Kıl Dönmesi

Kliniğimizde kıl dönmesi tedavisi

Öncelikle kliniğimizde kıl dönmesi hastasının tedavi sürecinin nasıl işlediği devamındaysa aynı hastalık şüphesiyle devlet yada özel hastanede nasıl bir seyir izlediğinden bahsedeceğiz.

Medicalart klinikte pilonidal sinüs tedavisinin seyri şu şekildedir;

 • Randevu saatinde gelen hasta bekletmeksizin muayene edilir hastalığı ve tedavisiyle ilgili bilgilendirilir.
 • Hasta o anda tedavi olmak istemezse daha sonra gelmek üzere ayrılır.

Medical Art Destek

Geldiği gün tedavi olmak isterse

 • Hasta lazer ünitesine alınır, hastalığın tekrarını engellemek amacıyla 5-10 dakika süren lazer uygulanır.
 • Lazer uygulamasından sonra cerrahi işlem için bölgesel temizlik sonrası 2 cm lik alan uyuşturulur.
 • Cilt 1-2 cm kesilerek kıl yumağı, kıl giriş delikleri ve kapsülüyle birlikte çıkarılır.
 • 1 – 2 cm açıklık gizli,emilebilir dikişlerle kapatılır.
 • Tüm işlem yani ameliyat 10-15 dakika sürer.
 • Hasta ameliyat sonrası 10 dakika salonda oturarak dinlendirilir, işine,okuluna veya evine dönmek üzere taburcu edilir.
 • İltihap oluşma ihtimalini azaltmak için antibiotik ve olabilecek minimal ağrı için ağrı kesici içerikli reçetesi verilir.
 • 3 gün sonra banyo yapması önerilen hasta kontrol veya pansuman için tekrar çağrılmaz ve pansuman önerilmez.
 • Dikişler kendi kaybolacağı için dikiş aldırması gerekmez.
 • Hastalığın tekrarından korunmak için gerekli önlemler ayrıntılı bir şekilde uzman doktor tarafından anlatılır ve ayrıca yazılarak verilir.
 • Hasta tüm bu işlemler için toplam 40-50 dakika zaman ayırır ve bu sürenin sonunda refakatçiye ihtiyaç duymadan kendi imkanlarıyla gidebilir.
 • Toplam iş gücü kaybı bir saatten daha azdır.

Aynı teşhisle devlet veya özel hastaneye giden hasta ise şunlara katlanmak zorundadır;

-Sabah erkenden hastaneye gidilir,önce muayene için sıra almak üzere sıraya girilir

-Sırası geldiğinde ki büyük orandan öğleden sonrayı bulur muayene olunur teşhis doğrulanır.

-Ameliyat narkozla yapılacağından narkoz uzmanının isteyeceği tahliller,film ve EKG gibi araştırmalarla ilgili kağıtlar alınır ve bu kağıtlarla önce laboratuara kan ve idrar verilir oradan çıkılıp röntgen ünitesine gidilir ve akciğer filmi çektirilir arkasından EKG ünitesine gidilip kalp grafisi çektirilir.

-Öğleden sonra tüm bu araştırmaların sonucu alınır narkoz uzmanı gitmediyse ona muayene olunur,gittiyse muayene ertesi güne sarkar.

-Anestezi konsultasyonunda bir engel çıkmadıysa tekrar genel cerrahi polikliniğine gidilip ameliyat günü alınır.Özel hastanelerde 2-10 gün olan randevu devlet hastanelerinde 1-2 ayı bulabilir.

-Ameliyat randevusu alınan günün bir önceki akşamından itibaren aç kalınır ve hastaneye aç gelinip odaya yerleşilir ve ameliyat sırasının gelmesi beklenir.

-Kıl dönmesinin olduğu alan kirli kabul edildiği için genellikle en son hasta olarak akşama doğru ameliyata alınır.

-Narkoz,ameliyat hazırlığı,ameliyat ve narkozdan uyanma 2 saat kadar zaman alacağından hasta sahipleri bu kadar süre stresle bekler.

-Ameliyat yerine konan dren (boru) 1-3 günde alınacağı için en az bir gün hastanede yatılır.

-12-15 gün yatarak istirahat önerilir.

-Günlük veya iki günde bir pansumana gelmek ve evde yüzüstü yatmak üzere hasta taburcu edilir.1-2 aylık istirahat raporu verilir.

-12-15 gün süren pansumanlar sonrası dikişler alınır (açık bırakma yöntemi uygulandıysa dikiş almak gerekmez ama 3-6 ay süren pansumanlar devam eder)

-Dikişler alındıktan sonraki birkaç gün daha yüzüstü istirahat önerilir sonraki dönemde hafif aktivitelere müsaade edilir.

-Spor gibi ağır aktiviteler 2 ay yasaklanır.

-Hasta 1-2 ayda işinin başına dönebilir.

Tabiî ki olayın birde ameliyat ve ameliyat sonrası var,aşağıda izleyeceğiniz iki video da yaklaşık aynı düzeyde 2 kıl dönmesi hastasına uygulanan iki farklı yöntemin kıyaslamasını görebilirsiniz.

Kıl dönmesi ameliyatı izle
Aşağıdaki videoda görüldüğü gibi klasik ameliyatta yapılan cilt kesisinin 1/10 kadar bir kesiyle aynı işlem gerçekleştirilmektedir. Doğal olarak ameliyat ve ameliyat sonrası hasta lüksü de bu oranda değişir. Klasik yöntemle olan hasta 12-15 gün yüz üstü istirahat etmek zorundayken kliniğimizde ameliyat olan hasta aynı gün işine dönebilmektedir.

Kıl Dönmesi Atilla Kaya

Blogger PostFriendFeedDeliciousDiigoStumbleUponLiveJournalTumblrLinkedInRedditShare
 • Onur diyor ki:

  Hocam iyi akşamlar

  3 4 senedir kıl dönmesi şikayetim var. Son 1 yıldır hiç akıntı olmadı. Sadece uzun süre oturunca ağrı oluyor. Akıntı olmamasının bir sebebi var mıdır ? İyi çalışmalar
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  akıntı olması şart değil, yinede ameliyat olmalısınız

 • erkan diyor ki:

  hocam ben sizin tarafınızdan 1.5-2 sene önce ameliyat oldum.bugünlerde tekrarlamaya başladığını hissediyorum ufak ufak akıntılar ve sertleşmeler söz konusu. ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  gelin değerlendirelim

 • alp diyor ki:

  hocam merhaba, kıl dönmesi sorunum var, askerim ve ankaradayım, uyguladığınız yöntem sonrası rapor veriyormusunuz, birde emekli sandığı muayene dahil operasyon üçreti kabaca ne kadar? şimdiden ilginize teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  840 tl rapor verebiliyoruz

 • arda diyor ki:

  Hocam kıl donmesi ameliyatı olalı 10 gün oldu dikislerin yanında şişlik ve sertlik oluştu normalmidir
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  evet normal

 • Ugur diyor ki:

  Hocam sgk’lıyım toplamda ne kadar ücret alınıyor?
  kolay gelsin
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  840 tl

 • Tuba diyor ki:

  3 hafta önce sizde ameliyat oldum.2 gündür falan ağrım var ve akıntı oluyor.tekrar eder mi 3 hafta içinde yoksa iltihap mi olmuştur.ne yapmam gerekiyor.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu kadar kısa sürede tekrarlamaz, temiz tutarsanız hiçbir zaman tekrarlamaz.
  iltihaplanmış olabilir

 • sahin diyor ki:

  hocam saglık güvencem yok toplamda nekadar ücret alınıyor mikrosinüsektomi tedavisinde bilgi verirseniz sevinirim iyi calısmalar
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  1600 TL

 • ebru diyor ki:

  Bundan sekz ay önce şişlik ve ağrım olmuştu 4 5 gun sonra bu yer patladi ve iltihap akti şimdi yine ayni yerde ayni ağrı var hocam ama daha küçük. Iltihap kurutucu alsam ise yarar mi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  yarayabilir ama şişlik artarsa boşalttırın ve 2 ay sonra kıl dönmesinden ameliyat olun mikro sinüsektomi yöntemini araştırmadan da hangi ameliyatı yaptıracağınıza karar vermeyin

 • nadir diyor ki:

  Mrb atilla hocam ne zaman kıl dönmesi ameliyatlarında kampanya yapacaksınız.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ne zaman öyle demişim bilmiyorum ama bu güne kadar hep kampanyalı çalışıyoruz :) farklı bir kampanya planımız yok

 • Oguzhan diyor ki:

  Merhaba Hocam..Hocam kil donmesi bolgesinden kan gelmesi normalmidir ?? Her tuvalet sonrasi kan geliyor…Agri filan yok ama sadece tuvalet sonrasi akinti ve kan geliyor ( kanmi diyeyim yoksa pempe akintimi diyeyim bilmiyorum ) Lutfen yardim edin.
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  kıl dönmesi varsa akıntı olması normal

 • YG diyor ki:

  hocam merabalar benim kuyruk sokumumda bir Açıklık mevcut fakat herhangi bir ağrım yok sadece büyük abdesten sonra temizlenirken kanama olduğunu görüyorum bu kanama sürekli olmasada var acaba bu kıl dönmesi midir korkmamı gerektirecek bi durum var mıdır tekrar söylüyorum hoca. Herhangi bir ağrım yok rahat rahat oturabiliyorum hiç bi ağrım yok
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  yazdıklarınız kıl dönmesine benziyor, mikro sinüsektomi yöntemini araştırıp ameliyat olun

 • hasan diyor ki:

  hocam merhabalar yaklaşık 2 ay öncesinde kıl dönmesi ameliyatı oldum fakat iyileşen ameliyet yarasının üst tarafında bi şişlik oluştu doktor dikişler nedeniyle olduğunu ve o şişliğin kalıcı olduğunu söylüyor ne önerirsiniz ?
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  zamanla dağılabilir, müdahaleye gerek yok

 • ilyas diyor ki:

  Sizde ameliyat olalı bir ay kadar oldu şu anda kuyruk sokumu’nun orada iki tane mercimek büyüklüğünde delik açıldi iltihap ve pembe kanla karışık sıvı çıkışı bulunmakta ve düzenlene kadar yan yatıyor üzerine oturmuyorum iyice dikiş hattı ayrılmasın yarılmasın diye agumentin ile pansuman yapıp orayı kapalı tutuyorum bunlara devam edeyim mi birde oturunca sıkıntı olurmu dikiş yerleri açılırmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  augmentinle pansumana gerek yok
  sıkça yıkayın ve kuru tutun yeterli lur

 • Emre diyor ki:

  hocam merhabalar. Bende nohut büyüklüğünde kuyruk sokumunda bir şişlik var. Sanırım yanlış oturuşum nedeniyle kıl dönmesi söz konusu. Ellediğim zaman peçete vs ile kan geliyor.Fakat ağrılarım sürekli değil, oturuşum düzelince geçiyor.Size sorum bu apse meselesi bende mevcutmudur? Çünkü size gelip ameliyat olup kurtulmayı düşünüyorum. Fakat apseli vakalarda 1-2 aylık bekleme süresinden bahsetmişsiniz? Sizce benim böyle bir durumum varmı?
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  apsede büyük şişlik olur sizinki apseye benzemiyor tedavinizi yapabiliriz.

 • sude diyor ki:

  Hocam merhabalar.yaklasik 5 senedir kil donmesi hastaligini cekiyorum.suanda da yumurta buyuklugunde siskinlik var kuyryk sokumumda surekli antibiyotikler ve merhemlerle iltiabi patlatiyorum .cok fazla agrilarim var.sirt ustu yatamiyorum yurumemi bile engelliyo fakat devlet hastanelerinde oyle bi aciyi cekmekten ve o kadar buyuk bi yara acilmasindan cok korkuyorum. İsveren oldugum icin bian once bu hastaliktan kurtulup isimin basina donmem gerekiyo. Sizin uyguladiginiz yontem nasil oluyor.bi aci hissediyormuyum. Ve sgk var ucreti nedir.. Geldigim gibi isleme baslayabiliyormuyuz.
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  kıl dönmeniz apseleşmiş, apsenin boşaltılması iyi olur, 1.5-2 ay geçtikten sonra da kıl dönmesi ameliyatı yapabiliriz

 • Yilmaz diyor ki:

  Hocam merhaba…Az once kil donmesi oldugum yeri temizlerken kan geldi ne yapa bilirim ??? Ne yapsam gecmiyor bunun yuzunden evde peçete kalmadı..Tesekkurler
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  ameliyat olup kurtulun, mikro sinüsektomi yöntemi 10 dakikada uygulanır ve normal yaşamınıza dönersiniz.

 • Hasan Ali diyor ki:

  Selam Hocam…Hocam simdi bende kil donmesi hastaligindan rahatsizim…Hocam simdi ben nasil soylersem ameliyyattan cok apse bosaltmasindan korkuyorum…Simdi ben ameliyyat olmak icin baska ulkeden gelicem apse bosaltmadan ameliyyat mumkunmu ??? Birde ben camasirim kirlenmesin diye hergun pecete koyuyorum bu dogrumu ??? Tesekkurler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  apse kısa sürede sonlanan şişlik ve ağrıyla seyreden iltihabi bir durumdur. sizdeki apseye benzemiyor.kıl dönmesi tedavinizi yapabiliriz

 • Güngör ÖZEN diyor ki:

  Ağustos/2014 başında sizin tarafınızdan micro sinüsektomi operasyonu oldum. Ameliyat yerimkısa bir kaç hafta içinde komple kapandı.Şu anda dışarıdan bakıldığında herhangi bir problem yani abse ya da delik görünmüyor. Ancak uzun süre oturunca halen ağrı yapıyor. Elimle kontrol edinceherhangi bir sertlik hissetmiyorum Ancak sol basene doğru içeriye doğru sanki doku boşluğu var gibi hissediyorum. Almanyada öğrenci olmam dolayısıla şu an size muayeneye gelemiyorum. Acaba bu ağrı operasyonla ilişkili mi? Bir süre sonra hafifler ve geçermi. Bu konuda bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  iyileşme dokusunun tam düzelmesiuzun sürebilir önemli bir sorun değil

 • Yardimplease diyor ki:

  Apsem bosaldigi anda size ameliyat olmak istiyorum,ne yapmam gerekiyor hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  apse varsa boşalttırmanız daha doğru olur, dokunun toparlaması için 1.5-2 ay bekleyip gelin

 • aysel diyor ki:

  mrb bende kıl dönmesi var ben ıkı uc kez ıltıhap dolması ve cok sancı yapması nedenıyle ufak bı sekılde kesıp ıltıhabı akıttılar amelıyat olmam lzm ama gene tekrarlar denılıyo ve suanda bıle aynı sorunu yasıyorum uzun sure ustune oturdugm zaman şişmeye başlıyo suan şiş konumda ne yapmam lzm muhakkakki ameliyat ama bır dha tekarlarmı bu lazer olayı nasıl oluyo
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  mikro sinüsektomi yöntemi yok diyecek kadar az tekrarlar, ameliyat olmazsanız asıl o zaman sorun büyür

Yorum Yaz

çomak

Giriş
Copyright © 2014 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075