Kıl Dönmesi

Kliniğimizde kıl dönmesi tedavisi

Her üç şubemizde de kıl dönmesi tedavisinde mikro sinüsektomi yöntemi uygulanmaktadır. Önce kliniğimizde kıl dönmesi hastasının tedavi sürecini, devamındaysa aynı hastalık şüphesiyle devlet yada özel hastanede nasıl bir seyir izlediğinden bahsedeceğiz.

Medicalart klinikte mikro sinüsektomi uygulanacak hasta;

 • Randevu saatinde bekletmeksizin muayene edilir hastalığı ve tedavisiyle ilgili bilgilendirilir.
 • Hasta o anda tedavi olmak istemezse daha sonra gelmek üzere ayrılır.

Geldiği gün tedavi olmak isterse

 • Hasta lazer ünitesine alınır, hastalığın tekrarını engellemek amacıyla 5-10 dakika süren lazer uygulanır.
 • Lazer uygulamasından sonra cerrahi işlem için bölgesel temizlik sonrası 2 cm lik alan uyuşturulur.
 • Cilt 1-2 cm kesilerek kıl yumağı, kıl giriş delikleri ve kapsülüyle birlikte çıkarılır.
 • 1 – 2 cm açıklık gizli,emilebilir dikişlerle kapatılır.
 • Tüm işlem yani ameliyat 10-15 dakika sürer.
 • Hasta ameliyat sonrası 10 dakika salonda oturarak dinlendirilir, işine,okuluna veya evine dönmek üzere taburcu edilir.
 • İltihap oluşma ihtimalini azaltmak için antibiotik ve olabilecek minimal ağrı için ağrı kesici içerikli reçetesi verilir.
 • 3 gün sonra banyo yapması önerilen hasta kontrol veya pansuman için tekrar çağrılmaz ve pansuman önerilmez.
 • Dikişler kendi kaybolacağı için dikiş aldırması gerekmez.
 • Hastalığın tekrarından korunmak için gerekli önlemler ayrıntılı bir şekilde uzman doktor tarafından anlatılır ve ayrıca yazılarak verilir.
 • Hasta tüm bu işlemler için toplam 40-50 dakika zaman ayırır ve bu sürenin sonunda refakatçiye ihtiyaç duymadan kendi imkanlarıyla gidebilir.
 • Toplam iş gücü kaybı bir saatten daha azdır.Medical Art Destek

Aynı teşhisle devlet veya özel hastaneye giden hasta ise şunlara katlanmak zorundadır;

-Sabah erkenden hastaneye gidilir,önce muayene için sıra almak üzere sıraya girilir

-Sırası geldiğinde ki büyük orandan öğleden sonrayı bulur muayene olunur teşhis doğrulanır.

-Ameliyat narkozla yapılacağından narkoz uzmanının isteyeceği tahliller,film ve EKG gibi araştırmalarla ilgili kağıtlar alınır ve bu kağıtlarla önce laboratuara kan ve idrar verilir oradan çıkılıp röntgen ünitesine gidilir ve akciğer filmi çektirilir arkasından EKG ünitesine gidilip kalp grafisi çektirilir.

-Öğleden sonra tüm bu araştırmaların sonucu alınır narkoz uzmanı gitmediyse ona muayene olunur,gittiyse muayene ertesi güne sarkar.

-Anestezi konsultasyonunda bir engel çıkmadıysa tekrar genel cerrahi polikliniğine gidilip ameliyat günü alınır.Özel hastanelerde 2-10 gün olan randevu devlet hastanelerinde 1-2 ayı bulabilir.

-Ameliyat randevusu alınan günün bir önceki akşamından itibaren aç kalınır ve hastaneye aç gelinip odaya yerleşilir ve ameliyat sırasının gelmesi beklenir.

-Kıl dönmesinin olduğu alan kirli kabul edildiği için genellikle en son hasta olarak akşama doğru ameliyata alınır.

-Narkoz,ameliyat hazırlığı,ameliyat ve narkozdan uyanma 2 saat kadar zaman alacağından hasta sahipleri bu kadar süre stresle bekler.

-Ameliyat yerine konan dren (boru) 1-3 günde alınacağı için en az bir gün hastanede yatılır.

-12-15 gün yatarak istirahat önerilir.

-Günlük veya iki günde bir pansumana gelmek ve evde yüzüstü yatmak üzere hasta taburcu edilir.1-2 aylık istirahat raporu verilir.

-12-15 gün süren pansumanlar sonrası dikişler alınır (açık bırakma yöntemi uygulandıysa dikiş almak gerekmez ama 3-6 ay süren pansumanlar devam eder)

-Dikişler alındıktan sonraki birkaç gün daha yüzüstü istirahat önerilir sonraki dönemde hafif aktivitelere müsaade edilir.

-Spor gibi ağır aktiviteler 2 ay yasaklanır.

-Hasta 1-2 ayda işinin başına dönebilir.

Tabiî ki olayın birde ameliyat ve ameliyat sonrası var,aşağıda izleyeceğiniz iki video da yaklaşık aynı düzeyde 2 kıl dönmesi hastasına uygulanan iki farklı yöntemin kıyaslamasını görebilirsiniz.

Kıl dönmesi ameliyatı izle
Aşağıdaki videoda görüldüğü gibi klasik ameliyatta yapılan cilt kesisinin 1/10 kadar bir kesiyle aynı işlem gerçekleştirilmektedir. Doğal olarak ameliyat ve ameliyat sonrası hasta lüksü de bu oranda değişir. Klasik yöntemle olan hasta 12-15 gün yüz üstü istirahat etmek zorundayken kliniğimizde ameliyat olan hasta aynı gün işine dönebilmektedir.

Atilla KayaAtilla KayaAli Rıza Şahap Barlas

 • bng diyor ki:

  Hocam pazartesi ameliyat oldum sigara icsem sorun çıkar mı
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  sorun olmaz

 • tgy diyor ki:

  Hocam 6 ay once flap yontemi ile ameliyat oldum z seklinde iz var kanamalarim devam etti ve bugun beni ameliyat eden doktora gittim bana tekrarladigini ameliyat olmam gerektigini soyledi. Ayrica kuruk sokumumun uzerinde et parcasi gibi birsey var doktorum onunla ilgili bir yorum yapmadı onemli birsey degil sanirim. Internetten ameliyat yontemlerini arastirdim ve mikro yontemini buldum. Bu ameliyat icin yarin kadikoy subenize gelsem operasyon gecirebilirmiyim bir sikinti cikarmi ?
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  sıkıntı olacağını sanmıyorum gelin gerekeniy yaparız

 • eyüp diyor ki:

  hocam ben yarın size kıl dönmesi ameliyatı için gelicem 17 yaşındaydım devletin verdiği sgk geçerlimi yoksa bende 1600 tl mi ödeyeceğim ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  18 yaş altı olduğu için SGK lı gibi 840 tl ödersiniz.

 • Cann diyor ki:

  Hocam doktora gittim, bana birşey yok orası öyle olur zaten dedi ama yani kesinlikle var orda kıl dönmesi size fotoğrafını göndersem değerlendirebilirmisiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  info @ medicalart.com.tr ye fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz

 • hüseyin koçak diyor ki:

  Merhaba hocam ben 06.01.2015 tarihinde kıl dönemsi ameliyatı oldum yaklaşık yaram 17-20 dikiş civarı yara z şekli ile yapılmış ağrım oluyor ve dikişler çok ser birde yürürken zorlanıyorum gergilenmiş gibi hissediyorum bu düzelir mi ne kadar süre alır acaba yarımccı olurmusunuz..Saygılarımla.
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  klasik ameliyatlar sonrası düzelme 2-4 ayı bulabilir.

 • Çiçek Sert diyor ki:

  kızım 20.01.2015 tarihin de denizlide ki bir hastane de kıl dönmesi ameliyatı oldu.flap yöntemiyle fakat ilk gördüğüm de şok oldum.kızımın kuyruk sokumu yoktu yni doktor birleştirmişti yama gibi bir şey yapmış.kuyruk sokumunun anatomisi bozulmuş.şu an çok üzgünüm bu ara kızım 19 yaşında öğrenci.elim kolum bağlı üzüntüden bir şey yapamıyorum.doktor da bu durumun abest olmadığını bu tip ameliyatların böye olacağını söylüyor.lütfen bize yol gösterin yardımcı olun.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  15 farklı yöntem var siz de birini yaptırmışsınız üzülmenize gerek yok ama bundan sonra sağlığınızla ilgili bir şey yaptırmadan araştırın, internet bu tür bilgi palaşımları için var, keşke mikro sinüsektomi ameliyatını araştırsaydınız, iyileştikten sonra ameliyat yerini siz bile bulamazdınız

 • ekl diyor ki:

  hocam kolay gelsin. bana yaklaşık 2 yıl önce kıl dönmesi teşhisi kondu ama beni hiç rahatsız etmedi. hatta 1-2 defa kıl kendiliğinden çıktı. bundan yaklaşık 2-3 hafta önce şişkinlik ve ağrı hissettim ardından akıntı geldi. akıntıyla birlikte kıl da çıktı. ama şişlik olan yerde çok ağrım vardı. doktora gittim ilaç verdi apse patladı rahatladım. fakat o bölgede halen biraz şişlik hissediyorum. nedeni ne olabilir acaba? kıl çıktığına göre ameliyat olmama gerek var mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesinde olşan kıl keseciğinin çıkarılması gerekir.o çıkarılmadan tedavi olmuş sayılmazsınız.kliniğimizde muayene ücretsiz.kıl dönmesi tedavisini microsinusectomi yöntemi ile yapıyoruz.gelirseniz muayene ve tedavinizi yapabiliriz

 • halil diyor ki:

  Merbaha hocam benim kuyruk sokumunun biraz asagida 2 haftadir sivilce gibi siklik oldu rahatsiklik vermiyor ama arada tuvalete gittigim zamn agri yapiyor kıl donmesinden şupe ediyorum ameliyatsız tedavi olabilirmiyim yada ne yapmaliyim teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesinin ameliyatsız tedavisi yoktur.olşan kıl keseciğinin mutlaka çıkarılması gerekir.tedavide yöntem önemlidir.biz kliniklerimizde microsinusectomi yöntemi ile tedavi ediyoruz.(1-2 cm lik kesiden gerçekleştiriyoruz)hemen işinize sosyal hayatınıza dönebiliyorsunuz

 • ayhan eser diyor ki:

  ocam üçyıloldu kas hastası oglumun kıl dönmesi var son zamanlarda şişlik oluştu bize nasıl yardımcı olabilirsiniz
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  gelirseniz tedavisini yapabiliriz.

 • Sarpman diyor ki:

  hocam anal deliğimin orda bazen küçük kanamalar oluyor. sizce sebebi nedir? kalçamda yada kuyruk sokumu tarafında bi yara kıl tespitimde olmadı ve çok şükür ağrımda yok sizce ne olabilir illa kanamada hemen kıl dönmesi mi deniyor?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  makat deliğinin yanında kıl dönmesi olmaz
  anoskop muayenesiyle kesinleştirmek gerekir

 • Canosky diyor ki:

  merhabalar merakımı bağışlayın ama sizin uyguladığınız Yöntem varken niye diğer yöntemler uygulanmaya devam ediyor?
  Ben mikro. yöntemi ile ameliyat olacağım ameliyat sonrası acı ne derecede olur tek korkum o. Tarif edebilirmisiniz teşekkürler
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  15 dakika sonra gidebilirsiniz, genellikle ağrı kesici kullanmayı gerektirecek kadar ağrı olmuyor

 • Karatay diyor ki:

  Hocam merhaba. Benim kuyruk sokumu tarafında arada sırada kanama oluyor. Bazen kanıyor bazen kanama olmuyor. ve herhangi bir ağrı da hissetmiyorum. sizce kıl dönmesi midir yoksa başka bişey olabilir mi?
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  evet kıl dönmesidir, gelirseniz işinize ara vermeyeceğiniz şekilde tedavinizi yapabiliriz.

 • mehmet diyor ki:

  2 hafta önce açık bırakma yöntemı ıle kuyruk sökumunden kıl dönmesı ameliyatı oldum hergun pansuman oluyorum hastanede bugun kanama olduğu söylenildı pansumanda bu ne demektir bi tehlike belirtisimidr ?? Son olarakta yurumem yaram açısndan önerilir mi ? Tşk..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  yürümenin önemi yok
  açık yarada kanama olur bu normal ve kapanana kadar arada olabilir

 • ali saracoglu diyor ki:

  Hocam benim kuyruk sokumunun biraz asagsinda iki tane delik oldu doktora gittim ama benimki normalinden daha asagdaymis bu nasil cozulur
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  aşağıda olmasının önemi yok tedavinizi yapabiliriz

 • oğuzhan diyor ki:

  hocam yaklaşık 1 senedir kıl dönmesi var ameliyat olmaktan korduğum için doktora gidemedim ağrim felan hıc olmadı kaşıntı ve akıntım oluyor akıntı beni rahatsız ettigi icın ameliyat olmaya karar verdim ve mikro sinüsektomi yöntemini araştırdım kolay ve sağlıklı gözüküyor ama benim orta hatta birbirine yakın 3 delik var bu yöntemle ameliyat olabilirmiyim ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet 6 delik te olsa mikro sinüsektomi yöntemiyle yapabiliriz

 • Yavuz diyor ki:

  Meraba benim makatımla testis arasında iğne ucu kadar şişlik var bastırınca acıyor başka hiçbir sıkıntım yok otururken vs hiçbir sıkıntı sizce nedir bu hocam ?
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  kıl dibi iltihabı yada apse olabilir görmek lazım

 • ertan ay diyor ki:

  ben 11 ay önce yıllarca çektiğim kıl dönmesinden ATİLLA KAYA hocam sayesinde kurtuldum, 11 ay boyuncada hiçbir problem yaşamıyorum,hocam size minnettarım

 • selim diyor ki:

  Hocam benim koyruk sokumunda kil donmesi apsesi vardi tedavi yontemiyle bosalttik simdi ameliyat diyolar sizin onerdiginiz ameliyati olabilirmiyim maliyeti Ne kadar olur
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  evet olabilirsiniz
  SGK varsa 840 yoksa 1600 TL

Yorum Yaz

çelik

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075