Kıl Dönmesi

Kliniğimizde kıl dönmesi tedavisi

Her üç şubemizde de kıl dönmesi tedavisinde mikro sinüsektomi yöntemi uygulanmaktadır. Önce kliniğimizde kıl dönmesi hastasının tedavi sürecini, devamındaysa aynı hastalık şüphesiyle devlet yada özel hastanede nasıl bir seyir izlediğinden bahsedeceğiz.

Medicalart klinikte mikro sinüsektomi uygulanacak hasta;

 • Randevu saatinde bekletmeksizin muayene edilir hastalığı ve tedavisiyle ilgili bilgilendirilir.
 • Hasta o anda tedavi olmak istemezse daha sonra gelmek üzere ayrılır.

Geldiği gün tedavi olmak isterse

 • Hasta lazer ünitesine alınır, hastalığın tekrarını engellemek amacıyla 5-10 dakika süren lazer uygulanır.
 • Lazer uygulamasından sonra cerrahi işlem için bölgesel temizlik sonrası 2 cm lik alan uyuşturulur.
 • Cilt 1-2 cm kesilerek kıl yumağı, kıl giriş delikleri ve kapsülüyle birlikte çıkarılır.
 • 1 – 2 cm açıklık gizli,emilebilir dikişlerle kapatılır.
 • Tüm işlem yani ameliyat 10-15 dakika sürer.
 • Hasta ameliyat sonrası 10 dakika salonda oturarak dinlendirilir, işine,okuluna veya evine dönmek üzere taburcu edilir.
 • İltihap oluşma ihtimalini azaltmak için antibiotik ve olabilecek minimal ağrı için ağrı kesici içerikli reçetesi verilir.
 • 3 gün sonra banyo yapması önerilen hasta kontrol veya pansuman için tekrar çağrılmaz ve pansuman önerilmez.
 • Dikişler kendi kaybolacağı için dikiş aldırması gerekmez.
 • Hastalığın tekrarından korunmak için gerekli önlemler ayrıntılı bir şekilde uzman doktor tarafından anlatılır ve ayrıca yazılarak verilir.
 • Hasta tüm bu işlemler için toplam 40-50 dakika zaman ayırır ve bu sürenin sonunda refakatçiye ihtiyaç duymadan kendi imkanlarıyla gidebilir.
 • Toplam iş gücü kaybı bir saatten daha azdır.Medical Art Destek

Aynı teşhisle devlet veya özel hastaneye giden hasta ise şunlara katlanmak zorundadır;

-Sabah erkenden hastaneye gidilir,önce muayene için sıra almak üzere sıraya girilir

-Sırası geldiğinde ki büyük orandan öğleden sonrayı bulur muayene olunur teşhis doğrulanır.

-Ameliyat narkozla yapılacağından narkoz uzmanının isteyeceği tahliller,film ve EKG gibi araştırmalarla ilgili kağıtlar alınır ve bu kağıtlarla önce laboratuara kan ve idrar verilir oradan çıkılıp röntgen ünitesine gidilir ve akciğer filmi çektirilir arkasından EKG ünitesine gidilip kalp grafisi çektirilir.

-Öğleden sonra tüm bu araştırmaların sonucu alınır narkoz uzmanı gitmediyse ona muayene olunur,gittiyse muayene ertesi güne sarkar.

-Anestezi konsultasyonunda bir engel çıkmadıysa tekrar genel cerrahi polikliniğine gidilip ameliyat günü alınır.Özel hastanelerde 2-10 gün olan randevu devlet hastanelerinde 1-2 ayı bulabilir.

-Ameliyat randevusu alınan günün bir önceki akşamından itibaren aç kalınır ve hastaneye aç gelinip odaya yerleşilir ve ameliyat sırasının gelmesi beklenir.

-Kıl dönmesinin olduğu alan kirli kabul edildiği için genellikle en son hasta olarak akşama doğru ameliyata alınır.

-Narkoz,ameliyat hazırlığı,ameliyat ve narkozdan uyanma 2 saat kadar zaman alacağından hasta sahipleri bu kadar süre stresle bekler.

-Ameliyat yerine konan dren (boru) 1-3 günde alınacağı için en az bir gün hastanede yatılır.

-12-15 gün yatarak istirahat önerilir.

-Günlük veya iki günde bir pansumana gelmek ve evde yüzüstü yatmak üzere hasta taburcu edilir.1-2 aylık istirahat raporu verilir.

-12-15 gün süren pansumanlar sonrası dikişler alınır (açık bırakma yöntemi uygulandıysa dikiş almak gerekmez ama 3-6 ay süren pansumanlar devam eder)

-Dikişler alındıktan sonraki birkaç gün daha yüzüstü istirahat önerilir sonraki dönemde hafif aktivitelere müsaade edilir.

-Spor gibi ağır aktiviteler 2 ay yasaklanır.

-Hasta 1-2 ayda işinin başına dönebilir.

Tabiî ki olayın birde ameliyat ve ameliyat sonrası var,aşağıda izleyeceğiniz iki video da yaklaşık aynı düzeyde 2 kıl dönmesi hastasına uygulanan iki farklı yöntemin kıyaslamasını görebilirsiniz.

Kıl dönmesi ameliyatı izle
Aşağıdaki videoda görüldüğü gibi klasik ameliyatta yapılan cilt kesisinin 1/10 kadar bir kesiyle aynı işlem gerçekleştirilmektedir. Doğal olarak ameliyat ve ameliyat sonrası hasta lüksü de bu oranda değişir. Klasik yöntemle olan hasta 12-15 gün yüz üstü istirahat etmek zorundayken kliniğimizde ameliyat olan hasta aynı gün işine dönebilmektedir.

Atilla KayaAtilla KayaAli Rıza Şahap Barlas

   Paylaş
 • tarık

  selamın aleyküm merhaba hocam mail de yollamıştım buradanda arkadaşlar soru cevabı görsün diyede buradan yazıyorum önce anlatıyım 2005 den beri bende kıl dönemsi var önceleri kanam vardı iltihap olmadı her gün nerdeyse yıkıyorum ağrı sızı yok ALLAH(CC) a şükür 1.73 boy kilo 102 2 sorum var 1.bu ay sonumu yoksa ekimdemi ameliyat olsam çünkü dikişler yaz sıcağında zorlanırmı terleme yüzünden 2.kilo vermem lazımmı amelyatın ve sonrasının sağlıklı olması açısından vede sizin en iyi örnek verdiğiniz kıl dönmesi ameliyat yönteminiz nedir teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biz microsinusectomi yöntemi ile tedavi ediyoruz.tedavinizi her dönemde yapabiliriz.bu yüzden sorun olmz.zaten bu yöntemle tedaviden hemen sonra normal yaşamınıza dönebilirsiniz.kiloyu genel sağlığınız açısından vermelisiniz.kıl dönmesi tedavisi için böyle birşeye gerek yok

 • Enes

  Atilla hocam.Ben bisiklet de milli Sporcuyum. Kıl Dönmesi teşhisi konuldu. Ameliyattan sonra nekadar sürede bisiklete donebilirim ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirsen durumunu değerlendiririz.tedavini microsinusectomi yöntemi ile yapabiliriz.tedaviden hemen sonra normal yaşamına dönebilirsin

 • eşkenem

  35 yaşındayım 15 yıldır bu şikayetlerin var ağrı kaşintı ve kanama 7 yıl önce doğumdan sonra ameliyat oldum ama bişey değişmedi stresli olduğum zaman ve bazı yiyeceklerden sonra bu şkayetler artıyor klonoskopide iç hemoroid çıktı 15 gündür bu şikayetler çok rahatsız ediyor ne yapabilirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kliniğimiz makat hastalıklarının ameiyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz gelirseniz durumunuzu değerlendirir tedavinizi yapabiliriz

Yorum Yaz

köşe

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075