online randevu tedavi ücretleri

Kıl Dönmesi Belirtileri

Daha çok 15-35 yaş arası erkeklerin muzdarip olduğu bir makat hastalığı kıl dönmesi diğer adıyla Pilonidal Sinus yada bizim yakından tanıdığımız ismi ile  maalesef ilk etapta yok denecek düzeyde olup, cilt altında biriken kılların artması ile bir çok belirgin şikayet ile karşılaşılmaktadır. Konuya geçmeden önce hastalığı kısaca özetleyelim.

Kıl Dönmesi Nedir?
Hastalığın bilimsel tanımı vücudumuzun çeşitli yerlerinde yer alan kılların ağırlıklı olarak saç kılları olmaktadır. Bunların vücudun en hassas yeri olan kuyruk sokumundan deri altına girmesi ile oluşur. Kuyruk sokumu bölgesi özellikle 15-30 yaş arası oldukça yumuşak olup, belli bir yaştan sonra eski yumuşak dokudan eser kalmaz. O nedenle 35-40 yaşından sonra pilonidal sinüs riski yok denecek kadar azdır. İnsan vücudunda bulunan yağ bezlerinden cilt altına giren kılları cilt yabancı madde olarak algılayıp, onları kapsül ile sarmaktadır. Bu şekilde deri ile temas etmelerini önlemektedir.

Kıl Dönmesi Belirtileri

Kuyruk Sokumunda İltihap (Akıntı)
Cilt derinliğinde biriken kıllar arttıkça vücut bunları eritmek maksadıyla sıvı salgılar. Fakat bu sıvı o kılları eritme imkanı yoktur. Salgılanan bu sıvının cilt dışına çıkması her zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle kuyruk sokumunda büyük sivilce benzeri şişlikler görülür. Pilonidal sinüs iltihabı olup, cerrahi yöntemlerle boşaltılması gerekir. Bunların kendisi boşalması halinde ise insan vücuduna zarar vermektedir.

Kuyruk Sokumunda Kötü Koku
Yukarıda bahsi geçen pilonidal sinüs iltihabını (akıntısını) kişi her zaman farkında olamayabilir. Bunu anlamanın en kolay yolu iç çamaşırımızda ortaya çıkan normal olmayan kötü kokulardır. Bu iltihaplar gün boyu çamaşırı kirletmesi nedeniyle sürekli kötü kokuya neden olmaktadır.

Makat Kaşıntısı
İltihaplanma ilk ortaya çıktığında büyük bir sivilce gibi olur ve makat bölgesinde kaşıntıya neden olmaktadır. Tabi ki makat kaşıntısı tek başına pilonidal sinus belirtisi olmayıp, aynı zamanda mayasıl, hemoroid gibi hastalıkların belirtisi olabilir.

Kuyruk Sokumunda Ağrı ve Ateş
Cilt altında biriken kılları saran kapsül kişinin sert oturup kalkması halinde zarar görüp, iltihaplanıp, cehat birikerek patlama riski bulunmaktadır. İşte bu aşamada hasta çok şiddetli ağrı ve ateşlenme ile karşı karşıya kalabilir. Bu durumda mutlaka bir hastaneye gitmelisiniz.

Kuyruk Sokumunda Delik
Tipik bulgusudur, deliği görmek teşhisi % 100 doğru koymayı sağlar, tersinden düşünürsek çok küçük te olsa bir delik görmüyorsanız hastalığın olmadığını söyleyebilirsiniz. Delik bir tane olabildiği gibi onlarca olabilmektedir. Genellikle 3-4 delik olmaktadır.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?
Makat bölgesinde bir çok hastalık nüfus etmekte olup, kesin teşhis için mutlaka bir Genel Cerrahi (Proctoloji) uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Bunun için sizlere ücretsiz muayene imkanı sunan Medical Art olacaktır. İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan kliniklerine randevu alarak gelebilirsiniz.

Tedavi Öncesi İltihap Boşaltılmalı
Eğer apse varsa cildin altında toplanan cerahatin çıkarılması yalnızca ameliyat ile mümkün olup, tedavi öncesinde ilk olarak oluşan iltihap boşaltılması gerekir. Bunun için hastanelerden yardım alabilirsiniz. İltihap boşaltılmasından 2 ay sonra pilonidal sinüs ameliyatı yapılır. Size önerimiz sadece 10 dakika süren Mikro Sinusektomi yöntemi tercih etmeniz olacaktır. Klasik ameliyatlara göre çok daha üstünlükleri olup, iş gücü kaybı yok, pansumana gerek yok, yüz üstü yatmaya gerek yok, en güzelide hastanede yatma gereği yok, tedavi olduğunuz anda evinize, işinize okulunuza dönebilirsiniz.

Kıl Dönmesi Teşhisi Nasıl Konur
muayeneyle % 100 yakın döğrulukla teşhis konabilir. tecrübeli bir doktor yanılmaz yani yanlış teşhis koymaz. Bazı hastanelerde hasta daha kapıdan girerken ya da şöyle bir uzandırıp baktıktan sonra “şu ultrasonu yaptır getir” denir. hasta da sanki önemli bir şey yapılacakmış gibi gidip yaptırır. Kıl dönmesinin teşhisinde muayene yeterlidir, ultrason istemenin neredeyse tek sebebi hastaneye biraz daha para kazandırmaktır. Teşhis için ultrason isteyen bir klinikte cüzdanınızı sıkı tutarak dolaşmanızda yarar vardır.

Tedavi İçin Randevu https://www.medicalart.com.tr/online-randevu

 

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım