Kıl Dönmesi

Özellikle genç erkeklerin en ciddi makat sorunu haline gelen Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) aslında insanlar önlem almaları halinde hayatlarında böyle bir sıkıntı ile karşı karşıya kalmazlar. Bunun için biz Medical Art Genel Cerrahi Uzmanları sizler için hazırladığımız bu sayfada Pilonidal Sinüs’e dair tüm detayları bulacaksınız. Nedir, nasıl olur, nasıl geçer nelere dikkat edilmeli herşeye bu sayfadan erişebilirsiniz.

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Kıl Dönmesi Nedir?
Biraz biz insanların bilgisizliği ve ihmalkarlığı sonucu ortaya çıkan bir makat problemidir. Hastalık desemmi diye sürekli düşündüğüm bu vaka alt satırlardada göreceğiniz gibi aslında bir hastalıktan çok dikkatsizlik ürünüdür. Kabaca özetlemek gerekirse saç ve vücudumuzda yer alan kılların kuyruk sokumu bölgesinden cilt altına girmesidir. Cilt altında biriken kıllar ilk başlarda çok fazla sıkıntıya neden olmazken ilerde kişiyi zora sokmaktadır.

Kuyruk Sokumundan Kılların Cilt Altına Girmesi
Pilonidal Sinüs %95 oranında kuyruk sokumu bölgesinde görülmekte olup, kalan %5’lik kısım ise göbek ve erkek berberlerinin ellerinde görülmektedir. Bu iki neden oldukça nadir görülür. insan vücudunda milyarlarca delik bulunur. Kuyruk sokumu bölgesi insan vücudunun en yumuşak bölgesi olup, saç ve vücudumuzda bulunan kılların sırtımızdan buraya kayması ile ilk aşama gerçekleşir. Özellikle oturarak çalışan ve araç kullanan insanların etkilendiği bu sorunda kaykılarak oturmak kılların kuyruk sokumuna gitmesini kolaylaştırır. Burdan kendine yol bulan kıllar cilt altına girmektedir. Oldukça zamana yayılan bu sorun ilk başlarda sizde hiç bir belirtiye neden olmazlar. Kendine giriş deliği dediğimiz şekilde yol bulup, sürekli oradan girmektedir. Cilt altında biriken kıllar lipom dediğimiz bir kapsül tarafından etrafı sarılmaktadır. Bu kapsüm aynı zamanda cildimizi kıllardan korumaktadır. Sert oturup kalkmalarda bu lipom patlar ve kişide ağrı ve ateş olur.

Kötü Kokulu İltihap Akıntısı Başlar
Dediğim gibi ilk başta çok faazla belirtisi olmayan Kıl dönmesi ilerleyen süreçte cilt altında biriken kılların sayısı arttıkça artık kişiye huzursuluk vermeye başlar. Onlardan en belirgini iltihap akıntısıdır. Pis bir kokusu olup, kuyruk sokumu bölgesinde kılların giriş deliğine 5-6cm mesafede bulunur. Bazen kocaman bir sivilceye benzeyen kıl dönmesi çıkış deliği kişinin hergün iç çamaşırı değiştirmesine neden olmaktadır. Aşağıdaki resimde giriş ve çıkış kısmı görülüyor.

Kıl Dönmesi

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer
Bu tür sorun yaşayan insanlar utanma problemine bir kenara bırakarak mutlaka bir genel cerrahi uzmanı (proctoloji) konusunda uzman birine muayene olmalıdır. Uzman hekimler ilk görüşte sorunu anlayıp, teşhis koyacaktır. Peki kıl dönmesi nasıl geçer? bu sorunun tek cevabı olup, cerrahi yöntemler gerekmektedir. Daha açık konuşmak gerekirse kıl dönmesi tedavisinin tek çözümü ameliyattır. Ameliyatsız kıl dönmesi gibi bir yöntem olmadığı gibi ilaç, krem, bitkisel karışım vs ile Pilonidal Sinüs probleminden kurtulma imkanınız yoktur. Önemli olan en başarılı kıl dönmesi ameliyatı ile kurtulmanızdır.

Hangi Kıl Dönmesi Ameliyatı Seçmeliyim?
Bugüne kadar geliştirilmiş olan yaklaşık 14 yöntem bulunmaktadır. Bir çoğu sıkıntılı olması nedeniyle uygulamadan kalkmış olasada bir çoğu halen devam etmektedir. Bizim size tavsiye edebileceğimiz kıl dönmesi ameliyatları arasında ilk sırada Mikro Sinüsektomi, Bascom ve Karidakis ameliyatı gelmektedir. Op. Dr. Atilla KAYA tarafından geliştirilen Mikro Sinüsektomi yöntemi şuan en çok tercih edilen yöntemler arasındadır.

Mikro Sinüsektomi Nasıl Yapılır?
Tek çözüm yolu ameliyat olan kıl dönmesi mikro sinüsektomi ile sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede çözüme kavuşmaktadır. Sadece 2 cm alanda yapılan kesi ile cilt altındaki kapsül çıkarılır ve cerrahi dikiş ile iz kalmayacak şekilde dikilir. En güzel yönüde hastaların ameliyat sonrası hastanede yatma ve pansuman gerektirmemesidir. Diğer yöntemlerde hasta aylarca yüzüstü yatmak zorunda kalmaktadır. Mikro Sinüsektomi ise hastamızı 30 dakika sonra özgür bırakmaktadır. İşine, evine, okuluna yada tatiline kaldığı yerden devam edebilir. Şimdi dilerseniz aşağıda Mikro Sinüsektomi yönteminin yapılışını ve diğer klasik kıl dönmesi ameliyatları arasındaki farklı hep birlikte izleyip görelim.

Medical Art Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi
Evet değerli arkadaşlar hastalık ve tedavisine dair aktaracaklarımız bu kadar olup, şimdi dilerseniz birazda Medical Art Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi hakkında bilgi verelim. İlk olarak 2004 yılında hizmet vermeye başlayan Medical Art şuan 3’ü İstanbul’da olmak üzere Ankara ve İzmir’de 5 klinik ile hizmet vermektedir. SGK anlaşmalı olan Medical Art ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır. Alanında tecrübeli Genel Cerrahi (Proctoloji) uzmanlarımız görev yapmaktadır.

Kıl Dönmesi Tedavi Ücreti Ne Kadar?
Yine Türkiye’de bir ilke imza atan Medical Art sabit fiyat uygulaması bulunmaktadır. Ücretsiz muayene imkanı ile teşhisi yapılan Pilonidal Sinüs10 dakikada tedavi edilmektedir. Tedavi ücretleri SGK’lı hastalara %50 indirimli olup, güncel tedavi ücretlerini yandaki linkten lütfen inceleyiniz. http://www.medicalart.com.tr/tedavi-ucretleri.html

Medical Art Klinikleri ve İletişim Bilgileri

Bakırköy
Sipahioğlu Caddesi No:25/1 Yeşilyurt (Yeşilyurt Spor Kulübü Karşısı)
0212 573 50 75

Şişli
Rumeli Caddesi No:71/7 Nişantaşı (Osmanbey Metro İstasyonu Yanı)
0212 265 99 99

Kadıköy
Bağdat Caddesi No:201 (Akbank Çiftehavuzlar Şubesi Üstü) Kadıköy
0216 350 85 41

Ankara
Atatürk Bulvarı No:81/4 Kızılay ANKARA
0312 434 37 00

izmir
Atatürk Caddesi No:384/10 Kordon Alsancak – İZMİR
0232 242 421 11 11

Medical Art Genel Cerrahi Uzmanları
Kliniklerimizde görev yapan hekimler her biri en az 30 yıllık tecrübeye sahip olup, makat hastalıkları konusunda tecrübeli olan Proctoloji uzmanlarından oluşmaktadır. Mikro Sinüsektomi yöntemini geliştiren Op. Dr. Atilla KAYA, Op. Dr. Nizam Kurtdere, Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS ve Medical Art Ankara kliniğimizde görev yapan başkentin en sevilen hekimlerinden birisi Op. Dr. Adil ALTINSOY ile sizde 10 dakikada kıl dönmesi probleminden kurtulabilirsiniz.

op-dr-adil-altinsoy Atilla KAYA op-dr-nizam-kurtdere Ali Rıza Şahap Barlas

Kıl dönmesi ve tedavisi hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, dilerseniz aşağıdaki soru ve yorum kısmından hekimlerimize sorularınızı iletebilirsiniz. Kıl dönmesi ve diğer tedavi yöntemleri hakkında detaylara http://www.kildonmesitedavisi.com adresinden ulaşabilirsiniz. Dilerseniz size en yakın şubemizden muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyoruz. Sağlıcakla kalın…

   Paylaş
 • Huseyin

  Hocam bn 2 sene önce kıl dönmesi ameliyatı oldum ondan snra bir dağa tekrarlama gibi birsey olur mu birde dün bir akıntı oldu ve kan şeklinde ne yapmam gerekiyor
  Op.Dr.Seher Şirin
  akıntı varsa büyük olasılıkla nüks etmiştir.kıl dönmesi klasik yöntemlerle tedavi edildiğinde ve genel hijyene dikkat edilmediğinde çok sık nüks eder.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz

 • Hüseyin

  Hocam merhaba. Benim kuyruk sokumumun 5 cm yukarıda bi delik farkettim ve bu 1 ay önce şişti ve deliyin 3 cm yanında etli ben gibi iki bişey çıktı ve sürekli kanıyor bazen şişiyor sorna kan gibi bişey akıyor sorna 2 hafta bişey yok rahat oluyor ondan sorna tekrarlıyor bu acaba kıl dönmesinidir ve tedavi dediyiniz gibi aynı gün işime devam edebilirmiyim teşekürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  birçok sorun bir arada olabilir.bu nedenle muayene ile değerlendirmek gerekir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip sorunlarını tespit edip,en uygun yöntemlerle tedavi edebiliriz

Yorum Yaz

kişi

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075