Kıl Dönmesi

Kliniğimizde kıl dönmesi tedavisi

Öncelikle kliniğimizde kıl dönmesi hastasının tedavi sürecinin nasıl işlediği devamındaysa aynı hastalık şüphesiyle devlet yada özel hastanede nasıl bir seyir izlediğinden bahsedeceğiz.

Medicalart klinikte pilonidal sinüs tedavisinin seyri şu şekildedir;

 • Randevu saatinde gelen hasta bekletmeksizin muayene edilir hastalığı ve tedavisiyle ilgili bilgilendirilir.
 • Hasta o anda tedavi olmak istemezse daha sonra gelmek üzere ayrılır.

Medical Art Destek

Geldiği gün tedavi olmak isterse

 • Hasta lazer ünitesine alınır, hastalığın tekrarını engellemek amacıyla 5-10 dakika süren lazer uygulanır.
 • Lazer uygulamasından sonra cerrahi işlem için bölgesel temizlik sonrası 2 cm lik alan uyuşturulur.
 • Cilt 1-2 cm kesilerek kıl yumağı, kıl giriş delikleri ve kapsülüyle birlikte çıkarılır.
 • 1 – 2 cm açıklık gizli,emilebilir dikişlerle kapatılır.
 • Tüm işlem yani ameliyat 10-15 dakika sürer.
 • Hasta ameliyat sonrası 10 dakika salonda oturarak dinlendirilir, işine,okuluna veya evine dönmek üzere taburcu edilir.
 • İltihap oluşma ihtimalini azaltmak için antibiotik ve olabilecek minimal ağrı için ağrı kesici içerikli reçetesi verilir.
 • 3 gün sonra banyo yapması önerilen hasta kontrol veya pansuman için tekrar çağrılmaz ve pansuman önerilmez.
 • Dikişler kendi kaybolacağı için dikiş aldırması gerekmez.
 • Hastalığın tekrarından korunmak için gerekli önlemler ayrıntılı bir şekilde uzman doktor tarafından anlatılır ve ayrıca yazılarak verilir.
 • Hasta tüm bu işlemler için toplam 40-50 dakika zaman ayırır ve bu sürenin sonunda refakatçiye ihtiyaç duymadan kendi imkanlarıyla gidebilir.
 • Toplam iş gücü kaybı bir saatten daha azdır.

Aynı teşhisle devlet veya özel hastaneye giden hasta ise şunlara katlanmak zorundadır;

-Sabah erkenden hastaneye gidilir,önce muayene için sıra almak üzere sıraya girilir

-Sırası geldiğinde ki büyük orandan öğleden sonrayı bulur muayene olunur teşhis doğrulanır.

-Ameliyat narkozla yapılacağından narkoz uzmanının isteyeceği tahliller,film ve EKG gibi araştırmalarla ilgili kağıtlar alınır ve bu kağıtlarla önce laboratuara kan ve idrar verilir oradan çıkılıp röntgen ünitesine gidilir ve akciğer filmi çektirilir arkasından EKG ünitesine gidilip kalp grafisi çektirilir.

-Öğleden sonra tüm bu araştırmaların sonucu alınır narkoz uzmanı gitmediyse ona muayene olunur,gittiyse muayene ertesi güne sarkar.

-Anestezi konsultasyonunda bir engel çıkmadıysa tekrar genel cerrahi polikliniğine gidilip ameliyat günü alınır.Özel hastanelerde 2-10 gün olan randevu devlet hastanelerinde 1-2 ayı bulabilir.

-Ameliyat randevusu alınan günün bir önceki akşamından itibaren aç kalınır ve hastaneye aç gelinip odaya yerleşilir ve ameliyat sırasının gelmesi beklenir.

-Kıl dönmesinin olduğu alan kirli kabul edildiği için genellikle en son hasta olarak akşama doğru ameliyata alınır.

-Narkoz,ameliyat hazırlığı,ameliyat ve narkozdan uyanma 2 saat kadar zaman alacağından hasta sahipleri bu kadar süre stresle bekler.

-Ameliyat yerine konan dren (boru) 1-3 günde alınacağı için en az bir gün hastanede yatılır.

-12-15 gün yatarak istirahat önerilir.

-Günlük veya iki günde bir pansumana gelmek ve evde yüzüstü yatmak üzere hasta taburcu edilir.1-2 aylık istirahat raporu verilir.

-12-15 gün süren pansumanlar sonrası dikişler alınır (açık bırakma yöntemi uygulandıysa dikiş almak gerekmez ama 3-6 ay süren pansumanlar devam eder)

-Dikişler alındıktan sonraki birkaç gün daha yüzüstü istirahat önerilir sonraki dönemde hafif aktivitelere müsaade edilir.

-Spor gibi ağır aktiviteler 2 ay yasaklanır.

-Hasta 1-2 ayda işinin başına dönebilir.

Tabiî ki olayın birde ameliyat ve ameliyat sonrası var,aşağıda izleyeceğiniz iki video da yaklaşık aynı düzeyde 2 kıl dönmesi hastasına uygulanan iki farklı yöntemin kıyaslamasını görebilirsiniz.

Kıl dönmesi ameliyatı izle
Aşağıdaki videoda görüldüğü gibi klasik ameliyatta yapılan cilt kesisinin 1/10 kadar bir kesiyle aynı işlem gerçekleştirilmektedir. Doğal olarak ameliyat ve ameliyat sonrası hasta lüksü de bu oranda değişir. Klasik yöntemle olan hasta 12-15 gün yüz üstü istirahat etmek zorundayken kliniğimizde ameliyat olan hasta aynı gün işine dönebilmektedir.

Kıl Dönmesi Atilla Kaya

 • Betül Işık diyor ki:

  Hocam merhaba,
  Benim yaklaşık 28 seneden beri kuyruk sokumumda kıl dönmesi var yaklaşık 5 defa ameliyat oldum 2 defada narkozsuz kestiler fakat tekrar nüksediyor.
  Şimdi devamlı pamuk kullanıyorum çünkü artık açık yara devamlı akıyor.
  Artık bıktım sizin yönteminiz ile bundan kurtulmam mümkün mü?
  Lütfen yardımcı olur musunuz.
  Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  info @ medicalart.com.tr ye fotoğraf gönderin değerlendireyim

 • mustafa diyor ki:

  Merhaba hocam yaklaşık 1 yıldan beri kıl dönmesi var Gaziantep ten geleceğim 1 veya 2 gün içerisinde ameliyat olabilirmiyim ve ücret ne kadar ortalama?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kliniğe girdikten 1 saat sonra ameliyatınızı olmuş bir şekilde geri Gaiantep e dönebilirsiniz. sgk varsa 840 yoksa 1600 TL

 • ulutan diyor ki:

  merhaba hocam benim kuyruk sokumummun yemen yan kısmında bir şişlik oluştu ve üstüne oturamıyorum spor yaparken acıtıyor sporcuyum kilom 108 di 84 e inince yağlar kayboldukça dahada acıyor sanki :) 1-2 ay kadar idare etmem gerekiyor spora ara veremem ne yapmalıyım şişlik ve ağrıyı geçiştirmek için
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  kuyruk sokumunda ağrı olması iltihap ve apse düşündürür, eğer apse varsa boşaltmak gerekir

 • habip diyor ki:

  Ben bir engelliyim hocam kıl dünmem var doktora gitim bir senede iyileşir dedi doktor sizde bir saat sonra işinize düne bilirsiniz diyorsunuz hocam bizim yünteminizle ameliyat ola bilirmiyiz birde epilepsi hastası cocugumuz 17 yaşinda
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  evet tedavinizi yapabiliriz.
  1 senede yileşir diyen sizi tedavi etmek istememiş böyle bir yöntem duymadım

 • Buğradiyorki diyor ki:

  Merhaba hocam.7 ay önce ameliyat oldum ve tekrarladı düzelmedi.ameliyayitı yapan doktora kontrole gittim tekrar ameliyat olmalısın dedi.bende malüm okul şartlarından dolayı ara verdim olamıyorum.şuan ameliyat yerinde dikiş olan kısımdan birde yan tarafından akıntı yapıyor.Bunu mikrosinüsektomi yöntemi ile iyileştirebilirmiyiz.Çok canımı sıkıyor hocam ne yapmalıyım?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  evet yapabiliriz.

 • ferdi diyor ki:

  Hocam bende kuyruk kısmında şiddetli agri ve sişme meydana geldi 10 sonra agri kesldi. Daha ónce bikaç kez daha olmustu kil donmesimidir szce
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet kıl dönmesidir ara sıra iltihaplanıyordur, her iltihap hastalığı biraz daha ilerletir o sebeple amelyat olmalısınız,mikro sinüsektomi yöntemini araştırmadan karar vermeyin

 • korku diyor ki:

  hocam benim hemen makat bölgesinin kenarında sanırım kıl dönmesi var. 3 sene önce apse yapıp patlamıstı. şimdi tekrar apse yaptı patladı ama 1 aydan fazladır iltihap akıntısı devam ediyor. orayada bu dediğiniz yöntem uygulanabilirmi ve şu an ben ne yapıyım bilmiyorum. tesekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesi değilde anal apse olabilir

 • Serhat diyor ki:

  Merhaba hocam ben kıl dönmesi için muayene gelmek istiyorum.Muayeneye geldiğimiz gün beklemeden ameliyat olabılıyormuyuz hemen istanbul dışında öğrenciyimde.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Evet geldiğiniz gün tedavinizi yapabiliriz, 1 saat sonra geri dönebilirsiniz.

 • Efsa diyor ki:

  Merhaba hocam bende kıl dönmesi 1.5 senedir var. Ama son 2 aydır 2 haftada bi iltihap toplanıyo ve akmaya başlıyor. Doktora bile gitmedim. Ameliyattan çok korkuyorum sizin yönteminizle ameliyat olabilir miyim? İltihabı hangi antibiyotikle tamamen kurutup gelmem lazım hocam..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tedavinizi yapabiliriz akıntının olması tedaviye engel değil, cipro 500 kullanabilrisiniz.

 • can buyukkaraca diyor ki:

  Hocam bende yaklaşik 2 yildir kil dönmesi var. Doktor bana orta seviye dedi. Mikro sinüsektomi olabilirmiyim.
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  evet yapabiliriz

 • can buyukkaraca diyor ki:

  Hocam bende yaklaşık 2 yildir kil dönmesi var doktor orta seviye dedi , mikro sinüsektomi olabilirmiyim. Ayrica doktor bana mikro sinünektomi diye bir tedavi yöntemi yok dedi. Bu konuda beni ay din katabilir misiniz. Yaranin fotorafini size gönderebilimiyim gönderebilirsem hangi adrese gondereyim.
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  internete nasıl girildiğini gösterseydiniz bir çok ülkede yapıldığını görürdü :)
  info @ medicalart.com.tr adresine gönderebilirsiniz

Yorum Yaz

şifa

Giriş
Copyright © 2014 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075