki ana sebep hala saptanabilmiş değildir. Ancak bugüne kadar ki araştırmalar göstermektedir ki ben oluşması genetik durumdur. Daha öncesinde ailesinin herhangi bir ferdinde ben olup olmaması durumu o kişide oluşma ihtimalini doğrudan etkilemektedir.

Yaygın inanış kandaki “damar geliştirici faktör” adlı maddenin artmasının neden olduğu yönündedir. Bu maddenin neden arttığı konusu da izah edilebilmiş değildir.

Vücutta kırmızı ben dendiğinde çapı 1-2 mm ile 7-8 mm arasında değişen ciltten kabarık, kan damlası renginde, ağrısız ve büyüme eğiliminde olan küçük çıkıntılar akla gelir. halk arasında damar beni, kan beni, kan damlası, kan lekesi gibi isimler kullanılmaktadır. Tıp dilinde cherry veya cherry hemangioma veya hemanjiom olarak yer almaktadır

Doğuştan Olmayıp Sonradan Ortaya Çıkar!
Vücuttaki bu kırmızı benler genellikle sonradan ortaya çıkar, özellikle kırklı yaşlardan sonra giderek sayısı artar, zamanla büyür. Bebeklerde görülenden farklı bir hastalıktır. Daha çok vücudun gövde kısmında ortaya çıkarlar. En sık görüldüğü yer karın, göğüs kısmıdır daha az olarak sırt bölgesinde de oluşur. Kol veya bacaklarda görülme sıklığı azdır. Hemanjiom dediğimiz çok büyük olanların ise neredeyse tamamı doğuştandır.

Kırmızı Benler Kanar mı!

Kemer, kravat veya yaslanma bölgesi gibi yerdekiler tahriş olup kanayabilirler. Damar yumağı şeklinde olduğu için bezdirici düzeyde kanama olur, her ne kadar hayati önem arz edecek düzeyde kanamasa da kirlilik yapması, kanamanın uzun sürmesi hastayı huzursuz eder.

Kanama Nasıl Durdurulur?
Çok basittir kağıt havlu veya gazlı bez ile üzerine 2-3 dakika aralıksız basılması halinde kanama büyük ihtimalle duracaktır. Durmazsa durana kadar aynı hareket birer dakika uzatarak tekrarlanabilir. Yani 3 dakikada durmadıysa sonraki aralıksız basınç uygulama süresi dört dakika, sonraki baskı yapma süresi 5 dakika olmalıdır. Bu şekilde durmayan kanama yok denecek kadar azdır.

Kırmızı Ben Tedavi Edilir mi?

Tedavisi son derece basit olup, uyuşturmayı dahi gerektirmeyecek kadar basit acıyla 1-2 dakikada tedavi edilebilirler. SGK hastalar bu tedavilerden yararlanabilirler. Radyo frekansla saniyeler içinde daha sonra tekrarlamayacak şekilde iz kalmadan tedavi edilebilmektedir. Lazerle tedavisi mümkündür ancak 3-6 seans sürebilir. Diğer taraftan yaz aylarında denize veya havuza girerken estetik kusur oluşturur.

Kanserleşir mi gibi sorular da akla gelmektedir bu tür damar kaynaklı benler kanserleşmezler ve % 100 başarıyla tedavi edilebilirler. Ayrıca bebeklerde doğuştan görülen hemanjiom ile kırmızı benlerle benzerlik gösterse de bir birinden farklı hastalıklardır. Kliniğimiz ben tedavi merkezi 6 şube ile her zaman yanınızdadır.

Kırmızı Benler Kanserleşir mi?
Asla kanserleşmeyen ben grubundandır. Uzun süre kalsa da, büyüse de kanserleşme riski yoktur, kanserleşmez. Ancak kendi haline ya da bitkisel ilaçlarla küçülmeyeceği için alınması doğru olur. Asitli sıvılarla yakarak yok etmeye çalışmak kanama açısından risk oluşturur.

Kırmızı Ben Kanseri

Çok seyrek rastlanan bir kanser türüdür. Hemanjio sarkom denir. Tek tedavisi cerrahidir, çevre doku ile birlikte ameliyatla çıkarılır. Hemanjiosarkom damar kökenli kanserdir. İlk cümlede bahsedildiği gibi çok seyrek olduğu için hemanjiomlar acaba kanser mi acaba diye araştırılmaz. Tedavisi diğer kanser türlerinden daha iyidir, başarısı yüksektir.

Kırmızı Ben Tedavi Fiyatı

Ücret sayıya ve büyüklüğe göre belirlenir. 5 mm’ye kadar olan ilk ben 1000 TL’den başlarken, eklenen her biri 500 TL’den başlar. SGK mensubu hastalara bu ücretlerin %50’si uygulanır yani ilk ben 500 TL’den başlarken, eklenen her biri 250 TL’den başlayan fiyatlarla ücretlendirilir.

Ücretler her şey dahil olup ayrıca muayene ve ek uygulamalar için ücret alınmaz. Kirpik, burun, dudak gibi özellik arz eden bölgedeki her boyuttaki benleri ve 1 cm den büyük olan benleri muayene sonucu ücretlendiriyoruz. Ücretler beni tümüyle yok edecek şekilde tedaviyi kapsamaktadır yani birden fazla seans gerekmesi halinde ek seanslardan ücret talep edilmez. Net ücret öğrenmek ve randevu almak için şu cep telefonlarından whatsapp ile fotğraflar gönderebilirsiniz.

Telefonla Net Ücret ve Randevu Almak İçin
Bursa 0532 152 26 75
İzmir 0542 295 52 54
Ankara 0532 350 2587
Kadıköy 0542 231 2823
Şişli 0532 463 9682
Bakırköy 0542 621 0888

Hemanjiom

Rengi sebebiyle bu sınıfa girer ancak hemanjiomlar büyük ya da çok büyük yapılardır. Tedavisi büyüklüğüne göre değişmektedir ve çok farklı tedavi seçenekleri vardır. İlk yaşında hayati önemi olmayan hemanjiomlarda ilaç (dideral tablet) bu yaştan sonra büyüme varsa  lazer, radyo frekans, skleroterapi, köpük tedavisi, İRC gibi uygulamalarla tedavi edilir. Hemanjiom konusu ayrı bir sayfada incelenmiştir.
Hemanjiomların seyri çok farklı olan bir hastalıktır, ayrıntıları farklı sayfalarda ele alınmıştır. Hemanjiom takip ve tedavisinde en çok dikkat etmeniz gereken şey “ben bunu lazerle tedavi ederim, en iyi ben bilirim” havası ile yaklaşanlara karşı dikkatli olunmasıdır.

Alıntı
Op Dr Orhan Coşkun

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/drugs/18624-propranolol-oral-solution

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım