Kıl Dönmesi

Kliniğimizde kıl dönmesi tedavisi

Her üç şubemizde de kıl dönmesi tedavisinde mikro sinüsektomi yöntemi uygulanmaktadır. Önce kliniğimizde kıl dönmesi hastasının tedavi sürecini, devamındaysa aynı hastalık şüphesiyle devlet yada özel hastanede nasıl bir seyir izlediğinden bahsedeceğiz.

Medicalart klinikte mikro sinüsektomi uygulanacak hasta;

 • Randevu saatinde bekletmeksizin muayene edilir hastalığı ve tedavisiyle ilgili bilgilendirilir.
 • Hasta o anda tedavi olmak istemezse daha sonra gelmek üzere ayrılır.

Geldiği gün tedavi olmak isterse

 • Hasta lazer ünitesine alınır, hastalığın tekrarını engellemek amacıyla 5-10 dakika süren lazer uygulanır.
 • Lazer uygulamasından sonra cerrahi işlem için bölgesel temizlik sonrası 2 cm lik alan uyuşturulur.
 • Cilt 1-2 cm kesilerek kıl yumağı, kıl giriş delikleri ve kapsülüyle birlikte çıkarılır.
 • 1 – 2 cm açıklık gizli,emilebilir dikişlerle kapatılır.
 • Tüm işlem yani ameliyat 10-15 dakika sürer.
 • Hasta ameliyat sonrası 10 dakika salonda oturarak dinlendirilir, işine,okuluna veya evine dönmek üzere taburcu edilir.
 • İltihap oluşma ihtimalini azaltmak için antibiotik ve olabilecek minimal ağrı için ağrı kesici içerikli reçetesi verilir.
 • 3 gün sonra banyo yapması önerilen hasta kontrol veya pansuman için tekrar çağrılmaz ve pansuman önerilmez.
 • Dikişler kendi kaybolacağı için dikiş aldırması gerekmez.
 • Hastalığın tekrarından korunmak için gerekli önlemler ayrıntılı bir şekilde uzman doktor tarafından anlatılır ve ayrıca yazılarak verilir.
 • Hasta tüm bu işlemler için toplam 40-50 dakika zaman ayırır ve bu sürenin sonunda refakatçiye ihtiyaç duymadan kendi imkanlarıyla gidebilir.
 • Toplam iş gücü kaybı bir saatten daha azdır.Medical Art Destek

Aynı teşhisle devlet veya özel hastaneye giden hasta ise şunlara katlanmak zorundadır;

-Sabah erkenden hastaneye gidilir,önce muayene için sıra almak üzere sıraya girilir

-Sırası geldiğinde ki büyük orandan öğleden sonrayı bulur muayene olunur teşhis doğrulanır.

-Ameliyat narkozla yapılacağından narkoz uzmanının isteyeceği tahliller,film ve EKG gibi araştırmalarla ilgili kağıtlar alınır ve bu kağıtlarla önce laboratuara kan ve idrar verilir oradan çıkılıp röntgen ünitesine gidilir ve akciğer filmi çektirilir arkasından EKG ünitesine gidilip kalp grafisi çektirilir.

-Öğleden sonra tüm bu araştırmaların sonucu alınır narkoz uzmanı gitmediyse ona muayene olunur,gittiyse muayene ertesi güne sarkar.

-Anestezi konsultasyonunda bir engel çıkmadıysa tekrar genel cerrahi polikliniğine gidilip ameliyat günü alınır.Özel hastanelerde 2-10 gün olan randevu devlet hastanelerinde 1-2 ayı bulabilir.

-Ameliyat randevusu alınan günün bir önceki akşamından itibaren aç kalınır ve hastaneye aç gelinip odaya yerleşilir ve ameliyat sırasının gelmesi beklenir.

-Kıl dönmesinin olduğu alan kirli kabul edildiği için genellikle en son hasta olarak akşama doğru ameliyata alınır.

-Narkoz,ameliyat hazırlığı,ameliyat ve narkozdan uyanma 2 saat kadar zaman alacağından hasta sahipleri bu kadar süre stresle bekler.

-Ameliyat yerine konan dren (boru) 1-3 günde alınacağı için en az bir gün hastanede yatılır.

-12-15 gün yatarak istirahat önerilir.

-Günlük veya iki günde bir pansumana gelmek ve evde yüzüstü yatmak üzere hasta taburcu edilir.1-2 aylık istirahat raporu verilir.

-12-15 gün süren pansumanlar sonrası dikişler alınır (açık bırakma yöntemi uygulandıysa dikiş almak gerekmez ama 3-6 ay süren pansumanlar devam eder)

-Dikişler alındıktan sonraki birkaç gün daha yüzüstü istirahat önerilir sonraki dönemde hafif aktivitelere müsaade edilir.

-Spor gibi ağır aktiviteler 2 ay yasaklanır.

-Hasta 1-2 ayda işinin başına dönebilir.

Tabiî ki olayın birde ameliyat ve ameliyat sonrası var,aşağıda izleyeceğiniz iki video da yaklaşık aynı düzeyde 2 kıl dönmesi hastasına uygulanan iki farklı yöntemin kıyaslamasını görebilirsiniz.

Kıl dönmesi ameliyatı izle
Aşağıdaki videoda görüldüğü gibi klasik ameliyatta yapılan cilt kesisinin 1/10 kadar bir kesiyle aynı işlem gerçekleştirilmektedir. Doğal olarak ameliyat ve ameliyat sonrası hasta lüksü de bu oranda değişir. Klasik yöntemle olan hasta 12-15 gün yüz üstü istirahat etmek zorundayken kliniğimizde ameliyat olan hasta aynı gün işine dönebilmektedir.

Atilla KayaAtilla KayaAli Rıza Şahap Barlas

   Paylaş
 • İsmail can

  Hocam tanıdığım bir hemşire kıl dönme sorunumu güzellik merkezi gibi bir yerde lazerle 3-4 seansla çözeceğini söyledi başkalarını böyle tedavi etmiş ne kadar doğru acaba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesi sorunu ancak cerrahi olarak çıkarılırsa çözülür.ama batık sorununuz varsa bu laser epilasyonla çözülür kıllar laser epilasyonla döküleceği için bir daha batığa neden olamaz.kıl dönmesinde bölgedeki kıllara laser yapılabilir oda o bölgeye dökülen kılların tutunarak cilt altına geçmeleri önlenebilir.yoksa varolan kıl dönmesini tedavi etmez.kıl dönmesi kuyruk sokumunda görülür eğer bu bölgede bir şikayetiniz varsa mikrosinusektomi yöntemini araştırmadan ameliyat olmanızı önermem

 • ismail can

  hocam iyi günler bende de kıl dönmesi sorunu var tanıdığım bir hemşire güzellik merkezi gibi bir yer heralde orada 3-4 seansla lazerle tedavi edeceğini söyledi ne kadar doğru
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  ciltten kabarık değilse laser tedavisine cevap verir ama leke-ben tedavisinde kullanılan laser olması gerekir

 • anil efe

  Hocam benim kuyruk sokumunda aci hissi var oturmakta güçlük cekiyorum uzun zamandır şişlik yok akıntı yok sivilce yok deliklerde farkedemedim sizce ne olabilir daha fazla gecikmeden tedavi olmak istiyorum sizce ne olabilir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kuyruk sokumu civarında ise kıl dönmesi olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirir normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 • sercan

  Kıl dönmesi iktidarsızlık yol açarmi?
  Kasikl aradan dize kadar bi ağrım olur arada kıl dönmesini yan etkilerimidir?
  Simdiden teşekkür ettim
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  yol açmaz

 • harun

  atilla hocam geçen yazmıştım.iltihapakıyor falan diye. ancak dikkatli bakınca 1 tane değil 3-4 tane delik olduğunu gördüm. bu işin altından nasıl kalkarız hocam. mikrosinüsektomi çare olabilir mi bize.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  mikrosinusektomi ile yapabiliriz tedavinizi,dert etmeyin :)

 • Serdar

  Hocam 2kere ameliyat oldum birtürlü bu illetden kurtulamadım Allah rızasıiçin bana yardım edin.2ci ameliyat açık kaldı Ankara’da oldum memleketim Erzurum 1,5sene çekdim ve çekiyorum kapanıyor yara 1ay sonra tekrar sivilce kadar şimdi akıntıda yok ve belim ağrıyor kitledi hastaneye gittim emar çektirdim ortobedi uzmanı fıtık dedi ilaç verdi geçici bu 2ay aralıklı hastalık aynı ve şuan grip oldum hapşuruk çok olduğundan belim kitledi,hocam omuriliğini kıl girdi ne oldu bilmiyorum çare sizdeyse ilk uçakla geleyim …..cevap
  Op.Dr.Atilla KAYA
  uzaktan geleceğiniz için öncelikle o bölgenin fotoğraflarını çekip info @medicalart.com.tr ye gönderirseniz daha net bilgilendirebilirim,boşuna gelmemiş olursunuz

 • cem

  Hocam merhabalar ben izmirde yaşıyorum. ocak 26da kıl dönmesinden abse yaptı ve abseyi açtırdım. Sonrasında 2. defa bundan 20 gün önce tekrarladı abse oluşmadan antibiyotik ile şişlik indi. Ameliyat için daha beklemem gerekiyor mu?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tedavi için gelebilirsiniz.tedavinizi mikrosinusektomi yöntemi ile narkozsuz,yüzüstü yatak istirahati ve pansuman gerektirmeyen,hemen normal yaşamınıza dönebileceğiniz mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz

 • hakan

  Merhaba hocam acaba uyguladiginiz tedavi fiyati nekadar kil dönmesi için
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ücretler için http://www.medicalart.com.tr/tedavi-ucretleri.html sayfasına bakınız.

 • harun

  atilla hocam uygun bir zamanda (yaza kadar) kıl dönmesi ameliyatı olmak istiyorum. ancak kuyruk sokumunda şişlik var ve bu şişlikten dolayı(sanırım) akıntı oluyor. istanbul dışındayım ve sadece ameliyat için istanbula geleceğim. iltihap varken ameliyat olma durumu var mı ya da önceden uygulamam gerekn bir ilaç tedavisi var mı.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  iltihap varken tedavi yapmıyoruz.bulunduğunuz yerde muayene olun ve apse vaarsa açtırın.düzeldikten 1-2 ay sonra tedavinizi yapabiliriz.bu arada apsenin tekrarlamaması için genel hiıyene dikkat edin

 • Sundus

  Hamilelik sirasinda yapacak hic mi bisey yok agrilarim cok fazla oturup kalkamiyor hatta yatamiyorm bile daha doguma 4 ay var kendiliginden apsenin akmasinimi beklemem gerekecek acaba ?
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  apseyi açtırın ,pansuman yaptırın .apseniz açılınca ağrı ortadan kalkar zaten.genel hijyene çok dikkat edin doğuma kadar

 • Sundus

  Merhaba hocam ben yillardir kuyruk sokumumun orda sol tarafta kil donmesi problemi yasiyorum defalarca iltihap akitidi gittigim doktorlr tarafindan en son gittigim hekim orayi açıp icine bakti ama kil falan cikmadi simdi gene sisiyor ve oturup kalkamiyorm üstelik hamileyim ne yapmam gerek ben bursadayim ne yapacagimi sasirmis durumdayim :(
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hamilelik döneminde yapılabilecek bişi yok.o bölgeyi temiz tutun sık sık yıkayın ve arkasından kuru kalmasını sağlayın .pansuman yaptırabilirsiniz daha hızlı toparlaması için doğum sonu ertelemeden tedavinizi yaptırın

 • Oğuzhan

  Hocam merhaba ben 18 yaşındayım 5 gündür kuyruk sokumunda ağrı vardı bende kuyruk sokumunda bi problem var sandım hastaneye gittim apse yapmış dedi temizledi ama kıl dönmesi var demedi küçük bi sinüs ağzı var dedi sizce kıl dönmesimidir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sinus ağzı varsa kıl dönmesidir.kliniğimizde kıl dönmesini microsinusectomi yöntemi ile tedavi ediyoruz gelirsen durumunu değerlendirir tedavini yapabiliriz

 • Hasan Kadir

  Hocam merhaba 17 yaşında bir gencim dün çatalımı açtıgımda 10 adet küçük delik gördüm ve deliklerin 7-8 cm ilerisinde makata doğru küçük bir acı var ama şişme kızarma kıl falan yok sizce kıll dönmesimidir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  :( kliniğimizde muayene ücretsiz gelin durumunuzu değerlendirelim.microsinusectomi yöntemi ile tedavinizi yapmaya çalışırız

 • şevket

  Hocam anlamağım birşey var bu kil dönmesi şikayeti için genel cerraha göründüm 2 ayrı doktor kıl dönmesi yok dedi ama oradaki sorun geçmedi tam orta alanda değil kuyruk sokumu girişinde hemen sağ tarafında ince nohut tanesi kadar bi kitle var bu bazen kayboluyor ara sıra ağrı yapıyor bir de fazla terledigim için kuyruk sokumu deride tarhis oluyor kasinti yapiyor bunun içinde krem yazdı napcam bilmiyom özel hastaneye gitmeyi düşünüyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  info @ medicalart.com.tr ye fotoğraf çekip gönderebilirsin.değerlendirip sana geri dönerim

 • tarık

  merhaba hocam bendeki kıl dönmesi zanlettiğim şey 10 senedir var ilk başlarda kan geliyordu iltihap yok orada çok hafif şişlik var ağrı sızı batma olmadı ilk ayın dışında kanda gelmedi 10 senedir kıl orada acaba büyümemiş öyle kalmış olabilrmi
  vede o bölgeyi epilasyonlar yada traş ederek temzilersem sakıncası olurmu teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  büyümemiş olması imkansız.şikayetiniz yokken tedavi ettirseniz iyi olur.apse oluşursa sıkıntılı olur.epilasyon ve traşla temizlemeniz dökülen kılların bölge kıllarına tutunarak içeri girmesini önler bu yönden iyi olur.ama bunu yapmanız diğer riskleri ortadan kaldırmaz.tedavi olmanız gerekir.tedavi olmadan önce microsinusectomi yöntemini araştırmanızı öneririm

 • tarık

  selamın aleyküm merhaba hocam mail de yollamıştım buradanda arkadaşlar soru cevabı görsün diyede buradan yazıyorum önce anlatıyım 2005 den beri bende kıl dönemsi var önceleri kanam vardı iltihap olmadı her gün nerdeyse yıkıyorum ağrı sızı yok ALLAH(CC) a şükür 1.73 boy kilo 102 2 sorum var 1.bu ay sonumu yoksa ekimdemi ameliyat olsam çünkü dikişler yaz sıcağında zorlanırmı terleme yüzünden 2.kilo vermem lazımmı amelyatın ve sonrasının sağlıklı olması açısından vede sizin en iyi örnek verdiğiniz kıl dönmesi ameliyat yönteminiz nedir teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biz microsinusectomi yöntemi ile tedavi ediyoruz.tedavinizi her dönemde yapabiliriz.bu yüzden sorun olmz.zaten bu yöntemle tedaviden hemen sonra normal yaşamınıza dönebilirsiniz.kiloyu genel sağlığınız açısından vermelisiniz.kıl dönmesi tedavisi için böyle birşeye gerek yok

 • Enes

  Atilla hocam.Ben bisiklet de milli Sporcuyum. Kıl Dönmesi teşhisi konuldu. Ameliyattan sonra nekadar sürede bisiklete donebilirim ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirsen durumunu değerlendiririz.tedavini microsinusectomi yöntemi ile yapabiliriz.tedaviden hemen sonra normal yaşamına dönebilirsin

 • eşkenem

  35 yaşındayım 15 yıldır bu şikayetlerin var ağrı kaşintı ve kanama 7 yıl önce doğumdan sonra ameliyat oldum ama bişey değişmedi stresli olduğum zaman ve bazı yiyeceklerden sonra bu şkayetler artıyor klonoskopide iç hemoroid çıktı 15 gündür bu şikayetler çok rahatsız ediyor ne yapabilirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kliniğimiz makat hastalıklarının ameiyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz gelirseniz durumunuzu değerlendirir tedavinizi yapabiliriz

Yorum Yaz

çomak

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075