online randevu online randevu tedavi ücretleri

Hemanjiom (Damar Beni)

Yetişkin insanlar mutlu bir yuva kurar ve aile olma heyecanını yaşarlar. Bu mutlu beraberlik bir noktadan sonra ailenin yeni üyesi bebek ile ikiye katlanmaktadır. Fakat doğum sonrası çocuklarda görülen sağlık sorunları maalesef biraz buruk bir sevinç yaşamanıza neden olmaktadır. Özellikle bebeklerde sık görülen Damar Beni (Hemanjiom) hastalığı kesinlikle üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir sorundur. Anne babalar bu hastalığa karşı bilinçli olmalıdır. Sayfanın devamında kalp damar cerrahi uzmanları tarafından hazırlanmış Hemanjiom hastalık ve tedavi bilgileri yer almaktadır.

Hemanjiom Nedir?

Yukarıda da belirtildiği üzere halk arasında damar beni olarak bilinir ve Hemangioma olarak yazılır. Yeni doğan bebeklerde doğuştan olan bir hastalık olup, toplu iğne ucu kadar olabileceği gibi büyüme sürecine girerek portakal büyüklüğüne ulaşabilmektedir. İçi kan dolu damarların yaygınlaşması ile oluşan bir sorundur. Sadece büyümekle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda bulunduğu yerde çap olarak yaygınlaşmaktadır. Örnek yüz bölgesinde ortaya çıkan damar beni büyümesi halinde gözleri kaplayıp, körlük problemine neden olmaktadır. İlerleyen zamanlarda kanamaya neden olacağı için öldürücü olabilmektedir.

Hemanjiom Nasıl Oluşur

Hemenjiomun neden olduğu konusunda bilim çevrelerinin kabul ettiği görüş şu şekildedir; Anne karnında hamileliğin ikinci yarısında sebebi bilinmeyen bir şekilde damar geliştirici faktör denilen maddede artış olur. Bu maddenin artışına bağlı olarak bazı vücut bölgelerindeki damarlar olması gerekenden daha fazla gelişir ve bu da damarsal tümör gelişmesine neden olur. Damar geliştirici faktör anne karnında en yüksek düzeylerdedir. Çocuk doğduktan sonra yavaş bir hızla azalmaya başlar ve bir yaşın sonuna kadar giderek azalıp normal sınırlara yaklaşır. Bu faktörün bu şekilde seyretmesi ilaçla tedavi fikrini öne çıkarmaktadır. Ayrıntısı ilaçla tedavi başlığında ele alınacaktır. Zamala damar geliştirici faktörün bu etkisini daha kesin bir şekilde önleyen ilaçlar üretilecektir. O zaman şu an hemanjiom tedavisi için yaptığımız uygulamalr son derece gereksiz olacaktır.

Hemanjiom Neden Olur, Korunmak İçin Ne Yapmalı?
Öncelikle damar beninin neden olduğuna dair kesinleşmiş bir bilgi yoktur. O nedenle korunma yöntemleri vs gibi önerilerde bulunmak imkansızdır. Genetik olup, olmadığı konusunda da yeterli bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

Hemanjiom Vücudun Neresinde Görülür?
Başlıkta da belirtildiği üzere bir tür damar hastalığı ve insan vücudunda damar olan her yerde görülebilir. Yüz bölgesinde daha sık olmakla birlikte vücudun her y

erinde görülür. Hatta insanın iç organlarında özellikle karaciğerler damar yönünden daha zengin olduğu için karaciğer hemanjiomu olarak ortaya çıkmaktadır. Aşağıda yer alan görsellerde göreceğiniz gibi insanların göz kapağı ve dilinde bile olduğunu göreceksiniz. Kanlanmanın fazla olduğu dudak gibi alanlarda diğer bölgelere göre biraz daha sık rastlanır. Damarın çok olması bu bölgede damar geliştirci faktörün daha etkili olmasına neden olur.

 

 

Anne Babalar Ne Yapmalı ?
Öncelikle sorun daha çok bebek ve çocuklarda görüldüğü için anne babaları nasıl davranmaları konusunda bilgilendirmek istiyorum. Aileler, çocuk sahibi olmayı bekleyenler yada tüm insanlar bu konuyu mutlaka aklının köşesinde tutmalı ve diğer insanlarla paylaşmalıdır. Hemanjiom yeni doğan tüm bebeklerde görülebilir. O nedenle yeni doğan çocukların vücudunu dili dahil olmak üzere sürekli takip etmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken kırmızı noktalardır. Çilek renginde küçük bir nokta olarak ortaya çıkar ve 6 ay gibi sürede ciddi bir büyüme oranına ulaşabilir.

Hemanjiom Takibi Yapmalısınız
Çocuğunuzda damar beni gördünüz, sakın korku ve endişeye kapılmadan soğukkanlı bir şekilde hareket etmelisiniz. Çünkü tedavisi ameliyatsız yöntemle mümkün hastalık olup, bazı durumlarda tedaviye bile gerek kalmadan kendi kendine kaybolabilmektedir. O nedenle ailelerin ilk yapması gereken işlem damar beni takibidir. Aşağıda bu işlemin nasıl yapılacağı, ne kadar zamanda bir yapılacağı özetlenmektedir.

Damar Benleri Nasıl Takip Edilir?
Buradaki bilgiler çocuğu yada kendisinde damar beni olan insanları ilgilendirmektedir. Örnek çocuğunuzda ilk gördüğünüz anda onu ölçelim. Örnek 0,5 cm olduğunu tarih ile birlikte bir yere not ediyoruz. Aynı şekilde gelişen teknoloji ile birlikte bu işi fotoğraf çekelim. 20-30 Gün sonra tekrar ölçüp yeniden fotoğrafını çekiyoruz. Önceki ölçüm ile karşılaştırmak gerekir. Boyut yine 0,5 cm ise sorun yoktur. Fakat önceki ölçümden büyük bir rakam çıkarsa bu sorunun büyüme eğilimine girdiğini göstermektedir. İşte aile bireyleri burada eylem planına geçmelidir. Fakat her ölçümde boyut aynı kalıyorsa tedaviye gerek yoktur. Tabii ki estetik yönden kötü görünüme neden oluyorsa büyüme olmasa da tedavi edilmelidir.

Hemanjiom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle her zaman olduğu gibi bilimsel kavramı elden bırakmamalıyız. Bu minvalde hareket ettiğiniz bilimsel damar beni tedavisi olarak ameliyatsız teknikler ve hemanjiom ameliyatı karşınıza çıkacaktır. Medicalart Hemanjiom Tedavi Merkezi olarak sadece ameliyatsız yöntemleri öneriyor ve uyguluyoruz. Çünkü damar beni ameliyatı oldukça ilkel ve riskli yöntemdir. Peki ameliyatsız hemanjiom tedavileri nedir, nasıl yapılır? hemen bu detaylara bakalım.

Muayene Olmak Gerekir
Hangi tedavinin uygulanacağına karar vermek için öncelikle muayene olmak gerekir. Kalp damar cerrahi uzmanı tarafından yapılan muayene medicalart kliniklerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Muayene esnasında damar beninin olduğu yer, kabarıklığı göz önüne alınarak (Lazer, Köpük & Skleroterapi ile Elektrokoter) gibi yöntemler uygulanır.

Lazerle Hemanjiom Tedavisi
Cilt üzerinden yapılan bir çok tedavide Lazer kullanılmaktadır. Aynı şekilde hemanjiom tedavisi içinde Lazer tercih edilir. Fakat yüzeysel kabarık olmayan hemanjiomlarda etkili olmaktadır. Vücuttan kabarık olmayan vakalarda tek çözüm yolu lazer olup, 3-5 seans uygulama gerektirebilir.

Köpükle Hemanjiom Tedavisi
Varis hastalığı tedavisinde de sık kullanılan ve en etkili yöntemlerden biri Köpük ve Skleroterapi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ortaya çıkan damarları ilaç (Sklerozan Madde) ile imha etmeyi amaçlamaktadır. Fakat ilacı saf halde kullanmak yerine ilaç + hava karışımı ile köpük haline getirmektedir. Elde edilen köpük çok ince enjektör ile çekilerek hemanjioma uygulanmaktadır. Anında etkisi görülen yöntem olup, hastalığın yaygınlığına göre yine bir kaç seans gerekecektir. Çünkü aynı zamanda belirli dozdan fazla ilaç verilemez.

Karaciğer Hemanjiomu Nedir?
İnsanlar genelde cilt üzerinde yer alanları dikkat çektiği için görür ve algılar. Oysaki sorun vücudumuzun dışı ile alakalı olmayıp, aynı zamanda iç organlarımızda da görülmektedir. Bunların en başında karaciğer gelmektedir. Aynı şekilde çok sık görülmese de insan beyninde bile oluşmaktadır. Karaciğer hemanjiomu oldukça geniş kapsamlı konu olup, farklı bir sayfada detaylarını aktaracağız. Yaklaşım, takip ve tedavisi çok farklıdır. Hepatologlarr, girişimsel radyoloji uzmanları ve ameliyat gerektiğinde genel cerrahlar tedavi etmektedir.

Hemanjiom Tedavi Merkezi
Türkiye’de bir çok ilke imza atan sağlık merkezlerinden biride medicalart klinik olup, bir çok gelişmiş hastanenin bile tedavi etmeye cesaret edemediği hastaları İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’de bulunan kliniklerimizde sağlığına kavuşturduk, yine Türkiye’de bu konuda ilke imza atarak tüm hastalarımızdan muayene ücreti almıyoruz. Aşağıda yer alan görselde size en yakın kliniğimizi ve iletişim numaralarını 0532 574 55 36 no lu telefondan alabilirsiniz. Sorularınız ve randevu için 0800 ile 2400 saatleri arayınız.

Doktorlarımız Sorularınızı Yanıtlıyor
Sayfanın üst kısmında sizlere bilgi vermeye çalıştık, fakat unuttuğumuz, atladığımız detaylar mutlaka olacaktır. Sayfada aradığınız cevabı bulamadıysanız aşağıda yer alan yorum formundan doktorlarımıza sorularınızı iletebilirsiniz. Sorduğunuz soru en geç 24 saatte ilgili branş uzmanı tarafından cevaplanacaktır.

Hemanjiom tedavisinde hastalığın düzeyi,yaygınlığı ve tipine göre farklı yöntem ve teknolojiler kullanılır. Baloncuklar halinde üzüm salkımı şeklinde olur. Doğuştandır.Vücudun her yerinde olabildiği gibi iç organlarda da olabilmektedir. Benign (iyi huylu) karakterdedir. Ancak bazen öldürücü kanamalara sebebiyet verebilir. Genellikle kol, bacak ve yüz bölgelerinde dudak kenarında görülür. 2 mm olabildiği gibi 30 cm büyüklüğe de ulaşabilir, bazen tüm yüzü yada tüm bacağı kaplayacak kadar geniş olabilir. Damar kaynaklı olduğu için zamanla büyüme eğilimindedir.

Ameliyatla Hemanjiom Tedavisi
Cilt kesilerek damar yumağının olduğu alana ulaşılır ve doku kesilerek çıkarılır. Ancak çok kanamalı ameliyatlardır. Ciddi kan stoku ile ameliyata başlamak gerekir. Ameliyat sonrasında kan kaybı oldukça fazla olabilir. Hasta kaybına sebebiyet verebilir. Sünger gibi doku içine uzanır. Ameliyatla tedavide en önemli sorun çok kanlı ameliyat olması ve ameliyat sahasının fazla kirlenmesi sebebiyle hemanjiomun tamamen temizlendiğinden emin olunamaz. Geride hemanjiom parçası kalabilir. Geride kalan bu parça hastalığın tekrarlamasına neden olur. En sık tekrar ameliyatla yapılan tedacvilerden sonra görülür.

İlaç Enjeksiyonuyla Hemanjiom Tedavisi
Damarı yakıcı  sklerozan madde damar içine enjekte edilir,ilaç verilen damar yumağı zamanla büzülerek yok olur. Seanslar halinde müdahale edilir. En az riskli ve iyi sonuç veren uygulamadır. Biz kliniğimizde oldukça başarılı sonuçlar aldık. Hastalarımızda kanama riski olmadan ameliyata bağlı iz kalmadan tedavi edebildik. Skleroterapi tecrübeli ellerde %100 e yakın olumlu sonuç vermektedir.

Köpükle Hemanjiom Tedavisi
Skleroterapide kullanılan maddenin köpürtülerek damara verilmesidir. Kavernöz yapılar trombose edilmektedir. Zaman alıcı yöntemdir ama en düşük riskle sonuç alıcı bir uygulamadır. Köpük tedavisinde bebeğin yaşı daha doğrusu kilosu önemlidir. Çok fazla ilaç kullanılamaz bu sebeple seanslar halinde uygulanır.

Lazerle Hemanjiom Tedavisi
Daha çok yüzeysel olanlar için kullanılır, yüksek ışığın damar tümörünü tahrip etmesi esasına dayanır, 1-2 aylık seanslar halinde uygulanır. 3-4 seansta düzelebileceği gibi 20-30 seansta sürebilir. Burada hemanjiomun yapısı, kullanılan veya kullanılması gereken lazer ve daha da önemlisi uygulayıcının bu konudaki tecrübesi önem arz eder.

İlaçla Hemanjiom Tedavisi, Dideral Tedavisi
Yukarıda kısaca bahsettiğimiz gibi en önemli sebep vücuttaki “damar geliştirici faktör” adlı maddenin normalde olması gerekenden daha fazla olması sorunudur. Bu damar geliştirici faktörün damarlar üzerindeki etkisini engelleyen tek madde propranolol adlı maddedir. Propranolol adlı madde Dideral adlı ilaçta vardır. Eğer hemanjiom hayati önem arz etmiyorsa, yani biraz büyümesi hayati tehlike yaratacak organ ya da organ komşuluğunda değilse ilk yaşında Dideral tedavisi başlanmalı ve takip edilmelidir. Küçülme varsa ki bu ihtimal azımsanmayacak düzeylerdedir, takip devam etmelidir. Dideral doğru dozla kullanılması durumunda ciddi yan etkisi olmayan ilaçtır. Dozun doğru belirlenmesi bu konuda birikimli uzmanlarca yapılmalıdır. Konu komşu veya eczacı önerisiyle Dideral başlamak asla düşünülmemesi gereken bir şeydir.

Hemanjiom Tedavi Fiyatları

Tedavisini yaptığımız diğer hastalıkların varis hariç hepsinin ücretlerini net bir şekilde belirleyip internet ortamında paylaştık ancak hemanjiom için net ücret yazmak mümkün değil. Hemenjiomun büyüklüğü ve buna paralel olarak tedavi ücreti 1 düzeyinde olabildiği gibi 100 düzeylerinde de olabilmektedir. Yaygınlığı veya büyüklüğü bu kadar değişen bir hastalığın tedavi ücreti de çok değişmektedir. Chery şeklindeki küçük bir hemanjiom 200 TL ye tedavi edilebilirken yüzün bir tarafını tutmuş bir hemanji,omun tedavi ücreti 30.000 TL olabilmektedir.
Ücretlendirme hemanjiomun durumuna göre yapılacak muayene, anjiografi, MR, doppler gibi girişimlerden gerekli olan veya olanlar yapılarak netleştirilebilir.

Hemanjiom Tedavi Edilmezse
Hastaların bir kısmında büyüklüğü değişmeden sabit kalır, çok az bir kısmında kendiliğinden küçülme olur ama genellikle büyüme eğilimindedir. Küçülenlerde herhangi bir işlem önerilmez. Sabit kalanlar takip edilebilir ancak rahatsız edicliği varsa tedavi planlanmalıdır. Büyüme eğiliminde olanlar tedavi edilmelidir yoksa giderek büyür ve tedavisi giderek zorlaşır. Doğru yaklaşım hastanın yaşı kaç olursa olsun büyüme devam ediyorsa ve dideral tabletle durdurulamıyorsa tedavi başlanmalıdır. Dideral yan etkileri olan bir ilaçtır ve mutlaka dideral dozu belirleme konusunda tecrübeli bir uzman tarafından dozu belirlenmelidir. Asla konu komşu veya eczacı önerisiyle kullanılmaması gereken bir ilaçtır.

44 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Ebru

  Merhaba benim de damar benim var ve burnumun üstünde ben büyüdükçe o küçüldü ama hala hafif bir şişlik var ve buda burnumu yamuk gibi gösteriyor ama tedavide de korkuyorum daha kötü olur mu bir iz kalır mı ?

  1. admin

   05426210888 nolu telefona whatsapptan footğraf gönderin değerlendirelim

 2. Ebru

  Merhaba bnm de dudak altında damar benim var tedaviden sonra iz kalır mı

  1. admin

   0532 574 55 36 olu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 3. Nur

  Merhaba.Kizim henuz 3 aylik.Kulak kepcesinde kalp seklinde damar beni var.Kaş baslangicinda da yarim leblebi buyuklugunde bir sislik var.Renk degisimi yok.Cocuk doktoru onunda doku icinde bulunan bir hemanjiom olabilecegini soyledi.
  Hemonjiom bahsedildigi gibi tenin altinda sislik yapar mi?
  Tedaviye bu aylarda baslamak mumkun mu

  1. admin

   0532 574 55 36 nolu telefona her iki bölgeninde fotoğraflarını gönderin,değerlendirelim

 4. Nergiz

  Merhabalar benim 4 aylık kızım var doğuduğunda bir lekeydi ama şimdi çok büyümüş 4ay içinde üniversiteye götürdüm dediler damar beni 1 yaşına kadar büyücek sonra YÖK olur ama çok hızlı bir şekilde büyüyor ne tavsiye edersiniz bize

  1. admin

   0532 574 55 36 nolu telefona her iki bölgeninde fotoğraflarını gönderin,değerlendirelim

 5. Ümit Dadaşoğlu

  Kolay gelsin benim de 4 aylık kızımın kolunda damar beni var dogdugunda yoktu şimdi ise bi ceviz buyuklugunde ancak kabarık değil Çocuk doktoru iç organlarda olup olmadığını kontrol etmek için ultrason tarihi verdi eğer iç organlarda yoksa sorun değil geçer dedi acaba kendiliğinden geçer mi kabarık değil

  1. admin

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz

 6. Bahar

  Merhaba 3 yaşındaki kızımda sağ bacakta parmaklara kadar uzanan çok yaygın bi şekildedogustan hemanjiyom var yardımcı olurmusunuz

  1. admin

   0532 574 55 36 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz

 7. Gülsüm

  Merhaba,bebegim 44 gunluk karaciğerinin damarinda kitle görüldü damar beni olarak söylendi bebegin büyüdükçe geçermi yardımcı olurmusunuz

  1. admin

   takip edilmesi gerekir

 8. Ozan

  Merhaba, karacigerimde 26.5×50mm capinda hemanjiom mevcut. Tedavisi nasil olur. Tedavi edilmezse ne gibi sikinti olur?

  1. admin

   takip edilmesi gerekir

 9. cihan bayram

  merhaba bebeğim 5 aylık doğduğundan beri düzenli yemiyor çok az yiyor ve kakasını yapamıyor hemanjiom vardı doktorumuz geçti demişti onunla alakası olabilirmi

  1. admin

   yorum yapmak zor,doktoruyla görüşün

 10. kübra

  kızımın burnunda morarma gibi bir damar beni var kızım on beş aylık ve hiç değişmiyor. hep aynı boyutta nasıl bir yol izlemeliyim yedavi ettirilebilirmi

  1. admin

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 11. ilknur

  Merhaba benim 15 aylık oglumda damar beni var doğduğunda yoktu 3 aylıkken oluştu gözünün altinda nohut büyüklüğünde 1 yaşına kadar büyür sonra 3 yaşında kendiliğinden yok olur acaba geçer mi

  1. admin

   532 574 55 36 nolu telefona fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz

 12. Gökhan Gündüz

  Merhabalar 2,5 aylık kızımın yüzünün sağ tarafında burnu ile gözü arasında başta 0,5×0,7 cm sonra büyüyerek 0,7×1 cm ebatlarında bir hemanjiom çıktı tedavi ettirmek istiyoruz. Oyuzden bilginize başvurmak istedim.

  1. admin

   .0532 574 55 36 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz ayrıntılı bilgi verebiliriz

 13. Beritan yıldız

  Merhabalar 10aylık kızımın kalçasının arasında var damar beni var büyüdükçe damar benide büyüyor

  1. admin

   ameliyatsız yöntemlerle hemanjiom tedavisi yapıyoruz.0532 574 55 36 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz ayrıntılı bilgi verebiliriz

 14. Füsun

  Merhaba benim torunumda da damar toplanması var fotosunu çekip atsak tedavi ile ilgili bilgilendirirmisiniz

  1. admin

   0532 574 55 36 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 15. Gamze

  Merhabalar hocam benim kızım suan 4 aylık kulağının arkasında hemanjiom bulunmaktadır ilk dogdugu zaman bir toplu iğne ucu kadar kizariklik vardı suan ise bir fındık kadar oldu Muğla’da oturuyoruz bize yakın olan klinik neresi var ve bu ameliyatlar risklimi

  1. admin

   0532 574 55 36 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 16. Tugra

  Benimde 6 yasindaki oğlumun kasık bölgesinde ve mide üzerinde benzeri var içi kan dolu gibi kırmızı buyuyolar zararlı mıdır acaba

  1. admin

   0532 574 55 36 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 17. Yaşar durmuş

  Merhabalar 59 yaşıdayım yüzümün sol tarafında güzümün hemen yanından başlayarak burnumu takip eden dudak üstüne kadar uzanan morumsu hemanjiom var şuanda üstünde kabarmalar var ve arada acıyayarak kaşınma oluyor acaba tedavi mümkünmü şimdiden teşekkürler

  1. admin

   0532 574 55 36 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 18. Yılmaz erkayhan

  slm bebeğim 3 aylık ayağında ve yüzünde hemanjiom var

  1. admin

   0532 574 55 36nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 19. Serpil

  Merhaba hocam ben 36 yaşındayım benim karaciğerimde 4 tane hemanjiom var en büyüğü 10 cm.en küçüğü 4 cm arasında değişiyor.sürekli ağrıda yapıyor ne yapmalıyım

  1. admin

   Ankara Başkent üniversitesi hastanesine gitmenizi öneririm

 20. Ebru

  Bebegimde doğuştan sol göğsün alt tarafında hemanjiom var. İlk doğduğunda daha küçüktü bedenin buyumesiyle orantılı şekilde büyüdü ve hafif morarma var. Ciddi bir durum mudur?

  1. admin

   0532 574 55 36 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim,büyümeden tedavi edilmesinde yarar var

 21. Zuhal

  Merhabalar 20 günlük oğlumun alt dudağında dudağını içinde olan ve çenesinin yan tarafında, üst dudağının üstünde biraz kızarıklık vardı doktor hemenjiom dedi ne yapmalıyım tedaviye hemen başlamalılar mı

  1. admin

   0532 574 55 36 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 22. Ümmühan

  Merhaba hocam 2 aylık kızımın kafasında kırmızı bir ben vardı hem enine hem yüksekliğine büyüdu ve devam ediyo büyümeye hangi doktora görünmeliyim nasıl bir tedavş uygulanır

  1. admin

   0532 574 55 36 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım