Kıl Dönmesi

Kliniğimizde kıl dönmesi tedavisi

Öncelikle kliniğimizde kıl dönmesi hastasının tedavi sürecinin nasıl işlediği devamındaysa aynı hastalık şüphesiyle devlet yada özel hastanede nasıl bir seyir izlediğinden bahsedeceğiz.

Medicalart klinikte pilonidal sinüs tedavisinin seyri şu şekildedir;

 • Randevu saatinde gelen hasta bekletmeksizin muayene edilir hastalığı ve tedavisiyle ilgili bilgilendirilir.
 • Hasta o anda tedavi olmak istemezse daha sonra gelmek üzere ayrılır.

Medical Art Destek

Geldiği gün tedavi olmak isterse

 • Hasta lazer ünitesine alınır, hastalığın tekrarını engellemek amacıyla 5-10 dakika süren lazer uygulanır.
 • Lazer uygulamasından sonra cerrahi işlem için bölgesel temizlik sonrası 2 cm lik alan uyuşturulur.
 • Cilt 1-2 cm kesilerek kıl yumağı, kıl giriş delikleri ve kapsülüyle birlikte çıkarılır.
 • 1 – 2 cm açıklık gizli,emilebilir dikişlerle kapatılır.
 • Tüm işlem yani ameliyat 10-15 dakika sürer.
 • Hasta ameliyat sonrası 10 dakika salonda oturarak dinlendirilir, işine,okuluna veya evine dönmek üzere taburcu edilir.
 • İltihap oluşma ihtimalini azaltmak için antibiotik ve olabilecek minimal ağrı için ağrı kesici içerikli reçetesi verilir.
 • 3 gün sonra banyo yapması önerilen hasta kontrol veya pansuman için tekrar çağrılmaz ve pansuman önerilmez.
 • Dikişler kendi kaybolacağı için dikiş aldırması gerekmez.
 • Hastalığın tekrarından korunmak için gerekli önlemler ayrıntılı bir şekilde uzman doktor tarafından anlatılır ve ayrıca yazılarak verilir.
 • Hasta tüm bu işlemler için toplam 40-50 dakika zaman ayırır ve bu sürenin sonunda refakatçiye ihtiyaç duymadan kendi imkanlarıyla gidebilir.
 • Toplam iş gücü kaybı bir saatten daha azdır.

Aynı teşhisle devlet veya özel hastaneye giden hasta ise şunlara katlanmak zorundadır;

-Sabah erkenden hastaneye gidilir,önce muayene için sıra almak üzere sıraya girilir

-Sırası geldiğinde ki büyük orandan öğleden sonrayı bulur muayene olunur teşhis doğrulanır.

-Ameliyat narkozla yapılacağından narkoz uzmanının isteyeceği tahliller,film ve EKG gibi araştırmalarla ilgili kağıtlar alınır ve bu kağıtlarla önce laboratuara kan ve idrar verilir oradan çıkılıp röntgen ünitesine gidilir ve akciğer filmi çektirilir arkasından EKG ünitesine gidilip kalp grafisi çektirilir.

-Öğleden sonra tüm bu araştırmaların sonucu alınır narkoz uzmanı gitmediyse ona muayene olunur,gittiyse muayene ertesi güne sarkar.

-Anestezi konsultasyonunda bir engel çıkmadıysa tekrar genel cerrahi polikliniğine gidilip ameliyat günü alınır.Özel hastanelerde 2-10 gün olan randevu devlet hastanelerinde 1-2 ayı bulabilir.

-Ameliyat randevusu alınan günün bir önceki akşamından itibaren aç kalınır ve hastaneye aç gelinip odaya yerleşilir ve ameliyat sırasının gelmesi beklenir.

-Kıl dönmesinin olduğu alan kirli kabul edildiği için genellikle en son hasta olarak akşama doğru ameliyata alınır.

-Narkoz,ameliyat hazırlığı,ameliyat ve narkozdan uyanma 2 saat kadar zaman alacağından hasta sahipleri bu kadar süre stresle bekler.

-Ameliyat yerine konan dren (boru) 1-3 günde alınacağı için en az bir gün hastanede yatılır.

-12-15 gün yatarak istirahat önerilir.

-Günlük veya iki günde bir pansumana gelmek ve evde yüzüstü yatmak üzere hasta taburcu edilir.1-2 aylık istirahat raporu verilir.

-12-15 gün süren pansumanlar sonrası dikişler alınır (açık bırakma yöntemi uygulandıysa dikiş almak gerekmez ama 3-6 ay süren pansumanlar devam eder)

-Dikişler alındıktan sonraki birkaç gün daha yüzüstü istirahat önerilir sonraki dönemde hafif aktivitelere müsaade edilir.

-Spor gibi ağır aktiviteler 2 ay yasaklanır.

-Hasta 1-2 ayda işinin başına dönebilir.

Tabiî ki olayın birde ameliyat ve ameliyat sonrası var,aşağıda izleyeceğiniz iki video da yaklaşık aynı düzeyde 2 kıl dönmesi hastasına uygulanan iki farklı yöntemin kıyaslamasını görebilirsiniz.

Kıl dönmesi ameliyatı izle
Aşağıdaki videoda görüldüğü gibi klasik ameliyatta yapılan cilt kesisinin 1/10 kadar bir kesiyle aynı işlem gerçekleştirilmektedir. Doğal olarak ameliyat ve ameliyat sonrası hasta lüksü de bu oranda değişir. Klasik yöntemle olan hasta 12-15 gün yüz üstü istirahat etmek zorundayken kliniğimizde ameliyat olan hasta aynı gün işine dönebilmektedir.

Kıl Dönmesi Atilla Kaya

 • eyüp diyor ki:

  mesela biliyorsunuz yarı yıl tatili 15 gün ben 1 hafta onceden gelip ameliyat olsam 3 haftada toparlayabilirmiyim.komşum normal ameliyat olmuş 1 aydır gidip geliyor hastahaneye eğer bende böyle olucaksam ameliyatı yaza kadar ertelerim. ama sizin yöntem ile olmak istiyorum.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Her 3 şubemizde de okulunuza ara vermeden yaptırabileceğiniz mikro sinüsektomi ameliyatı yapılır ve ertesi gün okulunuza gidebilirsiniz.Arkadaşınız klasik yöntemlerle olmuştur, çağdaş yöntemlerde yatak istirahati ve kontrol gerekmiyor.

 • eyüp diyor ki:

  hocam ben öğrenciyim. geçen yazdan beri orda bi akıntı vardı. ilk başlarda terliyorm diye sanıyodum internetten bakınca kıl dönmesi dediler kuyruk sokumunun altında iltahaplı bişi.yaşım 17 devletin verdiği otomatik olarak bi sgk war eğer ameliyat olursam 840 tl mi vericem.birde ameliyat oldukdan sonra o bölgedeki kılları epilasyon ile aldırsak kıl dönmesini engelleyebilirmiyiz tekrar.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  evet 840 TL ödersiniz, epilasyon yapılabilir ama temizlik daha önemli

 • ümit diyor ki:

  Hocam merhabalar benim size bi sorum olcakti bu mikro yöntemini biraz arastirdim ve kücük bi bölge acılcağı icin o bölgenin dışında kalan kıllar temizlenemiyor ve nüksetme ihtimali yüksek deniliyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirim hocam merakımı bagıslayin :)
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  kıllar sinüs denilen sağlam bir zarla çevrilmiş sınırlı bir alandır, sinüs bir bütün olarak çıkarılır, yumutanın kabuyla alınması gibi. içerde kıl kalma ihtimli teknik olarak mümkün değil.

 • ozgur kolcak diyor ki:

  Hocam merhaba yuzumde biryil once bir iltihapli sisilik olustu sonra kanli iltahapli bir sivi akti ben doğru acibademde aldım soluğu 3 ay monodoks verdi doktor kullandim anam ağladı afedersiniz geçti fakat 1 ay sonra nüks etti ve alt taraflardada çıktı , benim berber dedi abi bu kıl dönmesi bir yerden 15 cm kil çıkardı ama cildim mahvoldu.digerine dokunma dedim nasıl bir yol izlenecek cok vaktim yok ameliyat olacakmi iz kalirmi sonrasinda extra tedavi olurmuyum lazer v.s ve yaklaşık nekadar odeme yaparım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  bunlarda ameliyat düşünülmez, kıl çıkarılırsa yeterli ama kılı kökünden çekerseniz tekrarlar o sebeple kıla hafif asılıp makasla kesmelisiniz.

 • serhat diyor ki:

  Hocam ben de 2 aydır kil donmesi var hep akıntı var bi ara akinti kesildi ama şişkinlik yoktu şimdi 1 haftadır tekrarladı şişkinlik biraz daha büyük ağrımbazen var 1 ay sonra gelsem ne yapmam lazım şimdi vücudunda da tahriş oluyor hangi mel he mi kullanmak gerekir yardimci olursaniz cçok iyi olur
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  merhemle düzelme olmaz, temiz tutun araya peçete koyun.mikro sinüsektomi yöntemini araştırın ve ameliyat olun

 • m.emir diyor ki:

  Hocam, oglum oglumun kuyruk sokumu ustunde nohut buyuklugunde sislik olustu, kanli akinti oluyor, genel cerrha goturdum. Kkıl dönmesi oldugunu veameliyat olmasını, mart vehaziranda üniversite sınavına girecegi icin hazirandan sonra ameliyat onerdi. Iyilesme surecinin 3, 4 haftayi bulabilecegini soyledi. Sizce ne yapmaliyiz. Su anda agri yok ama sislikte delik ve kan akintisi var. Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu yapılabilir ama sınavdan 2 gün önce apseleşirse sınava hiç giremeyecek kadar ağrısı olabilir, bu tür riskleri yaşamamak için tedavi olması daha mantıklı.
  Diğer taraftan 3-4 haftalık zaman kaybı klasik ameliyatlarda olur mikro sinüsektomi ameliyatından 10 dakika sonra dersine dönebilir.

Yorum Yaz

kişi

Giriş
Copyright © 2014 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075