online randevu tedavi ücretleri

Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Boşaltılır?

Sayfa İçeriği

Diğer adı Pilonidal Sinus olan kıl dönmesi özellikle kuyruk sokumu bölgesi cilt altında yabancı (Saç kılı, tüy) gibi cisimlerin girmesi ile oluşan bir tür makat hastalığıdır. İlk etapta herhangi bir sorun ve şikayete neden olmayan Cilt altında biriken yabancı cisimlerin artması ile anlaşılır. Şikayetlerin başında apseler gelmekte olup, makat bölgesinde şişlik ve akıntı ile ortaya çıkmaktadır.

Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Boşaltılır ?

Video da akan cerahat görsel olarak rahatız edici gelebilir, bu gibi konularda hassasiyetiniz varsa izlememeniz daha doğru olacaktır. Ancak olayı anlamanın en iyi yolu videoyu izlemektir. Gereksiz alanlar kapatılmış sadece kuyruk sokumu üzerindeki şişlik görüntülenmiştir. Videodaki görüntüler midenizi bulandırabilir, bu konuda hassas bir kişi iseniz izlememeniz daha akıllıca olur.

 Apse Boşaltma Videosu

Kıl Dönmesi Apsesi Neden Olur?
Genelde tüm pilonidal sinus hastalarının ortak sorunu olan abse neden olduğunu özetle anlatayım. cilt altına giren ve orada biriken kılları vücudumuz cildimize zarar vermemesi için onu bir kapsül ile sarmaktadır. Fakat bu kapsül sert oturma, makat üzerine düşme gibi durumlarda zarar görmektedir. Zarar gören kapsül kılları koruyamayarak cilde zarar vermesine neden olur. Bu durumda bu yabancı cisimleri eritmek isteyen vücudumuz bir salgı oluşturur. Tabiki bu salgı cilt altında biriken kılları eritme yeteneği olmadığı için dışarı atacaktır. Fakat dışarı çıkamayan bu salgı makatta şişliklere neden olmaktadır. Normal şartlarda şikayeti olmayan hasta apseleşme sonucu kişinin çok canını yakmaktadır.

Pilonidal Sinüs Apsesi Acil Müdahale Gerektirir
Makat kısmında görülen apseler sadece kuyruk sokumu ile sınırlı olmayıp, Fistül dediğimiz hastalık sonucu ortaya çıkar. Sorun her ne olursa olsun tüm apseler tespit edildiğinde mutlaka boşaltılması gerekir. Genel Cerrahi uzmanları tarafından yapılan bu işlemi geciktirilmesi halinde 5-6 gün içinde kendisi patlayacak ve doku hasarına neden olacaktır.

Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Boşaltılır?
Sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşen apse boşaltma işlemi genelde o bölgede küçük bir kesi ile yapılmaktadır. Cilt altında biriken irin boşaltılarak sıvı ile içi temizlenmektedir. İdea Klinik Tedavi merkezi ve devlet hastanelerinin genel cerrahi bölümlerinde bu işlem yapılır ancak devlet hastanelerinde daha çok klasik ameliyatlar uygulanmaktadır bu sebeple ameliyat olacağınız doktorunuza “hangi yöntemle ameliyat edeceksiniz” diye sormalısınız. Apse boşaltmasına müteakip hekimler antibiyotik tedavisi önerebilir. Bu işlem mikrop kapmasını önlemek içindir.
Apse boşaltıldığı anda hastalar “ohh be dünya varmış” diyecek kadar ciddi bir rahatlama yaşarlar ve bu rahatlama saniyeler içinde gerçekleşir. İçinden odayı hatta odanın açıldığı holü kokutacak kadar ağır bir koku çıkar. Ateş varsa giderek yükselen ateş bir kaç saat içinde kendiliğinden düşer.

1-2 Ay Sonra asıl hastalık Tedavi Edilir
Apseye neden olan asıl sorun tedavi edilmediği sürece apse problemi devam edecektir. Apsesi boşaltılan pilonidal sinüs tedavisi hemen yapılamayarak öncelikle apseli dokunun onarılması beklenir. Önce boşaltılıp, asıl hastalığın tedavisi ise 1-2 ay sonra yapılmaktadır. Apse boşaltma işleminin asıl tedavi olmadığını bilmelisiniz. 1-2 ay beklemenin sebebi apsenin çevre dokuda oluşturduğu hasarın tam düzelmesi ve sinüsün yeniden kapsülle kaplanmasıdır. Asıl neden ortadan kaldırılmazsa apse yeniden olabilir ve her defasında hastalığı biraz daha yukarı taşır, yeni çıkış delikleri, yeni sinğs alalnları oluşabilir.

Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?
Apse boşaltma işleminden sonra geçen 1-2 aylık süreç sonunda ise mutlaka pilonidal sinüstedavi edilmelidir. Tedavisi ameliyat ile yapılmakta olup, size önere bilebileceğim yöntemler arasında Mikro Sinüsektomi, Bascom ve Karidakis Ameliyatı uygulanmaktadır. İdea Klinik 6 şubesinde hasta kabul eden proctoloji uzmanları tarafından uygulanan bu yöntemlerle tedavi olmak için sadece 10 dakikanızı ayırmanız yeterlidir. Tedavi sonrası hastanede yatma ve iş gücü kaybı yaşanmaz.

Apse Tedavi Edilmezse Ne Olur ?
İltihap giderek ilerler, doku içinde giderek daha fazla cerahat birikir. Beklendikçe ağrı artar ve bir süre sonra sistemik iltihap belirtileri olan ateş, halsizlik gibi sorunlar da eklenir. 3-5 gün içinde vücut bu tehlikeli durumu azaltmak için derinin en zayıf yerinden patlamasını sağlar. Ama beklenmesi doğru değildir, bütün apseler gibi bir an önce boşaltılmalıdır. Apseye yaklaşım yüzlerce yıldır değişmemiştir temel mantık olan “pisliği vücuttan uzaklaştır” mantığı çerçevesinde en kısa sürede boşaltılması önerilir.

Kıl Dönmesi Apsesi Tedavisi Sonrası Pansuman
Doktorun yaklaşımına göre çok değişmektedir. Her gün bir defa olmak üzere 15 gün pansumana çağıran doktorlar bile vardır ama doğru yaklaşım şu şekilde olabilir. Boşaltıldıktan 2 gün sonra pansuman amaçlı konulan tampun alınır, banyo yapılır ve çamaşırı kirlenmekten korumak için pet, kadın bağı veya kağıt havlu ile kapatılabilir. Günlerce pansumanın faydası olduğu yönünde net bilgi yoktur. Apse boşaltıldığı anda zaten işin % 95 i bitirilmiş oluyor.

Evde Apse Tedavisi

Evde tedavi edilmemesi daha doğrusu evde kendiliğinden patlamasının beklenmemesi gereken bir hastalıktır. Vücut cerahatin pisliğini sevmediği için deriyi bir yerden zayıflatarak patlamasını sağlar ama bu süre zarfında ağrı giderek şiddetlenerek devam eder daha da önemlisi mikrobik durum yayılır ve ateş halsizlik gibi genel enfeksiyon belirtileri de başlar. Doğru yaklaşım evde değil bir sağlık kuruluşunda tedavisini yaptırmaktır.
Eğer tıbbi yardım alınamayacak kadar ücra bir yerdeyseniz o durumda soğanı haşlayıp ortadan kesip apsenin olduğu noktaya basıp patlamasını bekleyebilirsiniz.

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım