online randevu tedavi ücretleri

Makat Sarkması (Rektal Prolapsus)

Sayfa İçeriği

Anüs sarkması anal kaslar ve çevresel taşıyıcı dokuların gevşemesiyle ortaya çıkan ciddi hayati önemi olmayan bir hastalıktır. Makatta sarkma sıklıkla iç hemoroidle karıştırılır aslında her hemoroid hastasında az veya çok sarkma da eşlik eder, ancak hemoroid olmadan da makatta sarkma olması mümkündür.

Makat Sarkması

Tanımlamada anal prolapsus, prolapsus ani, prolapsus rekti, rektal prolapsus, makat çıkması, bağırsak sarkması gibi isimlerde kullanılır. Çok basit düzeyde olabildiği gibi kol kadar da olabilir.

Anal Prolapsus Belirtileri

Hasta tuvalete oturduğundan anüs ve bağırsağın son kısmı dışarı çıkar çıkan miktar büyük değilse ayağa kalkınca kendiliğinden içeri girer, ancak çıkan bağırsak çok büyükse hasta eliyle içeri koymak zorunda kalır yoksa bağırsaklar dışarıda kalır ve ciddi ağrı yapar. Yine dışarıda kaldığı sürece iç çamaşıra sürtünerek yüzeysel yaralar ve kanama olabilir.

Ancak hekim muayenesiyle ayırt edilebilen görsel bulgu ise şöyledir; hemoroidde çıkan şey kırmızı veya mora yakın bir renktedir ancak çıkan şey bağırsaksa pembemsi bir görünümdedir.

Sarkmayla karışan bir diğer hastalıksa barsak sarkmasıdır, barsak sarkmasında çıkan parça kol kadar uzun olabilir yani daha ileri düzeylerdedir.

Hastaların neredeyse tamamı hastalığının basur olduğunu düşünür ve ”basurum var” diye gelir. Yine bölge hastalıkları konusunda çok tecrübeli olmayan genel cerrahlar basurla karıştırabilir.

Ameliyatsız Makat Sarkması Tedavisi

Erken dönem yani parmağın ilk boğumu kadar çıkan vakalar iç hemoroid gibi lazer ve lastikle boğma yöntemiyle birkaç dakikada ayaktan yapılabilir. Hasta işine ara vermeden tedavisini yaptırmış olur, ciddi bir ağrı yaşamaz. Orta düzeyde ilerlemiş vakalar yine lastikle boğma yöntemiyle tedavi edilebilir ancak 2 veya 3 seans gerekebilir. Seans araları 2 ay civarıdır. Seansların sonunda şikayetler tamamen düzelmiş olur. Üç seans sürse de toplamda çekilecek zahmet ve riskler ameliyatla yapılana kıyasla çok daha kolaydır. İdea Kliniğin altı şubesinde de başarıyla uygulanmaktadır. Ameliyatsız yöntem hastaların % 70 kadarına uygulanabilmektedir.

Makat Sarması Ameliyatı

Tedavi geciktirilirse bu durumda hastalık yani sarkan bağırsak kısmı giderek büyür. İlerlemiş sarkmalarda karın yarılarak ameliyat yapılır. Sarkarak dışarı çıkan bağırsak kısmı leğen kemiğinin arka duvarına dikilerek sabitlenir. Sarkmanın nedeni uzun bağırsaksa ve kol kadar dışarı çıkıyorsa bu durumda bağırsağın uzun kısmı kesilerek çıkarılır. Başarısı yüksek bir ameliyattır ancak ağır bir ameliyat olduğu söylenebilir. Ağır bir ameliyat olmak zorunda kalmamak için erken dönemde tedavi olmalısınız. Bir diğer ameliyat da anüs bölgesinden girilerek fazla bağırsağın kesilerek çıkarılmasıdır.

Siz Sorun Doktorumuz Yanıtlasın

MedicalArt Kliniğimiz kurulduğu tarihten bu yana bünyesinde yer alan ekibi ile hasta ve hasta yakınlarının memnuniyetini en üst safhada tutmayı ilke edindi. Öyle ki bugün tüm işlemlerimizi gerçekleştirdiğimiz internet mecrasını aktif bir şekilde kullanıyor ve tüm iletişim kanalları ile hastalarına yardımcı olmaya çalışıyor. İletişim sayfamızda yer alan telefon numarasından bizleri aradığınız gibi yazışma imkanı sunan mail adresimize e postalarınızı gönderebilirsiniz. Bunun yanı sıra İdea Klinik resmi sitesi canlı destek hattı başında tedavi süreçleri ile ilgili sorularınızı yanıtlayan doktorlarımız her daim sizlere hizmet vermenin haklı gururunu yaşıyor.

Tedavi Edilmezse
Sarkmanın tedavisi yapılmazsa, özellikle şiddetli ıkınmaya devam edilirse dışarı çıkan kısım giderek büyür. Sarkan kısım büyüdükçe şikayetler de giderek artar. Bunun önemi tedavi şeklinin değişmesidir.
İlerlememiş hastalarda ayaktan tedavisi yapılabilirken ileri hastalarda karından girilerek yapılan ameliyat gerekir. Karından yapılan ameliyatta bağırsak uygun malzemelerle sarılıp kuyruk sokumu kemiğine içeriden dikilir. Ameliyatsız yöntemlere kıyasla çok daha ağır bir girişimdir. Bu sebeple ilerlemeden tedavisini olmak daha mantıklı bir davranış olur.

Makat Sarkması Ameliyat Fiyatı

Hastalığın düzeyi en önemli belirleyici faktördür. İlerlemiş vakalarda ve ameliyatla düzeltilebileceklerde ücretler çok değişmektedir. Burada sorunun derecesi önemlidir. Ücreti netleştirmek için muayene, makat muayenesi yapılması gerekir. Karından yapılan ameliyatlar hastaneye, SGK varlığına ve bunlara benzer birçok faktöre bağlı olarak değişir.

Bağırsak Sarkması

Dışarı sürüklenen kısım anüsle birlikte kalın bağırsağın son kısımlarıdır, sadece son 8-10 cm çıkıyorsa rektal prolapsus denir, daha fazla çıkıyorsa kolon prolapsusu denir. Bunların tedavileri ancak ameliyatla yapılabilir. Kol kadar bağırsağın dışarı çıktığı vakalar vardır. O kada rçok çıkar ki hasta saatlerce geri içeri koyak için uğraşır.

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım