Varis

Şuan içerisinde bulunduğunuz sayfada Varis hastalığı, nedenleri, oluşum süreci, etkileri, teşhis ve tedavisine dair çok geniş kapsamlı bilgiler içermektedir. Sayfada yer alan verilerin hazırlanmasında emeği geçen Medical Art Varis Tedavi Merkezi kalp ve damar cerrahi uzmanlarına teşekkür ederiz. Varis hastası yada bu hastalık hakkında bilgi edinmek isteyen herkesin işine yarayacaktır. Aynı zamanda sorularınızı hekimlerimize sayfa sonundan iletebilirsiniz.

Varis Nedir?
Halk arasında damar genişlemesi olarak bilinen Varis en önemli damarsal problemler arasında yer almaktadır. Öyleki ülkemizde bile hasta sayısı milyonlar ile ifade edilmektedir. Cinsiyet ayrımı olmayıp, özellikle orta ve ilerleyen yaşlarda görülme riski daha artmaktadır. Genetik olup, aynı zamanda mesleki hastalık olarakta kabul edilir. Özellikle bacaklarımızda görmeye alışkın olduğumuz varis toplardamarlarda fonksiyon bozukluğunu ifade eder. Kadınlarda görülme oranı biraz daha fazla olduğu söylenebilir.

Varis Tedavi Merkezi

Neden Olur, Kimlerde Görülür?
Ortaya çıkmasında iki ana neden mevcuttur. Bunlar genetik yani ailesel kalıntı olup, diğeri ise meslek seçimi yani çalışma hayatımızla direkt alakalıdır. Genetik oluşu birinci derece aile bireylerinde (Anne, Baba) varis hastası olması olup, mesleki ve yaşam şekli ise özellikle uzun süreli ayakta ve sabit çalışanları ilgilendirmektedir. Ayakta sabit durmak ağırlığın bindiği bacakdamarlarında basınç artışına neden olmaktadır. Cinsiyet ayrımı olmamasına karşın kadınlarda bir nebze daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Buda hormonel değişiklikler ve hamilelik ile izah edilebilir.

Kapakcık Bozulması Sonucu Ortaya Çıkar
Diz ile bacak bilekleri arasında kalan bölgede kirli kanı geri kaçırtmamak üzere 5 ile 7 tane kapakcık bulunmaktadır. Bunları gerçek hayatta bir vana gibi düşünebilirsiniz. Kalp attıkça bu kapakcıklar açılıp, kapanmaktadır. Bu kapakcıklar yukarda belirttiğim nedenlerden dolayı bozulması sonucunda görevlerini yerine getiremez ve kirli kan geri kaçmaya başlar. Bu durum damarlarda kanın daha fazla durması, pıhtılaşması ve damarların genişleyerek cilt dışına daha belirgin şekilde çıkmasına neden olur. Damarlardaki bu genişleme önlem alınmadığında sürekli ilerleyip, bir süre sonra damar çatlaması ve kanamalara neden olur. Bu kanamalar kişinin bacaklarında varis ülseri dediğimiz yaralara neden olur.

Belirtileri Nedir, Nasıl Anlaşılır
Aslında teşhisi en kolay hastalıklardan biri Varis özellikle ilerleyen süreçte kişi kendisi bile böyle bir sağlık sorununun olup olmadığını anlayabilmektedir. Daha çok bacaklarda görülen venler bacaklarımız ve cildimize yakın toplardamarlarda anormal bir görüntüye neden olurlar. Özellikle ayakta bir süre beklediğinizde toplardamarların cilt dışına taştığı görülebilir. Bunun dışında ise özellikle akşamları ağrı, kaşıntı, yanma ve kramp gibi şikayetler oluyorsa bu bir varis belirtisidir. Bu tür belirtileri olan insanlar zaman kaybetmeden mutlaka alanında uzman bir kalp ve damar cerrahisi tarafından muayene edilmelidir. Ücretsiz varis muayene imkanından yararlanmak için sizde Medical Art’ın İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan kliniklerinden dilediğiniz tarih ve saate randevu alarak gelmektir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?
Zamanı 10-15 yıl geriye aldığınızda venlerin tedavisi sadece ameliyatla yapıldığını görürsünüz. Gerçi teknolojik yönden yeterli seviyede olmayan, hasta yoğunluğu fazla olan sağlık merkezlerinde halen varis ameliyatı uygulaması devam etmektedir. Bunun için bir varis ameliyatı geliştirilmiş olup, maalesef hepside hasta için birçok dezavantaj oluşturmuştur. Son olarak geliştirilen kapakcık onarımı ise istenen sonucu vermemiştir. Neyseki gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren ameliyatsız tedavi yöntemleri ile artık varis ameliyatı kesinlikle gereksiz hale gelmiştir. Biz Medical Art hekimleri olarak hastalarımıza sadece ameliyatsız varis tedavi yöntemleri uyguluyor ve tavsiye ediyoruz.

Ameliyatsız Varis Tedavi Nasıl Yapılır?
Konuya geçmeden önce önemli bir konuda bilgi vermek ve hatırlatma yapmak istiyorum. Bazı kendini uyanık sanan paragözler insanların ameliyat korkusu zaafından yaralanarak para kazanma çabası içindelerdir. Hazırladıkları bitkisel karışım , krem, sülük vs ile varislerin tedavi edileceğini belirterek bilimsel tedaviye gerek olmadığını belirtmektedir. Hiç bir varis ilaç, bitkisel karışım, krem ve sülükle tedavi edilemez. Edilseydi bilim adamları okadar ameliyat yöntemi geliştirmek için uğraşmaz ilaçlarla yapardı. Ameliyatsız varis tedavisi olarak 4 farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlar Lazer (Çok fazla kullanılmaz) Radyo Frekans (Arada gerekir) Köpük yada Skleroterapi ise tüm venlerin tedavisinde en ideal ve gerekli tedavi yöntemlerinden ikisidir. Dilerseniz bu yöntemleri yakından tanıyalım.

Lazerle Varis Tedavisi
Bir çok özel hastanenin ilk defa uygulaması ile övündüğü lazer aslında varis tedavisinde en küçük başarıya sahip yöntemdir. Çünkü etkisioldukça dar kapsamlı olup sadece en küçük kılcal venlerde uygulanabilir. Orta ve kalın varislerde hiç bir etkisi yoktur. O nedenle bizler daha gelişmiş sistemleri kullanıyoruz.

Radyo Frekans
Lazer benzeri bir tedavi yöntemi olan Radyo Frekans kısa adı RF olarak anılmaktadır. Her iki teknikte cilt üzerinden uygulanmakta olup, Radyo Frekans’ın lazere üstünlüğü hem kılcal hemde orta boy venlerde uygulanıyor olmasıdır. Genelde kalın ileri derece venler Köpük ve Skleroterapi ile tedavi edilirken, etrafından kılcal ve orta boy venler için Radyo Frekans tekniği uygulanmaktadır. Aşağıda en gelişmiş iki yöntemi tanıyacağız ve nasıl yapıldığını izleyeceğiz.

Skleroterapi
Günümüzde en etkili ameliyatsız varis tedavi yöntemi olarak 2 teknik bulunmaktadır. Bunlar köpük ve şuan tanıma imkanı bulacağımız Skleroterapidir. Her ikiside ok benzer olup, damar içine uygulanmaktadır. Skleroteraoi varis tedavisi için geliştirilmiş olan bir ilacın çok ince bir enjektör yardımı ile tespit edilen varisli damarlara enjekte edilmesidir. Anında etkisini göreceğiniz bu yöntem küçük bir farklı köpükle varis tedavi olarakta bilinir.

Köpükle Varis Tedavi
Yukarda bilgisine yer verdiğim skleroterapi için kullanılan o ilaç 3’lü musluk dediğimiz bir cihaz yardımı ile ilaç + hava şeklinde köpürtülmektedir. Diğerinde ilaç saf halde verilirken burada köpürtülerek ilaç çoğaltılmaktadır. Diğerinde 1 tüple bir damar tedavi edilirken, köpük yönteminde çoğaltılan ilaç daha ekonomik hale gelmektedir. Skleroterapi ilacı saf kullanmasının nedeni çok kalın venler olmasıdır. Bu yöntemde saf ilaç yerine köpürtülmüş ilaç yine tespit edilen damarlara çok ince bir enjektör yardımı ile verilmektedir. Dilerseniz hemen aşağıda nasıl yapıldığını izleyelim.


Varis Tedavisi İzle

Tedavi Olmazsam Ne Olur?
İlk etapta kılcal ven olarak ortaya çıkan hastalık sürekli ilerleme eğilimindedir. Bacaklarınızda dışarı taşan damarlardanda bunu çok kolay anlayabilirsiniz. Akşamları ortaya çıkan ağrı, kramp, kaşıntı ve kanama yinede sizi muayene ve tedavi için ikna edemiyorsa ilerleyen zamanlarda çok ciddi şikayetlere hazır olmalısınız. Bacaklarınızdaki genişlemiş damarlar daha fazla o basınca dayanamayıp, çatlama meydana gelecektir. Buda bacaklarda kanama sebebi hale gelecektir. Ansızın ortaya çıkan kanamalar, yerini iyileşmeyen yaralara bırakacaktır. Bu yaralar bildiğiniz türden değil, öyleki insanı sakat bırakabilecek türdendir. Varis ülseri dediğimiz bu sorunu aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Varis Ülseri Nedir?
Belki bir çoğunuzun ilk defa gördüğü bu görüntü her varis hastasının başına gelecek bir durumdur. Yani tedavi olmadığınızda böylesi bir durum sizi şaşırtmamalıdır. Varis kabul ediyorum belki öldürmez ama insanı adeta süründürür. Damar çatlamaları sonucu oluşan yaralar iyileşmesi çok zordur. Derin yaralar oluşmaya başlar, bu yaralar zaten sorunlu olan damarları hepten devre dışı bırakır ve bacaklarınıza temiz kaln gelmez. Temiz kan alamayan bacaklarınız çürümeye başlar. İlerledikçe insanda ağır bir kokuya neden olan varis yaraları insanı sakat bırakmak için tek başına yeterlidir.

PRP İle Varis Ülseri Tedavisi
Olan olmuş bir kere yapacak birşey yok artık bu noktadan sonrada tedavi olmazsanız muhtemelen bacağınız kesilmek zorunda kalacaktır. Bacak yaraları yani varis ülseri yakın zamana kadar tedavisi çok zor hatta imkansız gibi birşeydi. Neyseki PRP yöntemi geliştirildi ve kliniklerimizde hastadan alınan kan oluşan yara bölgesine enjekte edilmektedir. Enjekte edilen bu kan ve PRP karışımı o yaraların yerine cildin kendini yenilemesini sağlamaktadır. Yaralar kısmen iyileşmesi durumunda bu yaraya neden olan varisler tedavi edilmeli ve her iki tedavi aynı süreçte götürülmektedir.

Medical Art Varis Merkezi
Sanırım varis ve tedavisine dair yeterince detay aktardım şimdi dilerseniz birazda Türkiye’nin ilk SGK anlaşmalı varis tedavi merkezi olan Medical Art’tan bahsedelim. Türkiye’nin en büyük 3 ilinde bulunan klinikleri ile hizmet veren Medical Art İstanbul, Ankara ve İzmir’de klinikleri bulunmaktadır. Her şubesinde kalp ve damar cerrahi uzmanlarının görev yaptığı Medical Art insan sağlığına verdiği değer kadar, ekonomik tedavi süreci oluşturmaktadır.

Varis Muayeneleri Ücretsiz Tedaviniz %50 İndirimli
Başarımızın altında yatan önemli neden insanlarla iç içe olmamız ve onlara herşeyin en güzelini sunmayı amaçlıyor oluşumuzdur. Türkiye’nin ilk SGK anlaşmalı varis merkezi olan Medical Art SSK, BAĞKUR, Memur ve Memur emeklilerinin muayene işlemlerini ücretsiz gerçekleştirmekte olup, tedavilerinde ise %50 indirimli yapmaktadır. Bu uygulama tüm Medical Art kliniklerinde geçerli olup, randevu alarak gelmeniz yeterli olacaktır.

Varis Tedavi Ücreti Nedir?
En çok sorulan sorulardan biride hiç şüphesiz tedavi ücretleri olacaktır. Varis hastalığı kılcal, orta ve kalın dediğimiz derecelerden ve yoğunluklardan oluşmaktadır. Her derecenin tedavi durumu farklı olup, bu nedenle sabit bir ücreti yoktur. Varis tedavi ücreti muayene sonrası hekimlerimiz size söylemektedir. Yada aşağıdaki yer alan linke tıklayarak açılan sayfada hastalığınıza dair göndereceğiniz resimle sanal muayene imkanından yararlanarak tedavi ücretini öğrenebilirsiniz.
http://www.medicalart.com.tr/varis-tedavi-ucretleri.html

Medical Art Klinikleri ve İletişim Bilgileri

Bakırköy
Sipahioğlu Caddesi No:25/1 Yeşilyurt (Yeşilyurt Spor Kulübü Karşısı)
0212 573 50 75

Şişli
Rumeli Caddesi No:71/7 Nişantaşı (Osmanbey Metro İstasyonu Yanı)
0212 265 99 99

Kadıköy
Bağdat Caddesi No:201 (Akbank Çiftehavuzlar Şubesi Üstü) Kadıköy
0216 350 85 41

Ankara
Atatürk Bulvarı No:81/4 Kızılay ANKARA
0312 434 37 00

İzmir
Atatürk Caddesi No:384/10 Alsancak iZMİR
0232 421 11 11

Muayene ve Tedavi Günü Seçimi

10 Dakikada Sağlığınıza Kavuşun
Kliniğimizde tüm tedavi yöntemleri ameliyatsız yapılması nedeniyle hastalarımız uygulamadan hemen sonra evine, işine okuluna dönebilmektedir. Bu nedenle şehir dışından gelen hastalarımızda aynı gün geri dönebilmektedir.

Garantili Varis Tedavisi
Yine Türkiye’de bir ilke imza atan Medical Art varis tedavisinde garanti uygulamasını getirdi. Uygulama şu şekilde işlemekte; tedavisi yapılan hastamızın 1 yıl boyunca ortaya çıkabilecek sıkıntıları hiç bir ücret alınmadan giderilmektedir. Uyguladığımız yöntemlerle tekrarlama riski %5 gibi minimum olup, ameliyat ile yapılan tedaviler tekrarlama riski %95 gibi olabilmektedir. Ameliyat olduğunuzda 2 yıl içinde aynı yerden tekrar tekrarlayabilir.

Medical Art’ta Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanları Görev Yapıyor
Tüm damar hastalıklarının tedavileri mutlaka alanında tecrübeli kalp ve damar cerrahisi uzmanları tarafından yapılması gerekmektedir. Kalp damar cerrahi uzmanlarınında özellikle varis üzerine eğitim alan ve uygulama yapan tercih edilmelidir. Medical Art olarak kliniklerimizde 19 yıllık tecrübeye sahibiz, 5 şubemizde varisle ilgilenen tecrübeli 6 kalp ve damar cerrahi uzmanları ile çalışıyoruz. Hekimlerimiz arasında Prof. Dr. Hasan Berat CİHAN, Op. Dr. Mustafa BOLAT, Op. Dr. Onur GÜRER, Op. Dr. Seyit Mehmet KÖŞKER, Op. Dr. Atilla KAYIHAN ve Op. Dr. Serkan AKARSU gibi ünlü isimler bulunmaktadır.

prof-dr-hasan-berat-cihan op-dr-mustafa-bolat op-dr-onur-gurerSeyit Mehmet Köşker Atilla KAYIHAN

Telefon Yada Online Randevu
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sürekli geliştirme ve yenilikler uyguluyoruz. Bu kapsamda hastalarımıza uygun gün ve saate randevu vererek tüm işlemlerini aynı gün gerçekleşririyoruz. Yukarda yer alan şube bilgilerinden şubelerimizi ayarak yada aşağıdaki online randevu butonuna tıklayarak internet üzerinden dilediğimiz şubemize randevu alabilirsiniz.

Uzmanlarımız Sorularınızı Yanıtlıyor
Bizler sadece tedavi için değil, aynı zamanda kafanızı kurcalayan sorular ve öğrenmek istediğiniz tüm konularda destek veriyoruz. Yukarda yer alan hekimlerimizden dilediğinizin üzerine tıklayarak açılan sayfada o uzmanımıza sorularınızı iletebilirsiniz. Uzmanımız size cevanını en kısa sürede iletmektedir.

Yukarıda yer alan detaylar sadece özet olup, daha fazla bilgiye ihtiyaç duymanız halinde ise http://www.varisistanbul.com sitesinden varis hakkında tüm bilgilere erişebilirsiniz.

   Paylaş
 • Ebru Arslan

  Merhaba Hocam,
  Bugün çektirmiş olduğum dolpler filminin sonucu şu şekildedir.”Vasvalva ile sağ SFB’de vasvalva boyunca ,CFV 3sn ve sağ CFV’de 4sn süren patolojik reflüler izlenmiştir.Sağ ve Sol VSM SFB’ye yakın düzeyde 3mm, popliteal ven düzeyinde 2mm’dir. Sağ SFB’de grade 4,CFV’de grade 2,Sol CFV’de grade 2 yetmezlik bulguları saptanmıştır.” bu bulgulara göre hangi tedavi yöntemi sizce daha iyi sonuç verir ?
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Grade-4 yetmezlik olan damarın çapı 3mm olmaz (normal ölçü) Doppler raporunda tutarsızlıklar var.Muayene bulguları ile değerlendirilmelidir.

 • Anonim

  Hocam benim 3 .4 varışın var doktora gittim bacakta yedek damar varmış o değişmesi gerektiğini soyluyor ameliyat olmak istemiyorum nasıl bir tedavisi olabilir ücret ne kadar olur
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  Kliniklerimizde genişliği 0.1 mm-25 mm arasındaki tüm varisleri (uzunluğu ve yaygınlığı ne kadar olursa olsun) lazer, radyofrekans, likid skleroterapi veya köpük tedavisiyle ameliyatsız ayaktan tedavi ediyoruz. Tedavi varisin yaygınlığına göre 1-4 seans sürebilir ancak ücret seansa bağlı değil yani bir defa ücret ödüyorsunuz. 15-20 dakika süren seans sonrası işinize dönebiliyorsunuz. Tedavi ücreti varisin yaygınlığına ve kullanılan teknolojiye göre 400-8000 TL arasında değişiyor. SSK,BAĞ-KUR , memur ve bunların emeklilerinden muayenede fark ücret almıyoruz, tedavi etmemiz halinde bu fiyatlardan % 50 indirim yapıyoruz, varisinizin tipi,yaygınlığı ve kullanılacak teknolojilere (lazer-Radyo Frekans) göre bu 400 – 4000 TL aralığında değişen bir miktarda ücret ödüyorsunuz. Ödediğiniz bu ücret karşılığında 1 yıl boyunca garanti altında oluyorsunuz, varislerinizle ilgili olabilecek tüm sorunlarınızı ücretsiz olarak tedavi ediyoruz.

 • ümit

  Hocam merhabalar.Kızım 15 yaşında profesyonel bir sporcu. Birkaç yıl önce aşırı zorlamadan bacak kaslarında yırtılma gerçekleşti. Şimdi ise çok ayakta durduğundan varisleri ortaya çıktı. Kızım spor da yapamıyor, okula giderken zorlanıyor. Kaşıntısı olmuyor fakat ağrısı var. Ücretler hakkında ve bu kas yırtılması engel olur mu öğrenmek istiyoruz.
  Op.Dr.Onur GÜRER
  Kliniklerimizde varislerini tedavi ederiz.Kas yırtılmasının varis tedavisini olumsuz etkilemesi söz konusu değildir.

 • Pınar

  hocam benim bacaklarımda kılcal damar ve azda olsa varis var ve ben bu Yüzden havuza ve denize giremiyorum çok çirkin bir görüntü var sizden yardım istiyorum bunun Çözümü yukarıda okuduğum kadar kolaymı
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  Elbette kolay.Bunun için sadece medicalart kliniklerinden birine gitmeniz yeterlidir.

 • Özge

  Hocam ben benimi Şubat ayında aldrdim toplam 3tane 3de biraz kabardi sehirdisinda oldugum için 6aydir gelemedim 2ci rötuşu yaptrmaya bu ay sonu gelicem yalnız sivilce icin hap kullaniyorum zoratanin diye ilacin prospektusunde tedaviden 6ay sonra ben alimi gibi seyler yasaktir yaziyor dogrumudur öyleyse 6aydan sonra gelsem bi sorun olur mu?
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  İstediğiniz zaman gelebilirsiniz, ücret alınmaz

 • hasan

  merhaba iyi günler diliyorum köpüklü varis tedavisi için ssk ile bir anlaşmanız varmı bu konu hakkında bilgilendirme yapabilirmisiniz teşekkür ederim.
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Kliniğimizin SGK ile anlaşması vardır.Varis tedavisi için SGK lı hastalara %50 indirim yapılmaktadır.

 • mukadder yilmaz

  Köpük uygulamasından sonra bacak kaç gün elastik bandaj ile sargıda kalmalı uygulama sonrası detaylı koruma nasıl ve ne kadar süre yapılmalı
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  Biz klinik olarak köpük uygulamasından sonra hiç bandaj yapmıyoruz.

 • Sinan

  İyi günler hocam; benim iki sorunum var; hem varis hemde hemoroid. Bunlardan kurtulmak istıyorum ve sizin yazılarınızı okuduktan sonra biraz daha cesaretlenip kurtulma fikrim agır bastı. Yalnız fiyatlarla ilgili sizden ortalama bi rakam duymak istedim? Ben ssk lıyım eğer fiyat tahminimin çok üzerlernde çıkmassa sizin çalştıgınz hastanede iki hastalığımdanda kurtulmak isterim saygılarımla..
  Op.Dr.Seyit Mehmet KÖŞKER
  Kliniklerimizde her iki hastalığından da kurtulabilirsiniz.Hemoroid tedavisi 840tl (THD yöntemini seçer iseniz 2900tl) Varis tedavisi 400-4000tl arasında bir ücretle karşılaşabilirsiniz.Muayene ücretsizdir.

 • necati

  sağ ve sol ayağımda topuk varisi ve sol ayağımda normal varis var özel sigortam var ( işyerinin sağladığı) bu sigortadan faydalanara merkezinizde köpükle ücretsiz tedavi yaptırabilirmiyim
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Kliniğimizde tedavinizi yaparız.Faturanızı keser ücretimizi alırız.Yapılan tedavi ile ilgili epikriz veririz.Siz özel sigortanızdan ücretinizi (%90 ödeme yapıyorlar) alırsınız.Şayet alamaz iseniz.Bir ay içinde faturamızı iade etmek şartıyla SGK üzerinden işlem yapıp alınan ücretin yarısını iade etmekteyiz.

 • busra

  ya hocam benim yüzümde ve vücudumda cıller varve ben bunlardannefret ediyorum ne yapabilir,m sizce
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  güneşten iyi korunmalısın ve laserle tedavi ettirebilirsin

Yorum Yaz

çelik

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075