Kıl Dönmesi

Kliniğimizde kıl dönmesi tedavisi

Her üç şubemizde de kıl dönmesi tedavisinde mikro sinüsektomi yöntemi uygulanmaktadır. Önce kliniğimizde kıl dönmesi hastasının tedavi sürecini, devamındaysa aynı hastalık şüphesiyle devlet yada özel hastanede nasıl bir seyir izlediğinden bahsedeceğiz.

Medicalart klinikte mikro sinüsektomi uygulanacak hasta;

 • Randevu saatinde bekletmeksizin muayene edilir hastalığı ve tedavisiyle ilgili bilgilendirilir.
 • Hasta o anda tedavi olmak istemezse daha sonra gelmek üzere ayrılır.

Geldiği gün tedavi olmak isterse

 • Hasta lazer ünitesine alınır, hastalığın tekrarını engellemek amacıyla 5-10 dakika süren lazer uygulanır.
 • Lazer uygulamasından sonra cerrahi işlem için bölgesel temizlik sonrası 2 cm lik alan uyuşturulur.
 • Cilt 1-2 cm kesilerek kıl yumağı, kıl giriş delikleri ve kapsülüyle birlikte çıkarılır.
 • 1 – 2 cm açıklık gizli,emilebilir dikişlerle kapatılır.
 • Tüm işlem yani ameliyat 10-15 dakika sürer.
 • Hasta ameliyat sonrası 10 dakika salonda oturarak dinlendirilir, işine,okuluna veya evine dönmek üzere taburcu edilir.
 • İltihap oluşma ihtimalini azaltmak için antibiotik ve olabilecek minimal ağrı için ağrı kesici içerikli reçetesi verilir.
 • 3 gün sonra banyo yapması önerilen hasta kontrol veya pansuman için tekrar çağrılmaz ve pansuman önerilmez.
 • Dikişler kendi kaybolacağı için dikiş aldırması gerekmez.
 • Hastalığın tekrarından korunmak için gerekli önlemler ayrıntılı bir şekilde uzman doktor tarafından anlatılır ve ayrıca yazılarak verilir.
 • Hasta tüm bu işlemler için toplam 40-50 dakika zaman ayırır ve bu sürenin sonunda refakatçiye ihtiyaç duymadan kendi imkanlarıyla gidebilir.
 • Toplam iş gücü kaybı bir saatten daha azdır.Medical Art Destek

Aynı teşhisle devlet veya özel hastaneye giden hasta ise şunlara katlanmak zorundadır;

-Sabah erkenden hastaneye gidilir,önce muayene için sıra almak üzere sıraya girilir

-Sırası geldiğinde ki büyük orandan öğleden sonrayı bulur muayene olunur teşhis doğrulanır.

-Ameliyat narkozla yapılacağından narkoz uzmanının isteyeceği tahliller,film ve EKG gibi araştırmalarla ilgili kağıtlar alınır ve bu kağıtlarla önce laboratuara kan ve idrar verilir oradan çıkılıp röntgen ünitesine gidilir ve akciğer filmi çektirilir arkasından EKG ünitesine gidilip kalp grafisi çektirilir.

-Öğleden sonra tüm bu araştırmaların sonucu alınır narkoz uzmanı gitmediyse ona muayene olunur,gittiyse muayene ertesi güne sarkar.

-Anestezi konsultasyonunda bir engel çıkmadıysa tekrar genel cerrahi polikliniğine gidilip ameliyat günü alınır.Özel hastanelerde 2-10 gün olan randevu devlet hastanelerinde 1-2 ayı bulabilir.

-Ameliyat randevusu alınan günün bir önceki akşamından itibaren aç kalınır ve hastaneye aç gelinip odaya yerleşilir ve ameliyat sırasının gelmesi beklenir.

-Kıl dönmesinin olduğu alan kirli kabul edildiği için genellikle en son hasta olarak akşama doğru ameliyata alınır.

-Narkoz,ameliyat hazırlığı,ameliyat ve narkozdan uyanma 2 saat kadar zaman alacağından hasta sahipleri bu kadar süre stresle bekler.

-Ameliyat yerine konan dren (boru) 1-3 günde alınacağı için en az bir gün hastanede yatılır.

-12-15 gün yatarak istirahat önerilir.

-Günlük veya iki günde bir pansumana gelmek ve evde yüzüstü yatmak üzere hasta taburcu edilir.1-2 aylık istirahat raporu verilir.

-12-15 gün süren pansumanlar sonrası dikişler alınır (açık bırakma yöntemi uygulandıysa dikiş almak gerekmez ama 3-6 ay süren pansumanlar devam eder)

-Dikişler alındıktan sonraki birkaç gün daha yüzüstü istirahat önerilir sonraki dönemde hafif aktivitelere müsaade edilir.

-Spor gibi ağır aktiviteler 2 ay yasaklanır.

-Hasta 1-2 ayda işinin başına dönebilir.

Tabiî ki olayın birde ameliyat ve ameliyat sonrası var,aşağıda izleyeceğiniz iki video da yaklaşık aynı düzeyde 2 kıl dönmesi hastasına uygulanan iki farklı yöntemin kıyaslamasını görebilirsiniz.

Kıl dönmesi ameliyatı izle
Aşağıdaki videoda görüldüğü gibi klasik ameliyatta yapılan cilt kesisinin 1/10 kadar bir kesiyle aynı işlem gerçekleştirilmektedir. Doğal olarak ameliyat ve ameliyat sonrası hasta lüksü de bu oranda değişir. Klasik yöntemle olan hasta 12-15 gün yüz üstü istirahat etmek zorundayken kliniğimizde ameliyat olan hasta aynı gün işine dönebilmektedir.

Atilla KayaAtilla KayaAli Rıza Şahap Barlas

   Paylaş
 • mehmet

  hocam bi kaç gün önce fark ettim otururken ağrı yapıyor ve normal yaşamamı da etkiliyor kuyruk sokumunun tam üstünde sağ kalçaya yakın bi yerde şişlik var ama akıntı falan yok sadece aşırı ağrı var sizce bu ne olabilir ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tarif ettiğiniz bölge nedeniyle kıl dönmesi olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz,gelirseniz durumunuzu değerlendiririz.biz kliniklerimizde kıl dönmesi tedavisini microsinusectomi yöntemi ile yapıyoruz.bu yöntem narkoz ,yatak istirahati,pansuman gerektirmediği için hemen işinize ve sosyal hayatınıza dönebiliyorsunuz,herhangi bir şeye ara vermenize gerek kalmıyor.gelirseniz durumunuzu değerlendirir tedavinizi yapabiliriz

 • aliRıza

  Iyi gunler hocam kuyruk sokumum altında mahrem yerimin üstünde kaşıntılar var ara ara çok hafif acıma yapıyor kendim bakınca kalçamin içinde yanlarda dahil kuyruk kemiğine doğru kızarıklıklar var oturdugum zaman hissediyorum acaba ne olabilir aile buyukleri pişme, mantar, gibi şeyler söylüyorlar ama Tutamıyorum doktora gidip göstermeye yardimci olur musunuz
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  net bişiler söylemek için muayene etmek lazım.kliniğimizde muayene ücretsiz.gelirseniz muayenenizi yapar sorununuzu tespit eder en uygun yöntemle tedavinizi gerçekleştirebiliriz

 • Adem

  Hocam Merhaba,
  3 gündür kuyruk sokumumda ağrı var ve ufak sivilce gibi bir şişlik var. Kıl dönmesi olabilir mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesiidir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirir normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan microsinusectomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 • Yunus

  Hocam 4 yıldan beri makatın 3-4 cm tahmini yanından sadece akıntı vardı hafif şekilde şimdi ise dışkılama esnasında o noktada kanama oluyor ve akıntı devam ediyor. Bu olay kıl dönmesimidir maktın 3-4 cm ötesinde sivilce gibi duruyor kanama zorlanma esnasında burda oluyor çokta rahatsız edici bir koku veriyor. Birde izmitteyim bu rahatsızlıktan dolayı ikinci gün işime dönme imkanım Olurmu oturarak çalışıyorum ne gibi sıkıntı Yaşarım tedavi sonrasında teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yazdıklarınız anal fistüle benziyor

 • furkan

  hocam benim doğuştan gelen kuyruk sokumunda bir delik var fakat ağrı apse felan hiç birşey yok sizce bu nedir ne yapmalıyım ?
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  nöroşürirjiye ( beyin cerrahisi)muayene olmalısın

 • zafer gok

  Merhaba sayin hocam,
  Bende kil donmesi yaklasik 8 yildir var ve buyuyor arada kanamada oluyor sislikte var ve normal ameliyat olursam benim kariyerime ara vermem gerekir bunun icin ameliyat olamıyorum sizin uyguladığıniz yontemi yapabilirmiyiz.
  Tesekkurler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirir ve microsinusecctomi yöntemi ie kariyerinize ara vermenize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz :)

 • zuleyha

  Hocamm ben bir bucuk ay once kuyruk sokumunda asiri bir agri sislik ve kizariklik sikayetiyle doktora gittim iltihap mis doktor bosaltti kil donmesi olabilir 1 ay sonra ameliyat gerekebilir deedi dun yine hafif bi kizariklik az sisme ve agri var ayni yerde neden doktor ilk gittigimde ameliyat etmedi icindeki kil donmesiyse gunden gune buyumuyormu buyumeden neden alinmiyo da 2.iltihabi bekliyo birde hangi tür oldugunu nerden anlicaz ben sigortali calisanim ve aksaraydayim aksaraya yakin bi subeniz varmi ucret nedir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yakında ankara şubemiz açılacak.sinus alınmadığı sürece iltihap tekrar edebilir.kliniğimizde muayene ücretsiz anakara şubesinin açılışını beklemek istemezseniz istanbul dada tedaviniz yapabiliriz.microsinusectomi ile.aynı gün memleketinize ve normal yaşamınıza dönebilirsiniz

 • ömer

  hocam üç dört gündür fark ettim çatal bölgesinin son kısmında sağ kalçaya gelebileçek noktada hafif bi şişlik var ağrı falan yok akıntı falanda yok. acaba kıl dönmesi başlangıcımı. erken tedavide ilaçla geçermi kıl dönmesi ise.. çünkü ben iğne kan vs hemen bayılıyorumda yani o masaya uzanmam anında bayılmam demektir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  orta hatta yakınsa kıl dönmesidir.kıl dönmesi ise ilaçla geçmez.sinusun çıkarılması gerekir.microsinusectomi basit kolay bir yöntem.zaten sizin gördüğünüz alanda çalışmadığımız için sıkıntı olacağını düşünmüyorum.hemen norml yaşamınıza dönebilirsiniz

 • nevzat

  8 yıldır ameliyat olmadım bu yöntemle olabilir miyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şikayetinizi yazmamışsınız

 • irem

  Hocam bende üc yildir kil donmesi var ama ameliyat olmuyorum uc kere apse yapti orasi ve aldirdim ameliyatta ne kadar yer kesilir ve ne kadar surede ayaga kalkabilirim ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biz kliniğimizde microsinusectomi yöntemi ile tedavi yapıyoruz.hemen normal hayatınıza dönebilirsiniz

 • Ahmet

  Hocam kıl dönmesi var bende. Kanamam yeni oldu doktora gittim 1-2 sene olmuş yeni değil dedi micro sinüsektomi yöntemi ile olabilir miyim diğer ameliyattan korkuyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet microsinusectomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 • ahmet tan

  Hocam 10 gün önce kıl dönmesinden ameliyat oldum fakat bu sabah bir akıntı olmuş bu sorun teşkil edermi
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  klasik yöntemlerde akıntı olabilir.doktorunuzla görüşün

 • Filiz

  Sayın op.dr Atilla kaya hocam benim 2 yildir sürekli tekrarlayan kuyruk sokumunda kıl dönmesi var ve 4 kere iltihabı boşalttı lar canlı canlı kestiler nasil kurtulmak mümkün ve benim güzellik salonum var ist gelsem tedavi icin Micro sinusectomi ile gün içinde yola çıkabilir miyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çıkabilirsin.

 • berkay

  Hocam merhaba. Yaklaşık 1 haftadır kuyruk sokumumda hafif bir kaşıntı ve ağrı vardı. son 2 gündür kuyruk sokumum şişti ve Oturmakta zorlanıyorum. Ilk şişlik oluştuğu gün yoktu fakat suan kuyruk sokumumda içi iltihaplı sivilce benzeri bişey var. Orayı patlatmalimiyim ve ne tür bi yöntem izlemeliyim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şikayetleriniz kıl dönmesi apsesine benziyor.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirir apse varsa apse tedavisi uygunsa microsinusectomi yöntemi ile normal hayatınıza ara vermeden tedavinizi gerçekleştirebiliriz

 • Can

  Hocam ben 5 sene önce kuyruk sokumundan normal kıl dönmesi ameliyatı oldum. Birkaç gündür 4-5cm aşağısından kaşıntı ve iltihap akıntısı var.Bu yöntem uygulanabilir mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  uygulanabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz,gelirseniz durumunuzu değerlendirir tedavinizi microsinusectomi yöntemi ile yapabiliriz

 • umut

  Merhaba hocam kuyruk sokugumda kıl dönmesinoldu gecenlerde doktora gittim suan ilac kullaniyorum doktor istedigim zaman gelip ameliyat olabilecegimi soyledi kizariklik ve sislik var agrimda oluyor microsinusektomi uygulamasi olurmu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Evet yapabiliriz.

 • nihhat

  Bende 13-14 yıl önce kuyruk sokumumda kıl dönmesi oluştu.Yaklaşık 3-4 yıl önce 3-4cm. daha yukarıya kaydı. 2-3 ayda bir iltihap yapıp patlıyor. Sizin metodunuzla tedavi edilebilirmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  edilebilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirir ve microsinusectomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 • nihat

  Hocam bende yaklaşık 13-14 yıl öncesi kuyruk sokumumda kıl dönmesi oldu. Zaman içinde kuyruk sokumundan biraz daha yukarıya belime doğru kaydı. 2-3 ayda bir orada iltihap toplanıyor ve patlayıp akıyor. Sizin methodunuzla tedavi olabilirmiyim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet sizi microsinusectomi yöntemi ile tedavi edebiliriiz

Yorum Yaz

çelik

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075