Kıl Dönmesi

Özellikle genç erkeklerin en ciddi makat sorunu haline gelen Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) aslında insanlar önlem almaları halinde hayatlarında böyle bir sıkıntı ile karşı karşıya kalmazlar. Bunun için biz Medical Art Genel Cerrahi Uzmanları sizler için hazırladığımız bu sayfada Pilonidal Sinüs’e dair tüm detayları bulacaksınız. Nedir, nasıl olur, nasıl geçer nelere dikkat edilmeli herşeye bu sayfadan erişebilirsiniz.

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Kıl Dönmesi Nedir?
Biraz biz insanların bilgisizliği ve ihmalkarlığı sonucu ortaya çıkan bir makat problemidir. Hastalık desemmi diye sürekli düşündüğüm bu vaka alt satırlardada göreceğiniz gibi aslında bir hastalıktan çok dikkatsizlik ürünüdür. Kabaca özetlemek gerekirse saç ve vücudumuzda yer alan kılların kuyruk sokumu bölgesinden cilt altına girmesidir. Cilt altında biriken kıllar ilk başlarda çok fazla sıkıntıya neden olmazken ilerde kişiyi zora sokmaktadır.

Kuyruk Sokumundan Kılların Cilt Altına Girmesi
Pilonidal Sinüs %95 oranında kuyruk sokumu bölgesinde görülmekte olup, kalan %5’lik kısım ise göbek ve erkek berberlerinin ellerinde görülmektedir. Bu iki neden oldukça nadir görülür. insan vücudunda milyarlarca delik bulunur. Kuyruk sokumu bölgesi insan vücudunun en yumuşak bölgesi olup, saç ve vücudumuzda bulunan kılların sırtımızdan buraya kayması ile ilk aşama gerçekleşir. Özellikle oturarak çalışan ve araç kullanan insanların etkilendiği bu sorunda kaykılarak oturmak kılların kuyruk sokumuna gitmesini kolaylaştırır. Burdan kendine yol bulan kıllar cilt altına girmektedir. Oldukça zamana yayılan bu sorun ilk başlarda sizde hiç bir belirtiye neden olmazlar. Kendine giriş deliği dediğimiz şekilde yol bulup, sürekli oradan girmektedir. Cilt altında biriken kıllar lipom dediğimiz bir kapsül tarafından etrafı sarılmaktadır. Bu kapsüm aynı zamanda cildimizi kıllardan korumaktadır. Sert oturup kalkmalarda bu lipom patlar ve kişide ağrı ve ateş olur.

Kötü Kokulu İltihap Akıntısı Başlar
Dediğim gibi ilk başta çok faazla belirtisi olmayan Kıl dönmesi ilerleyen süreçte cilt altında biriken kılların sayısı arttıkça artık kişiye huzursuluk vermeye başlar. Onlardan en belirgini iltihap akıntısıdır. Pis bir kokusu olup, kuyruk sokumu bölgesinde kılların giriş deliğine 5-6cm mesafede bulunur. Bazen kocaman bir sivilceye benzeyen kıl dönmesi çıkış deliği kişinin hergün iç çamaşırı değiştirmesine neden olmaktadır. Aşağıdaki resimde giriş ve çıkış kısmı görülüyor.

Kıl Dönmesi

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer
Bu tür sorun yaşayan insanlar utanma problemine bir kenara bırakarak mutlaka bir genel cerrahi uzmanı (proctoloji) konusunda uzman birine muayene olmalıdır. Uzman hekimler ilk görüşte sorunu anlayıp, teşhis koyacaktır. Peki kıl dönmesi nasıl geçer? bu sorunun tek cevabı olup, cerrahi yöntemler gerekmektedir. Daha açık konuşmak gerekirse kıl dönmesi tedavisinin tek çözümü ameliyattır. Ameliyatsız kıl dönmesi gibi bir yöntem olmadığı gibi ilaç, krem, bitkisel karışım vs ile Pilonidal Sinüs probleminden kurtulma imkanınız yoktur. Önemli olan en başarılı kıl dönmesi ameliyatı ile kurtulmanızdır.

Hangi Kıl Dönmesi Ameliyatı Seçmeliyim?
Bugüne kadar geliştirilmiş olan yaklaşık 14 yöntem bulunmaktadır. Bir çoğu sıkıntılı olması nedeniyle uygulamadan kalkmış olasada bir çoğu halen devam etmektedir. Bizim size tavsiye edebileceğimiz kıl dönmesi ameliyatları arasında ilk sırada Mikro Sinüsektomi, Bascom ve Karidakis ameliyatı gelmektedir. Op. Dr. Atilla KAYA tarafından geliştirilen Mikro Sinüsektomi yöntemi şuan en çok tercih edilen yöntemler arasındadır.

Mikro Sinüsektomi Nasıl Yapılır?
Tek çözüm yolu ameliyat olan kıl dönmesi mikro sinüsektomi ile sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede çözüme kavuşmaktadır. Sadece 2 cm alanda yapılan kesi ile cilt altındaki kapsül çıkarılır ve cerrahi dikiş ile iz kalmayacak şekilde dikilir. En güzel yönüde hastaların ameliyat sonrası hastanede yatma ve pansuman gerektirmemesidir. Diğer yöntemlerde hasta aylarca yüzüstü yatmak zorunda kalmaktadır. Mikro Sinüsektomi ise hastamızı 30 dakika sonra özgür bırakmaktadır. İşine, evine, okuluna yada tatiline kaldığı yerden devam edebilir. Şimdi dilerseniz aşağıda Mikro Sinüsektomi yönteminin yapılışını ve diğer klasik kıl dönmesi ameliyatları arasındaki farklı hep birlikte izleyip görelim.

Medical Art Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi
Evet değerli arkadaşlar hastalık ve tedavisine dair aktaracaklarımız bu kadar olup, şimdi dilerseniz birazda Medical Art Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi hakkında bilgi verelim. İlk olarak 2004 yılında hizmet vermeye başlayan Medical Art şuan 3’ü İstanbul’da olmak üzere Ankara ve İzmir’de 5 klinik ile hizmet vermektedir. SGK anlaşmalı olan Medical Art ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır. Alanında tecrübeli Genel Cerrahi (Proctoloji) uzmanlarımız görev yapmaktadır.

Kıl Dönmesi Tedavi Ücreti Ne Kadar?
Yine Türkiye’de bir ilke imza atan Medical Art sabit fiyat uygulaması bulunmaktadır. Ücretsiz muayene imkanı ile teşhisi yapılan Pilonidal Sinüs10 dakikada tedavi edilmektedir. Tedavi ücretleri SGK’lı hastalara %50 indirimli olup, güncel tedavi ücretlerini yandaki linkten lütfen inceleyiniz. http://www.medicalart.com.tr/tedavi-ucretleri.html

Medical Art Klinikleri ve İletişim Bilgileri

Bakırköy
Sipahioğlu Caddesi No:25/1 Yeşilyurt (Yeşilyurt Spor Kulübü Karşısı)
0212 573 50 75

Şişli
Rumeli Caddesi No:71/7 Nişantaşı (Osmanbey Metro İstasyonu Yanı)
0212 265 99 99

Kadıköy
Bağdat Caddesi No:201 (Akbank Çiftehavuzlar Şubesi Üstü) Kadıköy
0216 350 85 41

Ankara
Atatürk Bulvarı No:81/4 Kızılay ANKARA
0312 434 37 00

izmir
Atatürk Caddesi No:384/10 Kordon Alsancak – İZMİR
0232 242 421 11 11

Medical Art Genel Cerrahi Uzmanları
Kliniklerimizde görev yapan hekimler her biri en az 30 yıllık tecrübeye sahip olup, makat hastalıkları konusunda tecrübeli olan Proctoloji uzmanlarından oluşmaktadır. Mikro Sinüsektomi yöntemini geliştiren Op. Dr. Atilla KAYA, Op. Dr. Nizam Kurtdere, Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS ve Medical Art Ankara kliniğimizde görev yapan başkentin en sevilen hekimlerinden birisi Op. Dr. Adil ALTINSOY ile sizde 10 dakikada kıl dönmesi probleminden kurtulabilirsiniz.

op-dr-adil-altinsoy Atilla KAYA op-dr-nizam-kurtdere Ali Rıza Şahap Barlas

Kıl dönmesi ve tedavisi hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, dilerseniz aşağıdaki soru ve yorum kısmından hekimlerimize sorularınızı iletebilirsiniz. Kıl dönmesi ve diğer tedavi yöntemleri hakkında detaylara http://www.kildonmesitedavisi.com adresinden ulaşabilirsiniz. Dilerseniz size en yakın şubemizden muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyoruz. Sağlıcakla kalın…

   Paylaş
 • Kerem KİRAZ

  Bakırköy Eğt.Araştırmada yapılan muayene sonucunda pilonidal sinus teşhisi konuldu,muayeneyi gerçekleştiren doktor ameliyatın şart olduğunu ve ameliyatı özel hastanede yapacağını belirterek Bascom veya micro sinusektomi tekniği ile ameliyatın gercekleseceğini belirterek 1200-tl ödeme karşılığında bunu yapabileceğimi belirtti.Bende,beni hastadan ziyade Ticari bir araç olarak görmesi nedeniyle ameliyat olmaktan vazgeçtim.Hastanenizi ve özellikle Atilla Hoca’yı yakinen takip ediyorum.Agrı olmadan,günlük yaşantımı olumsuz etkilemeyecek bir ameliyat yöntemi olarak tavsiyeniz nedir?SSK güvencesi altında olan bir kişinin Hastanenizde bu operasyonun ücreti ne kadar dır? Şimdiden teşekkür ederim…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Kıl dönmesini mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi ediyoruz.SGK lı hastalarımız 840 tl ücret öder

 • anonim

  arkadaşlar 2 hafta önce micro sinusektomi yöntemi ile atilla kaya hocama istanbul bakırköyde ameliyat oldum sitede yazdığı gibi ayağa kalktım anestezi etkisi geçtikten sora 2 -3 gün hafif ağrı oldu ağrı kesi kullanmadım yatak istirahati gerektirecek bir durum olmadı … flap yöntemi olan arkadaşlarım vardı baya uzun zaman pansuman ve ilaç tedavizi gördüler .. ben baya araştırdım bu yöntemi uygun gördüm pişmanda olmadım .. burdan atilla hocama teşekkür ederim..
  57_@windowslive.com email adresim sorunuz olursa paylaşın arkadaşlar insan ameliyat olmadan önce baya soru işaretleri ile dolduruyor kafasını ben yaşadım o soruları tereddütleri geçmiş olsun allah sağlık versin..

 • Mustafa

  Hocalarım iyi akşamlar. Bendeki kıl dönmesinde şuan için akıntı oluyor. İşim masa başı olduğundan günün çoğu saatini oturarak geçiriyorum. Dikkat ettim hafta sonları neredeyse hiç sıkıntı olmuyor ta ki iş başı yapana kadar. Benim kardeşimde ayrı dertten açık şekilde ameliyat olmuştu fakat yarasının kapanması 6 ay falan sürdü. Yara kapadıktan sonra kapanan yer şişti ve tekrar ameliyat oldu (2. ameliyat estetik olarak yapıldı yani kalçadan parça alınarak 1. ameliyatın açığı kapatıldı şimdi bile ağrıları oluyor arada sırada) Mikro Sinüsektomi yöntemini izledim fakam kafama takılan 2 cm’lik kesiden içteki parçanın tümünün alınması biraz zor bir işmiş gibi geliyor daha doğrusu içte parça kalır korkusu var. Bilinen tüm yöntemlerden en iyisi bu yöntem midir acaba. Siz sayın Dr. larımızdan bilgi almak istiyorum. Saygılar.
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  cerrahi becerisi yeterli olan her genel cerrah mikrosinusektomi yöntemini rahatlıkla uygulayabilir.klasik yöntemlerle ameliyatlarda anatomik yapı bozuluyor,nüks daha sık görülüyor.kardeşinizin ağrıları varsa nüks etmiş ve apsesi olabilir.mikrosinusektomide narkoz yatak istirahati pansuman gerekmez.anatomik yapı bozulmaz.ve kıl dönmesinde sinusun mutlaka çıkarılması gerekir.fakat brada yöntem çok önemlidir (hasta lüksü açısından)

 • Ismail

  Slm hocam. Ben 15 yasindayim ve finlandiyada yasiyom. Bugun doktora gitrim bu kuyruk sokumumdaki delik nedeniyle. Doktor bana dediki seninkisi kil dönmesi degil. delikte 1cm düz bir yara var. Yaranin icine sorbact koydu tam 1 hafta boyunca hep degistirecem hastanede. Doktor dediki eger gecmese ameliyat olmam lazimmis. 1hafta icinde iyilesirmi? Ameliyat gerekirse ne kadar buyuk olur?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  info @medicalart.com.tr ye fotoğraf gönderirsen daha net bilgilendirebilirim

 • acarr

  hocam ankaradaki muayene adresiniz neresi birde ameliyat olursa ne kadar ücret alınıyor.
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  ücretler için http://www.medicalart.com.tr/tedavi-ucretleri.html bu sayfaya bakabilirsiniz.adresimizde Medical Art ANKARA (Kızılay)
  Adres: Atatürk Bulvarı No:81/4 Kızılay – ANKARA
  Telefon: 0312 434 37 00 – 0312 434 37 47

 • erkan

  Hocam ben 3 yil once kil donmesi ameliyati oldum.tamamen acik yapildi.1 aydir otururken agri var.nedeni ne olabilir? Yerinde her hangi bir delik yok.
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  Delik yoksa tekrarlamadığı düşünülür, ezilmiş olabilir ancak muayeneyle emin olabilirsiniz.

 • Sckn

  Hocam merhaba bende 3 senedir var ama korkumdan gıtmedim ve su aralar Ağrı ve akıntı var sizin Yöntem cok iyi geldi bence ama benm 3 sene oldu zamanı gecms olablrmı sıkıntı çıkar mi ve amelyat olduktan sonra sizin yontemle tuvalet sorunu nasıl hallediliyor
  Op.Dr.Altan KARAN
  sürenin önemi yok 20 yıllık vakalara bile uyguluyoruz.

 • Sckn

  Merhaba hocam bende Kil Dönmesi 2 3 senedir var ve intihap var son 3 Gündür Ağrı yapıyor sizce sizin Yöntem uyar mi geç kalmışıyım lütfen yardımcı olun
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  Geç kalmamışsınızdır ama ağrı varsa iltihap olabilir eğer öyleyse önce iltihap tedavi edilir

 • efe

  hocam bende 2 yildir kıl dönmesi mevcut o bölgeyi temiz tutuyorum delik olusmadi ama ara sira akıntı felan olunca delik ortaya cikiyor 1 2 güne tekrar yara olup kapaniyor bugün doktora gittim antepte microsunisektomi yontemini bilmedigini söyledi muayene ettikten sonra icten büyük oldugunu düsündügünü microsinüsektomi yapilamayabilir dedi benim bildigim kadariyla sinüsektomi yontemi deliklerin aşırı fazla olmadigi her türlü durumda yapilabiliyor olabilirmiyim hocam sinüsektomi?
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Evet doğru düşünüyorsunuz mikro sinüsektomi yapılabilir, içten büyük diye bir kavram yok

 • RNM

  sayın hocam ben merkezinizde 2 ameliyat oldum. bu durumda olan herkese tavsiye ederim bu yöntemi. benim tek sıkıntım ameliyat bölgemde kaşıntı devam ediyor. bilgilendirirseniz sevinirim.
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  İyileşme döneminde kaşıntı olur ve zamanla düzelir

 • Fatih

  Hocam merhaba ben 20 gün önce açık ameliyat oldum 5X3X2 kitle cıkarmışlar günaşırı pansumanlara gidiyorum 16 yaşındayım sizce daha kaç gün pansumana gitmem lazım
  Op.Dr.Altan KARAN
  iyileşinceye kadar.evde yıkamalara ve genel hijyeninize dikkat edin.iyileşme 2-4 ayı bulabilir

 • Anonim

  Hocam bodybuilding yaparken normal yaşamdan uzak oluyoruz. Vücudu zorluyoruz bu da o bölgenin zarar görmesine neden olabilir mi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  egzersizlerini 10 gün kadar daha dikkatli bir şekilde yaprsan sorun olmaz

 • Anonim

  Hocam 17 yaşındayım. 1.5 senedir kuyruk sokumumda hafif ağrı vardı ama önemsemiyordum pek. 3 gündür ağrı arttı şuan hafiflemiş durumda. Kuyruk sokumumda hafif şişkinlik var ve peçete ile sildiğimde sıvı geliyor sanki sivilce sonrası sıvı gibi. Ben bodybuilding yapıyorum ve açık ameliyat olmak istemiyorum mikrosinusektomi yöntemi ile olsam bodybuilding devam edebilir miyim ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olursanız normal yaşamınıza ara vermenizi gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değil.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirir tedavinizi yapabiliriz

 • Samet

  tekrar rahatsız ediyorum hocam, kusura bakmayın. Bulunduğum yerdeki doktorlar ameliyatı mikrosinusektomi ile yapmıyorlar, bunun dışında 2 eski yöntemi tavsiye ediyorlar. Bunun sebebi ne olabilir? Kafamda soru işaretleri var. Acaba bu yöntem yeterince gelişmiş, sağlıklı bir yöntem midir? İlginiz için teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  size yeterli açıklama yapmışım.narkoz yok,yatak istirahati gerektirmiyor,pansuman gerektirmiyor.daha ne söylememi bekliyorsunuzki,bu sitelerde klasik yöntemlerle ameliyat olanların yorumlarını hiç okumadınızmı.tercih sizin. :(

 • ugur

  Hocam 1haziranda izmirdeki kliniginizde kil donmesi apse bosaltma ameliyati oldum fakat o gunden beri cinsel isteksizlik ve sertlesme sorunu yasiyorum bu olagan biseymidir yada gecici biseymidir bilgi verirseniz sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Uzaktan yakından ilişkisi olmayan 2 durum, ağrıdan dolayı olabilir kendiliğinden düzelir

 • sahin

  Selamlar,
  Bende kıl dönmesi var, bir ara ağrı vardı ama antibiyotiklerle ağrısı geçti şu an herhangi bir ağrı yok, doktor ameliyat şu an şart değil tekrar sorun olursa ameliyat olabilirsin dedi ama daha sonra geç olmasından korkuyorum, başlangıç seviyesinde iken mikro sinusektomi olmanın yararı veya zararı var mıdır?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sadece apse açısından değerlendirmiş doktorunuz.kıl dönmesi hastalığı acil değildir ama en uygun zamanda tedavi edilmesi gerekir.çünkü bekledikçe ilerler ve apselere neden olur.apsede fistül oluşmasına neden olabilir.buda tedavisi oldukça zor bir durum.bu nedenle tedavinizi ertelemeyin uygun zamanınızda yaptırın.ameliyata karar vermeden önce normal yaşamınıza ara vermek zorunda kalmadığınız mikrosinusektomi yöntemini araştırın

 • Baki

  Kıl dönmesi kan ve trombosit vermeye engel midir ?
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  engel değildir.ama tedavinizi yaptırmanızı öneririm.hastalığınız ilerler.kliniğimizde kıl dönmesini mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi ediyoruz

Yorum Yaz

şifa

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075