online randevu tedavi ücretleri

Hemanjiom (Damar Beni)

Sayfa İçeriği

Yetişkin insanlar mutlu bir yuva kurar ve aile olma heyecanını yaşarlar. Bu mutlu beraberlik bir noktadan sonra ailenin yeni üyesi bebek ile ikiye katlanmaktadır. Fakat doğum sonrası çocuklarda görülen sağlık sorunları maalesef biraz buruk bir sevinç yaşamanıza neden olmaktadır. Özellikle bebeklerde sık görülen Damar Beni hastalığı kesinlikle üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir sorundur. Anne babalar bu hastalığa karşı bilinçli olmalıdır. Sayfanın devamında kalp cerrahi uzmanları tarafından hazırlanmış Hemanjiom hastalık ve tedavi bilgileri yer almaktadır.

Hemanjiom Nedir?

Yukarıda da belirtildiği üzere halk arasında kan beni olarak bilinir ve Hemangioma olarak yazılır. Yeni doğan bebeklerde doğuştan olan bir hastalık olup, toplu iğne ucu kadar olabileceği gibi büyüme sürecine girerek portakal büyüklüğüne ulaşabilmektedir. İçi kan dolu damarların yaygınlaşması ile oluşan bir sorundur. Sadece büyümekle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda bulunduğu yerde çap olarak yaygınlaşmaktadır. Örnek yüz bölgesinde ortaya çıkan kan beni büyümesi halinde gözleri kaplayıp, körlük problemine neden olmaktadır. İlerleyen zamanlarda kanamaya neden olacağı için öldürücü olabilmektedir.

Hemanjiom Nasıl Oluşur

Hemenjiomun neden olduğu konusunda bilim çevrelerinin kabul ettiği görüş şu şekildedir; Anne karnında hamileliğin ikinci yarısında sebebi bilinmeyen bir şekilde damarı geliştirici faktör denilen maddede artış olur. Bu maddenin artışına bağlı olarak bazı vücut bölgelerindeki damarlar olması gerekenden daha fazla gelişir ve bu da damarsal tümör gelişmesine neden olur. Damarı geliştirici faktör anne karnında en yüksek düzeylerdedir. Çocuk doğduktan sonra yavaş bir hızla azalmaya başlar ve bir yaşın sonuna kadar giderek azalıp normal sınırlara yaklaşır. Bu faktörün bu şekilde seyretmesi ilaçla tedavi fikrini öne çıkarmaktadır. Ayrıntısı ilaçla tedavi başlığında ele alınacaktır. Zamala geliştirici faktörün bu etkisini daha kesin bir şekilde önleyen ilaçlar üretilecektir.

Hemanjiom Neden Olur, Korunmak İçin Ne Yapmalı?
Öncelikle damarsal benlerin neden olduğuna dair kesinleşmiş bir bilgi yoktur. O nedenle korunma yöntemleri vs gibi önerilerde bulunmak imkansızdır. Genetik olup, olmadığı konusunda da yeterli bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

Vücudun Neresinde Görülür?
İnsan vücudunda damar olan her yerde görülebilir. Yüz bölgesinde daha sık olmakla birlikte vücudun her y

erinde görülür. Hatta insanın iç organlarında özellikle karaciğerler damar yönünden daha zengin olduğu için karaciğer hemanjiomu olarak ortaya çıkmaktadır. Aşağıda yer alan görsellerde göreceğiniz gibi insanların göz kapağı ve dilinde bile olduğunu göreceksiniz. Kanlanmanın fazla olduğu dudak gibi alanlarda diğer bölgelere göre biraz daha sık rastlanır. Damarın çok olması bu bölgede damar geliştirci faktörün daha etkili olmasına neden olur.

 

 

 

 

 

Damar Benleri Nasıl Takip Edilir?

Buradaki bilgiler çocuğu yada kendisinde damar beni olan insanları ilgilendirmektedir. Örnek çocuğunuzda ilk gördüğünüz anda onu ölçelim. Örnek 0,5 cm olduğunu tarih ile birlikte bir yere not ediyoruz. Aynı şekilde gelişen teknoloji ile birlikte bu işi fotoğraf çekelim. 20-30 Gün sonra tekrar ölçüp yeniden fotoğrafını çekiyoruz. Önceki ölçüm ile karşılaştırmak gerekir. Boyut yine 0,5 cm ise sorun yoktur. Fakat önceki ölçümden büyük bir rakam çıkarsa bu sorunun büyüme eğilimine girdiğini göstermektedir. İşte aile bireyleri burada eylem planına geçmelidir. Fakat her ölçümde boyut aynı kalıyorsa tedaviye gerek yoktur. Tabii ki estetik yönden kötü görünüme neden oluyorsa büyüme olmasa da yok edilmelidir.

Hemanjiom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle her zaman olduğu gibi bilimsel kavramı elden bırakmamalıyız. Bu minvalde hareket ettiğiniz bilimsel tedaviler olarak ameliyatsız teknikler ve ameliyatları karşınıza çıkacaktır. Çünkü damar beni ameliyatı oldukça ilkel ve riskli yöntemdir. Peki ameliyatsız tedavileri nedir, nasıl yapılır? hemen bu detaylara bakalım.

 

Muayene Olmak Gerekir
Hangi tedavinin uygulanacağına karar vermek için öncelikle muayene olmak gerekir. Kalp damar cerrahi uzmanı tarafından yapılan muayene medicalart kliniklerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Muayene esnasında damar beninin olduğu yer, kabarıklığı göz önüne alınarak (Lazer, Köpük & Skleroterapi ile Elektrokoter) gibi yöntemler uygulanır.

Lazerle Hemanjiom Tedavisi

Ciltten daha koyu renkli bir yapıdır lazerin etkinliği bu renk farkından yani daha koyu renkli olması sayesinde olur. Filtrelerle sınırları belirlenmiş yüksek ısı taşıyan ışığın koyu renkli bu hemanjioma uygulanması şeklinde yapılan bir tedavidir. Daha çok yüzeysel olgularda yani derinliği çok fazla olmayan vakaların tedavinde tercih edilir.

 Seanslar halinde uygulanır inatçı vakalarda 20-25 seans sürerken abartılı olmayan damarsal sorunlarda daha erken iyileşme sağlanabilir. Vücudun her yerinde görülebilen şarap lekesi (porto wien stein), gül lekesi (siper hemangioma), vücuttaki küçük kırmızı benlerin tedavisinde güvenle kullanılabilir.
Bu tür yüzeysel hemanjiomlarda skleroterapi, köpük yöntemi gibi yöntemler uygulanamadığından tek çözüm lazerdir. Diğer yöntemlerle yok edilen derinliği fazla hemanjiomların tedavileri büyük oranda yapıldığında küçük kalıntılar olabilir hastalığın tekrarını engellemek için de bu kalıntılar lazerle yok edilir. Aynı şekilde ameliyatla çıkarılan hemanjiomlar tam temizlenemediğinde geride kalmış tümör dokusunun tedavileri için de kullanılır. Bu tüe yüzeysel vakalarda İPL lazerler kullanılır. Uygulama 20-30 bazen daha uzun seanslar sürebilir.

Lazerle hemanjiomun tedavisi tecrübe gerektiren bir uygulamadır,her hemanjioma lazer uygulanmaz her lazer hemanjioma uygulanamaz. Hizmet alırken kliniğin bu konudaki birikimini sorgulamalısınız. Tedavinin bitiminde hafif yanık izi kalabilir ama önceki haliyle kıyaslanamayacak düzeylerde basit bir iz kalır.

Porto wien Türkçe adıyla şarap lekesi denilen yüzeyel hemanjiomlarda İPL lazer kullanılır, tedaviden öncesi kadar olmasa da şarap lekesinin genişliği kadar geniş alanda yanık izi kalması kaçınılmazdır.

Köpükle Hemanjiom Tedavisi

Köpükle tedaviler hakkında bilgi vermeden önce, köpükten kastın damarlara verilen bir ilaç olduğunu belirtmek isteriz. Hastaları genellikle tedirginliğe sürükleyen ameliyat kavramı meşakkatli bir süreci kapsar. Teknolojinin gelişmesiyle beraber tıp alanında kullanılan metotlarda da yeniliğe gidildi. Neşterlerin kullanılmadığı ve kanlı görüntülere neden olmayan modern yöntemlerin başında da köpük yöntemi gelmektedir. Bilinen adı ile damar benlerine enjekte edilen köpükler aynı zamanda varis tedavisinde de kullanılır. Köpükle tedavi uygulamasında dikkat edilmesi gerekenleri maddelendirecek olursak;

  • Hemajiom tedavisi tıpkı diğer yöntemlerde olduğu gibi uzmanlık gerektiren bir iştir. Bu nedenle alanında uzman olan hekim ve kliniklerden destek almak oldukça önemlidir.
  • Profesyonel bir şekilde yapılmayan köpükle tekrarına neden olur.
  • Yeni bir operasyonun gerçekleşmesi halinde, damara yeniden köpük verilmesi ise geniş doku çürümelerinin yaşanmasına neden olabilir.

Hemajiom bitkisel tedavisi mümkün olmayan ve cerrahi müdahalenin şart olduğu bir hastalık türüdür. Foam olarak da adlandırılan köpükle damar beni tedavisi için bizleri her daim arayabilirsiniz.

Hemanjiom Tedavi Merkezi

Türkiye’de bir çok ilke imza atan sağlık merkezlerinden biride İdea Klinik olup, bir çok gelişmiş hastanenin bile tedavi etmeye cesaret edemediği hastaları İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’de bulunan kliniklerimizde sağlığına kavuşturduk, yine Türkiye’de bu konuda ilke imza atarak tüm hastalarımızdan muayene ücreti almıyoruz. Aşağıda yer alan görselde size en yakın kliniğimizi ve iletişim numaralarını 0532 574 55 36 no lu telefondan alabilirsiniz. Sorularınız ve randevu için 0800 ile 2400 saatleri arayınız.

Ameliyatla Hemanjiom Tedavisi

Cilt kesilerek damar yumağının olduğu alana ulaşılır ve doku kesilerek çıkarılır. Ancak çok kanamalı ameliyatlardır. Ciddi kan stoku ile ameliyata başlamak gerekir. Ameliyat sonrasında kan kaybı oldukça fazla olabilir. Hasta kaybına sebebiyet verebilir. Sünger gibi doku içine uzanır. Ameliyatla tedavide en önemli sorun çok kanlı ameliyat olması ve ameliyat sahasının fazla kirlenmesi sebebiyle hemanjiomun tamamen temizlendiğinden emin olunamaz. Geride parçası kalabilir. Geride kalan bu parça hastalığın tekrarlamasına neden olur. En sık tekrar ameliyatla yapılan tedacvilerden sonra görülür.

İlaç Enjeksiyonuyla Hemanjiom Tedavisi

Damarı yakıcı  sklerozan madde damar içine enjekte edilir,ilaç verilen damar yumağı zamanla büzülerek yok olur. Seanslar halinde müdahale edilir. En az riskli ve iyi sonuç veren uygulamadır. Biz kliniğimizde oldukça başarılı sonuçlar aldık. Hastalarımızda kanama riski olmadan ameliyata bağlı iz kalmadan tedavi edebildik. Skleroterapi tecrübeli ellerde %100 e yakın olumlu sonuç vermektedir.

İlaçla Hemanjiom Tedavisi
Dideral Tedavisi

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz gibi en önemli sebep vücuttaki “damar geliştirici faktör” adlı maddenin normalde olması gerekenden daha fazla olması sorunudur. Bu damar geliştirici faktörün damarlar üzerindeki etkisini engelleyen tek madde propranolol adlı maddedir. Propranolol adlı madde Dideral adlı ilaçta vardır. Eğer hemanjiomun yerleştiği yer hayati önem arz etmiyorsa, yani biraz büyümesi hayati tehlike yaratacak organ ya da organ komşuluğunda değilse ilk yaşında Dideral tedavisi başlanmalı ve takip edilmelidir. Küçülme varsa ki bu ihtimal azımsanmayacak düzeylerdedir, takip devam etmelidir. Dideral doğru dozla kullanılması durumunda ciddi yan etkisi olmayan ilaçtır. Dozun doğru belirlenmesi bu konuda birikimli uzmanlarca yapılmalıdır. Konu komşu veya eczacı önerisiyle Dideral başlamak asla düşünülmemesi gereken bir şeydir.
Dideral daha doğrusu propranolol dışında kortizon kullananlar olsa da başarısı düşüktür, propranolol adlı maddenin tek ilaç olduğu söylenebilir.

Hemanjiom Tedavi Fiyatları

Tedavisini yaptığımız diğer hastalıkların varis hariç hepsinin ücretlerini net bir şekilde belirleyip internet ortamında paylaştık ancak hemanjiomların tedavisi için net ücret yazmak mümkün değil. Hemenjiomun büyüklüğü ve buna paralel olarak tedavi ücreti 1 düzeyinde olabildiği gibi 100 düzeylerinde de olabilmektedir. Yaygınlığı veya büyüklüğü bu kadar değişen bir hastalığın tedavi ücreti de çok değişmektedir.

Ücretlendirme hemanjiomun durumuna göre yapılacak muayene, anjiografi, MR, doppler gibi girişimlerden gerekli olan veya olanlar yapılarak netleştirilebilir.

Hemanjiom Tedavi Edilmezse

Hastaların bir kısmında büyüklüğü değişmeden sabit kalır, çok az bir kısmında kendiliğinden küçülme olur ama genellikle büyüme eğilimindedir. Küçülenlerde herhangi bir işlem önerilmez. Sabit kalanlar takip edilebilir ancak rahatsız ediciliği varsa tedavi planlanmalıdır. Büyüme eğiliminde olanlar tedavi edilmelidir yoksa giderek büyür ve tedavisi giderek zorlaşır. Doğru yaklaşım hastanın yaşı kaç olursa olsun büyüme devam ediyorsa ve dideral tabletle durdurulamıyorsa tedavi başlanmalıdır. Dideral yan etkileri olan bir ilaçtır ve mutlaka dideral dozu belirleme konusunda tecrübeli bir uzman tarafından dozu belirlenmelidir. Asla konu komşu veya eczacı önerisiyle kullanılmaması gereken bir ilaçtır.

Dilde Hemanjiom

Dilde hemanjiom vakası ile karşılaşan ebeveynler büyük bir endişeye kapılmaktadırlar. Görünüm olarak insanları korkutan hemanjiomun bulunduğu yer dil olunca korku da iki kat artıyor. Konuşmak gibi en insani ihtiyacımızı karşılayan dilimizde böyle bir sorun ile karşılaşmak elbette üzücü. Fakat modern tıpta diğer hastalıklara çare bulunduğu gibi dilde hemanjiom vakalarına da çare bulunmuştur.

  • Diğer bölgelerde olduğu gibi doğuştan edinilen dilde olanlar da panik yaşamanızı gerektirecek bir hastalık değildir.
  • Bir kısmı kendiliğinden geçen dildeki hemanjiomların büyümesi tehlike çanlarının çalmasına neden olur.
  • Hemanjiomlar dilde kabarık ya da düz bir şekilde oluşabilirler.

Kliniğimizde hemanjiomların tedavisi alanında yeterli deneyime sahip olan uzman hekimlerimiz tarafından yapılmaktadır. Bizlere ulaşmak için internet sitemizde yer alan iletişim numaralarımızdan aramanız yeterlidir.

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım